Zápasy 27. 10. 2019, Ondřej Mach

Statečný výkon v Brně, Verva padla s Kometou až po nájezdech

B r n o - Litvínov se dnes v brněnské DRFG Areně postavil průběžnému lídrovi extraligové tabulky. Chemici nezačali vůbec špatně, kvůli lekci z produktivity však po dvaceti minutách ztráceli dvě branky. V prostřední periodě se o vyrovnání zasloužili Lukeš s Kašparem, vedení modrobílým vrátil Lev. Ve třetím dějství srovnal Válek a klání tak dospělo do prodloužení a následných nájezdů. V penaltové loterii vybojoval pro Moravany druhý bod Svačina.

7389

Branky a nahrávky HC Kometa Brno: 9. Kusko (Svačina, Pyrochta), 18. Plekanec (Plášek ml., L. Horký), 32. Lev (Hruška, Štencel), rozh. náj. Svačina

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 22. F. Lukeš (Jarůšek, T. Pavelka), 27. Kašpar (Gerhát), 53. Válek (T. Pavelka)

2:0, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3

Obadal (CZE), Stano (SVK) – Jindra, Zika oba (CZE)

Vejmelka (Klimeš) – Svozil, O. Němec (A), Gulaši, Pyrochta, Štencel, Bartejs, Malec – Zaťovič (C), P. Holík, Kucsera – Plášek ml., Plekanec (A), L. Horký – Orsava, Hruška, Lev – Svačina, Kusko, Jenyš

Honzík (Janus) – T. Pavelka, Jánošík (A), Ščotka, Baránek, L. Doudera, Štich – F. Lukeš, V. Hübl (A), Válek – Jarůšek, M. Hanzl, Petružálek – Kašpar (C), Gerhát, Myšák – Trávníček, Helt, Jurčík – Zygmunt

Verva začala utkání v moravské metropoli velmi sympaticky, ve druhé minutě střela Jarůška orazítkovala břevno. Na jeho šanci navázal Válek, jenž se proháčkoval až před Vejmelku. Dle statistik nejlepší brankář extraligy ale skryl puk ve výstroji. O slovo se posléze přihlásili i brněnští, Plášek svůj pokus namířil pouze do Honzíkovy lapačky.

Kometa nemilosrdně potrestala litvínovské chyby

I přes velmi dobrý výkon začala otěže zápasu přebírat Kometa. Další výstrahou byla branková příležitost Bartejse, kterou připravil Plekanec. A v deváté minutě vedoucí tým české nejvyšší soutěže skóre skutečně otevřel. Ex-třinecký Svačina přihrál před branku, kde čekal Silvester Kusko a žabkou poslal kotouč za ležícího Honzíka.

Neuběhla ani minuta a mohlo to být o dva góly. Horký s Pláškem ujížděli na brankáře hostí v přečíslení, jejich akci však zhatila špatná přihrávka. Zaútočit se nebáli ani černožlutí, dalším, kdo prověřil Vejmelku, byl Lukeš. První vstřelená branka Brno evidentně nabudila. Potvrdil to Němec, který nahrál Holíkovi, jehož bekhendový pokus skončil ve výstroji litvínovského brankáře.

Hosté se dostali pod drtivý tlak, především zadáci modrobílých pálili jednu střelu za druhou. Necelé tři minuty před první sirénou Severočeši inkasovali znovu. Plášek ujel ve dvojici s Tomášem Plekancem a druhý jmenovaný zkušeně zužitkoval přihrávku mladšího kolegy. Po dvaceti minutách tak brněnští vedli 2:0.

Černožluté zásahy v přesilovce i oslabení

Po 53 vteřinách druhé části hry odjel na trestnou lavici Pyrochta. Přesilové hry jsou velkou litvínovskou bolístkou, v tomto případě se ale chemici prosadili. Vejmelka střelu Pavelky vyrazil jen před sebe a z předbrankového prostoru snížil František Lukeš. Skóre se vzápětí mohlo měnit po šanci Hrušky, útočník Moravanů však pálil vedle.

Domácí zamkli Severočechy v jejich pásmu a vážně ohrožovali Honzíkovu branku. Nebezpečnou pumelicí se prezentoval Gulaši, kotouč následně skončil někde pod ležícími hráči. O chvíli později byl vyloučen Pavelka za nedovolené bránění. Paradoxně i v početní nevýhodě dokázali svěřenci trenéra Šlégra udeřit.

Gerhát pěkným pasem našel Lukáše Kašpara, který svoji proslulou bekhendovou kličkou vyrovnal. Pod tlak se poté dostala obrana Komety, hráči v černožlutých dresech nabuzení druhým gólem začali mírně tlačit. Ve 32. minutě si však Brno vzalo svoje vedení zpět.

Třetí formace modrobílých zmáčkla chemiky a z tlaku vytěžila maximum. Hruškovo nahození se šťastně odrazilo od brusle Jakuba Lva a skončilo v brance. Velmi atraktivní hokej pokračoval, další obrovskou šanci měl Jarůšek, kterého zázračně vychytal Vejmelka. Dvě minuty před koncem prostřední periody ještě ve svých příležitostech selhali Válek a Holík.

Válkova trefa a čaroděj Honzík

Na počátku třetího dějství se Honzík pořádně zapotil, když musel likvidovat projektily Plekance a Pláška. Na opačném konci kluziště Vejmelkovu pozornost vyzkoušeli Jánošík s Válkem, v obou případech byl úspěšnější brankář Komety. Sudí následně vylučovali hráče z obou táborů, dvě minuty se tak hrálo ve čtyřech.

Hra se změnila v boj o každý centimetr ledu. Střeleckou aktivitu ukázal Ščotka, mířil ale vysoko nad. Kometa mohla odskočit na dvoubrankový rozdíl, když Svačina vybídl ke skórování Jenyše, ten však střílel vedle. Verva hodně otevřela svoji hru a Kometa se logicky uchýlila k protiútokům. Sedm minut před koncem hosté vyrovnali.

Křižnou přihrávku na bližší tyč obdržel Lukáš Válek a se štěstím puk dopravil do klece. Vrátit Kometě náskok se pokusil Orsava, po jeho akci se před brankou strhla menší roztržka. Dvě a půl minuty před třetí sirénou se sekáním provinil střelec posledního litvínovského gólu. V oslabení černožluté podržel Honzík a bitva tak dospěla až do prodloužení.

V nastaveném čase se Brno nadechlo k velkému tlaku, litvínovský gólman Honzík v brance čaroval. V závěru se ale chemici oklepali a deset vteřin před koncem nastřelil Ščotka tyč. Vítěze musely určit až samostatné nájezdy, v nichž měli víc štěstí modrobílí, ten rozhodující proměnil Vladimír Svačina. Verva tak z Brna veze bod za porážku 3:4.

HC Kometa Brno

Petr Fiala

Začali jsme relativně vlažně, soupeř měl asi čtyři šance a jednou trefil břevno. Naše vedení o dva góly po první třetině podle mě úplně neodpovídalo obrazu hry. Litvínov dobře bruslil a nám se nedařilo tak, jak v předchozích zápasech. Doufám, že v dalším kole s Mladou Boleslaví bude náš výkon zase úplně jiný.

Radim Skuhrovec

My jsme přijížděli s vědomím toho, že nás čeká velmi silný soupeř. Chtěli jsme se dobře připravit, ale partii jsme nezačali dobře. V kabině jsme si něco řekli a podařilo se nám vyrovnat. Po třetím smolném inkasovaném gólu jsme pak znovu dokázali srovnat. V prodloužení bylo mnoho šancí na obou stranách a následné nájezdy jsme bohužel nezvládli. Klobouk dolů před našimi hráči, jak bojovali. Nezbývá, než pogratulovat soupeři. Odcházíme však se vztyčenou hlavou.