Zápasy 30. 10. 2022, Kamila Stříteská

Litvínov nedal v prodloužení Tygrům šanci

Nedělní duel s Libercem byl od začátku velmi vyrovnaný. Tygři sice otevřeli skóre zápasu, ale Litvínov zásluhou Zygmunta srovnal. Posléze se Liberečtí dostali opět do vedení, ale Verva dokázala rychle odpovědět. Následující dvě třetiny branku nepřinesly, a tak o vítězi rozhodlovalo nastavené prodloužení. Bonusový bod zajistil Litvínovu Šimon Stránský. Z utkání odstoupil v posledních minutách gólman Matej Tomek a záaps tedy dochytal Denis Godla.

6067

Branky a nahrávky Bílí Tygři Liberec: 4. Melancon (Filippi, Birner), 10. Dlouhý (Flynn)

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 5. Zygmunt (Helt), 11. Sukeľ (Abdul, Zygmunt), 62. Š. Stránský

1:0, 1:1, 2:1, 2:2

Hejduk, Veselý – Svoboda, Hynek

Kváča  – Balinskis, Štibingr, Melancon, Rosandić, Derner, J. Dvořák, Aubrecht – Birner (A), Filippi, Faško-Rudáš – Rychlovský, A. Najman, Vlach – Jelínek (C), Ordoš, Flynn – Šír (A), Dlouhý, Frolík.

Tomek (59. Godla) – Zile, Zeman, Strejček, Jaks, Demel (A), Wesley, Šalda – Kudrna, Sukeľ (C), Abdul – Š. Stránský, Estephan, Zdráhal (A) – Straka, Gut, Hlava – Zygmunt, Helt, Havelka.

První třetina nabídla branky na obou stranách. Úvodní gól zápasu padl ve 4. minutě, kdy clony před Tomkovou svatyní využil střelou zápěstím T. J. Melancon a otevřel skóre utkání - 1:0. Radost Tygrů netrvala dlouho, Litvínov totiž vzápětí odpověděl. Helt obkroužil liberecké brankoviště a poslal kotouč před branku, kde stál připravený Pawel Zygmunt, a rázem bylo srovnáno - 1:1. V početní převaze, která následovala, si Liberečtí vytvořili několik pokusů, ale chemici obětavě padali do střel Tygrů a Verva oslabení překonala. Jenže v 10. minutě bylo zase všechno jinak. Flynn se rozjel po pravé straně ledové plochy a našel na druhé straně Adama Dlouhého, který přesnou trefou poslal Liberec do jednobrankového vedení - 2:1. Litvínovští se však nenechali nijak zastrašit a na inkasovanou branku vzápětí znovu odpověděli. Abdul našel před brankou zcela volného litvínovského kapitána, který zblízka usměrnil puk mimo dosah Petra Kváči - Matúš Sukel, 2:2. Posléze se domácí pokoušeli vzít vedení zpět, konkrétně to zkoušel Jakub Dvořák, ale jeho bekhendové zakončení nebylo pro Tomka nebezpečné. V 16. minutě to nadvakrát zkoušel Nicolas Hlava, kterého nechala v dobré pozici liberecká obrana, ale ani on si na Kváču nepřišel. Tygři sice byli aktivní, ale Matej Tomek se nenechal libereckými pokusy obalamutit. V poslední minutě vyslal rychlou střelu od modré čáry Giorgio Estephan, brankář domácích si připsal úspěšný zákrok a první třetina skončila za vyrovnaného stavu 2:2.

Domácí nastoupili velmi aktivně i do prostřední části zápasu, což prokázala šance Michala Birnera, který poslal zpoza brány kotouč do brankoviště a ještě se pokoušel o dorážku, ale marně. Litvínovská obrana si společně s Tomkem poradili. Ve 26. minutě to byla znovu Verva, která se přihlásila o slovo. Patrik Zdráhal se rozjel po pravé straně ledové plochy a dostal se až před domácí klec, bekhendová střela však orazítkovala pouze konstrukci Kváčovy brány. Následovala střela z bezprostřední blízkosti z hole Estephana, ale jeho pokus zastavila hokejka libereckého obránce. Ve 32. minutě se po vyhraném souboji u mantinelu rozjel na litvínovskou bránu Tomáš Fillipi a střelou zápěstím prověřil pozornost Mateje Tomka, ale ten ukázal, že je připravený k zásahu. O dvě minuty později měli Tygři k dispozici početní převahu. Najman byl v dobré střelecké pozici, ale litvínovský gólman střelu zlikvidoval. Na konci prostřední části se chemici zkoušeli odskočit na rozdíl jedné branky, v zakončení se objevil Estephan, ale ani tentokrát na Kváču nevyzrál. Ve druhé třetině zůstali oba gólmani nepřekonaní.

Na začátku závěrečné dvacetiminutovky se Liberečtí dostali do šance, když Melancon projel podél modré čáry a vyslal střelu na Tomka, ale ten zasáhl lapačkou. Posléze si najel před Kváču Patrik Zdráhal a zkusil vystřelit, gólman mezi třemi tyčemi domácích vyrazil puk před sebe, kde se o volný kotouč postaral jeden z libereckých obránců. Ve 46. minutě se Estephan odebral na trestnou lavici a Liberec měl příležitost vytvořit si gólový náskok, jenže to se téměř naopak chemikům. Stránský nahodil z úhlu na domácí branku, odkud si jej málem Jelínek srazil do vlastní sítě. Další větší akce se konala až v 57. minutě, když Balinskis zakončoval v akci, ale jeho šanci zastavil zákrok Mateje Tomka. Jenže o chvíli později se Zile střetl s Matejem Tomkem, který odstoupil ze zápasu a do brankoviště se dostal Denis Godla.

I třetí perioda byla bezbranková, a tak přišlo na řadu nastavené prodloužení. Šimonu Stránskému stačila pouze jedna minuta a dvaadvacet vteřin na to, aby se dostal do úniku, překonal Kváču a zajistil chemikům bonusový bod. Zraněný Matej Tomek bude muset podstoupit lékařské vyšetření.

Sestřih

Bílí Tygři Liberec

Patrik Augusta

„Zápas podle mě nerozhodla první třetina. To byla z naší strany nejlépe odehraná část hry. Za každý vstřelený gól jsme vzápětí inkasovali. Vždy jsme udělali chybu, která nás stála gól a energii. Ve třetí třetině jsme se dostali pod velký tlak kvůli vyloučením. Díky fantastickému výkonu Petra Kváči jsme dnes brali bod."

Karel Mlejnek

„Pro nás se utká od začátku nevyvíjelo příznivě. Prvních deset minut se hra přelévala ze strany na stranu. Liberec hrál lépe v útočném pásmu, kde hrál puky na bránu a z toho vznikaly nebezpečné situace. Od druhé třetiny jsme získali půdu pod nohama a troufám si říct, že jsme se soupeři vyrovnali. I když se nám nevydařily přesilové hry podle našich představ, tak jsme nesmírně rádi za dva body."