Neříkej hop, dokud nepřeskočíš

Přesně toto přísloví vystihuje pocity litvínovských fanoušků. Pojďme si nastínit aktuální situaci, kterou Verva zažívá. V nedělní bitvě o „desítku“ prohrála důležitý zápas se Spartou 3:5, což napovídalo, že předkolo play-off je na hony vzdáleno. JENŽE. Ano, přišlo velké jenže. Verva dokázala předposledním kole překvapit favorita z Plzně a porazit ho 5:1.

V témže čase se do upevňování svých postupových pozic vydala také pražská Sparta. V její cestě se objevil loňský mistr, brněnská Kometa. Pražané na nedělní výhru nenavázali a utržili debakl 7:3. Tímto výsledkem nepřímo opět vykřesali naději v severočeském městečku.

Přetahovanou rozhodne až poslední kolo, ve kterém Verva vyzve Vítkovice. Na celek z hlavního města si brousí zuby liberečtí Tygři. Doufejme tedy, že všichni, kteří už řekli „hop“, se mýlili a Litvínov se nakonec probojuje do předkola play-off. Co všechno ale těmto zmatkům předcházelo? Pojďme si projít poslední dvě utkání, která částečně tento chaos zavinila.

Neděle. Zápas o všechno. Vysočanská O2 arena hostila střetnutí mezi domácí Spartou a Litvínovem. Do utkání, které mohlo vyřešit rébus 10. místa, vstoupili lépe hosté. Předváděli kompaktní výkon a byli lepším týmem. Toto tvrzení platilo až do 15. minuty, kdy se paradoxně prosadili domácí. První gól zapůsobil jako tlumící prostředek a Verva poté ještě dvakrát inkasovala.

Litvínov se zkoušel vrátit do zápasu, a to, když se postupně trefil Mikúš s Hüblem. Kýžený vyrovnávací gól ale nepřišel. Ba naopak, Sparta dvakrát udeřila a postup se pomalu ztrácel v mlze. Bolest částečně mírnil závěrečný gól Jakuba Petružálka.

„Začátek jsme ale měli velice slušný, bohužel po individuálních chybách v brankovišti jsme inkasovali a dospělo to tak daleko, že jsme prohrávali 0:3,“ komentoval průběh prozatímní trenér Šlégr. „Podařilo se nám sice snížit na 2:3, ale zase nám soupeř odskočil nešťastným gólem na konci druhé třetiny,“ pokračoval. „Nic ale nevzdáváme, pořád jsou dva zápasy do konce, my je musíme odehrát naplno a pokusit se to zvládnout,“ uzavřel skálopevně Šlégr.

Zápas o desáté místo byl ale speciálním utkáním pro Michala Trávníčka. Litvínovský kapitán odehrál své tisíceré utkání v dresu Vervy. „Uteklo to docela rychle. V domácí soutěži jsem měl vždycky jasno. Byl to můj klukovský sen dostat se do Litvínova, a to se mi splnilo. V extralize bych rozhodně nikam jinam nešel. Je unikát, že v takto malém městě je klub, který dokáže konkurovat větším a bohatším klubům,“ okomentoval své jubileum severočeský matador.

Co nejrychleji chtěli hráči Litvínova zapomenout na výkon z Prahy. Možnost dostali v úterý, kdy se střetli s Plzní. Souboj Davida a Goliáše, mohl by někdo poznamenat. Vždyť není tomu tak dávno, kdy Západočeši porazili Vervu vysoko 7:1.

Jak se říká „pomsta je sladká“. Severočeši do zápasu vlétli jako urvaný pes ze řetězu. V první třetině se prosadil Kašpar a obránce Doudera. Ve druhém dějství přidal branku Hanzl, také závěrečná část přinesla branky. Za domácí se trefil Trončinský s Válkem. Na straně hostů vsítil gól Eberle.

„Řekli jsme si, že to nebudeme vzdávat, přestože to mohlo působit, že už jsme z kola venku,“ začal pozápasovou konferenci Šlégr. „Kluci zase předvedli výborný bojovný výkon, dokonce dali gól tři beci, což se u nás moc nestává,“ vyzdvihl pozitiva hry. „Jsme zpátky ve hře a doufejme, že to nakonec urveme,“ řekl rozhodně dosavadní kouč.

Litvínovskou tabulku produktivity nejspíše ovládne František Lukeš, který má na svém kontě 34 bodů. Na druhé pozici se nachází Jakub Petružálek s 29 body. Bronzový flek okupuje litvínovská legenda Viktor Hübl, jež nastřádala 27 bodů.

Vítkovická horská dráha

Ridera v poslední době zažívá výkony jako na horské dráze, poněvadž střídá výhry s prohrami. Tato forma nakonec Slezany stálá i přímý postup do play-off. Vítkovicím aktuálně patří sedmá příčka s tím, že na osmém místě se nachází Mladá Boleslav, která ztrácí pouze jeden bod. Vítkovicím přitom vůbec nepřál los, poněvadž se v 50. a 51. kole utkali s Mountfieldem a vedoucím Libercem.

První utkání bylo velmi vyrovnané, první branku vstřelili hosté, ale domácí rychle zareagovali. Na další góly se čekalo až do závěru třetí třetiny. Za Vítkovice se trefil Stránský, poté se v 58. minutě dostal k puku Vincour a poslal zápas do prodloužení. O osudu utkání nakonec rozhodly samostatné nájezdy, šťastným hrdinou byl nakonec Šimon Stránský, jenž byl autorem vítězné penalty.

„Ze začátku to byl takový bezkrevný hokej,“ načal hodnocení Jakub Petr. „Ve druhé třetině bylo možná stěžejním okamžikem trestné střílení, kterým Hradec mohl odskočit na dvoubrankové vedení, ale Bartošák nás podržel,“ komentoval neproměněný nájezd Rákose vítkovický trenér.

V předposledním kole změřili Slezané síly s prvním Libercem. Severočeši šli díky brance Hanouska do vedení, hosté na trefu dokázali zareagovat až v 52. minutě, kdy se prosadil Lev. Poté přišla velmi studená sprcha, protože se během dvou posledních minut děli u vítkovické branky zajímavé věci. Nejdříve překvapil ve vlastním oslabení Barotšáka Jelínek, poté do prázdné branky pečetil výhru Vlach.

„Utkání splnilo vše, co jsem od něj očekával. Zápasu nechyběly emoce, nasazení bylo srovnatelné s nasazením v play off,“ hodnotil zápas Petr. Své si k zápasu řekl také Patrik Bartošák. „Koncovky zápasů nám nejdou. V tomhle případě to jde za mnou. Nevím, co k tomu říct. Je to velké zklamání, frustrace,“ povzdechl smutně gólman.

Na špici vítkovické bodování svítí jméno Ondřeje Romana, který nasbíral už 40 bodů. Druhé místo si přivlastnil Jakub Lev s 31 body. Na paty mu šlape Radoslav Tybor, který má 28 bodů.

Dokáže Verva porazit Vítkovice i v posledním vzájemném utkání a přiblížit se tak předkolu? Utkání v Ostravar Aréně začíná v 18:00.
Nejtrestanější hráč Michal Trávníček - 79 TM
Jméno ZPočet odchytaných zápasů Úsp.Procentuální úspěšnost zákroků G/ZPrůměr obdržených branek na zápas SOPočet vychytaných čistých kont