Prohra s Brnem zlomila Razýmovi vaz

Litvínov neprožívá povedenou sezonu a konec února tento fakt jen potvrdil. Papírově velmi silný tým se trápí na jedenáctém místě a vzdaluje se mu předkolo play off, přitom se čekalo, že se klub ze severu Čech bude v tabulce pohybovat mnohem výše. Co je tedy příčinou další nepovedené sezony? Na tuto otázku je velmi těžké odpovědět. Tým jako by měl dvě tváře. Nejprve vyzraje na favorita a poté ztratí s outsiderem. V posledních čtyřech zápasech se ale černožlutí nemusí soupeřem příliš zaobírat. Musí bodovat stůj co stůj.

A jejich los ke konci ročníku není vůbec přívětivý. V pátek je čeká domácí zápas s prvním Libercem, v neděli pak veledůležitá přímá bitva se Spartou. V úterý zkusí na domácím ledě uspět proti Plzni a základní část zakončí v pátek soubojem s Vítkovicemi. Desátá Sparta narazí na Karlovy Vary, Litvínov, Kometu a Liberec. O posledním postupujícím tak zřejmě rozhodne nedělní klání v O2 Areně. Nesmíme zapomenout ani na devátý Zlín, šestibodový náskok a lepší los ale dává Beranům mnohem výhodnější výchozí pozici.

V předposledním duelu zamířili chemici do východočeské metropole - Hradce Králové. Momentálně třetí tým tabulky chtěli překvapit a alespoň nějak bodově přispět v závodu o desítku. Po deseti minutách však bylo hotovo. Skóre ve čtvrté minutě otevřel Zámorský, čtyři minuty nato se trefil Rosandič a desetiminutovku hrůzy uzavřel svým gólem Kukumberg. Litvínov se do zápasu vůbec nedostal, na začátku druhého dějství zvýšil na 4:0 Cingel a bylo hotovo. Pět minut před druhou sirénou už jen korigoval stav Mikúš, Hradec si závěr pohlídal a bez problému zvítězil.

"Přijeli jsme sem bojovat o předkolo, ale za deset minut bylo v podstatě po zápase," zlobil se asistent trenéra Radim Skuhrove na pozápasové tiskové konferenci. "Měli jsme šílený vstup, Hradec byl ve všech aspektech lepší a dostal se do vedení 3:0. Pak se nám podařilo přestát oslabení ve třech a když nám tam naskočil čtvrtý hráč, inkasovali jsme další branku," nešetřil hráče bývalý zadák Litvínova. "Pokud budeme takhle pokračovat dál, šanci na předkolo máme mizivou," dodal.

Skuhrovcova slova se naplnila, Severočeši takto opravdu dál pokračovali. V neděli na sever Čech zamířila mistrovská Kometa, tedy další nelehký soupeř. Verva sice na giganta nestačila, nutno podotknout, že po zlepšeném výkonu. Bílomodré poslal do vedení z úniku Holík, domácí ale ve druhé třetině zabrali a vyrovnali brankou Kašpara. Patnáct sekund před koncem druhé periody však přišla studená sprcha, když se tečí prosadil Zaťovič. V poslední třetině padlo po dvou gólech na každé straně, Brňané skórovali po skvěle vyřešených protiútocích.

Radim Skuhrovec byl tentokrát na tiskové konferenci velmi stručný. "Je to třetí prohrané utkání v řadě v boji o desáté místo," začal. "Opět šli hosté do vedení, poté se nám povedlo vyrovnat, ale rozhodla branka v závěru druhé třetiny. Ta nás položila," snažil se najít příčinu porážky Skuhrovec. V podobném gardu se vyjádřil i nejlepší nahrávač černožlutých, Jakub Petružálek. "Bohužel vždycky, když jsme se dotáhli na rozdíl jednoho gólu, nám Kometa utekla na dva. Zase jsme udělali individuální chyby jako v posledních zápasech," řekl litvínovský útočník. "Myslím si ale, že herní projev byl lepší," dodal Petružálek.

Nejdůležitější zpráva však přišla až po zápase. Vedení HC VERVA Litvínov odvolalo po nedělní prohře s Brnem hlavního trenéra Milana Razýma. Hlavním důvodem jeho konce jsou neuspokojivé výkony v průběhu sezony. Mužstvo dočasně povede generální ředitel Jiří Šlégr, jeho asistenty budou Josef Beránek a Radim Skuhrovec. "Vzhledem k nepříznivým výsledkům poslední doby jsme se rozhodli odvolat hlavního trenéra. Chceme se poprat o play off a tímto rozhodnutím chceme dát mužstvu impuls do závěru základní části," vysvětlil generální ředitel klubu Jiří Šlégr.

Vyjádřil se i ke složité situaci v týmu. "Já si v žádném případě nemyslím, že hráči dnes odvolali trenéra. Nikdy nic takového z jejich úst nezaznělo, je to rozhodnutí vedení a představenstva," zdůraznila litvínovská legenda. A řeší Šlégr už nyní otázku nového hlavního kouče? "Pro mě je to teď bezpředmětné. Chci se soustředit na ty čtyři zápasy, je to otázka čtrnácti dnů a musíme tomu obětovat absolutně všechno. Pak to budeme řešit," nastínil.

Bodově se černožlutá družina může spolehnout na Františka Lukeše (13+19), z obránců pak na Jana Ščotku (7+11). Nejvíce gólových nahrávek nasbíral Jakub Petružálek (20 asist.), trestných minut zase kapitán Michal Trávníček (77 TM). Jedničkou mezi třemi tyčemi je Jaroslav Janus, záda mu kryje Michael Petrásek

Liberec si jde pro Prezidentský pohár

Bílí Tygři se vyhřívají na prvním místě tabulky a pohodlně směřují do play off. Velkým lákadlem pro tým z Podještědí je zisk Prezidentského poháru pro vítěze základní části. Únor zastihl liberecké v dobré formě, z osmi zápasů prohráli pouze dvakrát. Na druhou Plzeň tak mají k dobru komfortní pětibodový náskok, který by jim už měl stačit.

Minulý pátek vyrazili Tygři na Moravu, kde se představili na ledě Olomouce. A byla to opravdu tuhá bitva jaksepatří. Na gól si diváci počkali až do 34. minuty, kdy skóre otevřel domácí Strapáč. Největší dosavadní šancí Liberce bylo trestné střílení z první třetiny, které však pokryl brankář Lukáš. Ten byl také nejdůležitějším prvkem Mory v cestě za třemi body, olomoucký maskovaný muž nakonec nepustil ani jednu ze 40 střel a byl nejvýrazněji podepsán pod fotbalovou výhrou 1:0.

"My jsme sehráli bojovné utkání. Měli jsme spoustu příležitostí vstřelit branku, což se nám bohužel nepodařilo. Nadšený tým domácích proměnil jednu ze svých šancí, takže vyhrál," řekl k zápasu liberecký lodivod Filip Pešán. "Podle vývoje utkání to, dle mě, nebylo příliš spravedlivé, ale pokud mužstvo nevstřelí gól, tak nemůže vyhrát," podotkl mladý kouč.

Klání s Morou přineslo i jeden pikantní incident. Došlo k němu po druhé třetině. Martin Ševc na verbální útok diváka zareagoval nepřiměřeně tím, že na něj do hlediště vystříkl nápoj z láhve. Domácí fanoušek ho následně polil vhozeným pivem. Na základě podnětu olomouckého klubu se situací zabýval předseda extraligové disciplinárky Viktor Ujčík. Podle něj liberecký bek reagoval neadekvátně, zároveň ale porušením povinností pořádajícího klubu pochybila také Mora. Liberecký obránce zaplatí 5 tisíc, Hanáci 1 tisíc korun.

Další utkání sehrál Liberec na svém ledě proti třetímu Mountfieldu. První branku vstřelil Kvapil, hosté ale dvěma zásahy v první třetině skóre otočili. Na začátku té druhé se trefil Vincour a Hradec byl v trháku, domácí však neponechali nic náhodě a ještě před druhou sirénou srovnali. Poslední perioda vyzněla jasně pro Tygry, dvakrát skóroval Derner a jednou Jelínek, domácí tak zvítězili vysoko 6:3.

"Věděli jsme, že přijede těžký a organizovaný soupeř, který hraje výborný hokej. Utkání bylo atraktivní na obě strany, diváci se museli bavit," rozpovídal se po zápase Pešán. "Zlom byl v tom, že jsme ubránili dlouhou přesilovku soupeře pět na tři. Už ráno na videu jsme ukazovali chování Radka Smoleňáka, který se válí a chce získávat přesilovky... Bohužel nás dneska zase nachytal," nebral si liberecký trenér servítky.

Bodování Liberce vede nedostižný Marek Kvapil (23+32), jenž je zároveň i nejlepším střelcem a nahrávačem týmu. Nejproduktivnějším bekem je Ladislav Šmíd (4+19), v tabulce pravdy se nejvíce daří Martinu Ševcovi (+15 b.). Mezi brankáři vyniká reprezentant Roman Will.

Sestavy z minulého utkání

HC Verva Litvínov: Petrásek (Janus) – Trončinský, Strejček, L. Doudera, Ščotka, Graborenko, Šesták, Březák – Petružálek (A), V. Hübl (A), F. Lukeš – Kašpar, J. Mikúš, Válek – Jurčík, M. Hanzl, Trávníček (C) – Jícha, M. Havelka, Helt

Bílí Tygři Liberec: Will (Schwarz) – Kolmann, Derner, T. Hanousek, Šmíd (A), Doherty, Ševc, Stříteský – Lenc, L. Hudáček, Birner – Ordoš, Filippi, M. Kvapil – M. Zachar, P. Jelínek (C), L. Krenželok – Valský, J. Vlach, Lakatoš