Všechno v týmu trenéra Vůjtka fungovalo: solidní a vyrovnaní brankáři, překvapivě dobré výsledky i hra, pracovitý realizační tým, relativně přijatelný soupeř ve čtvrtfinále. A pak najednou buch – vyřazení.

Zápas č. 1 na turnaji mužstvo nezvládlo. Pralo se s nervozitou, nešly mu nohy a po vyrovnání soupeře na 1:1 nebylo lepší, naopak – utkání mu postupně vypadávalo z rukou. V prodloužení ještě štěstí přálo, v nájezdech už ne, ty jen zápas dovršily.

Hodně v závěru zachránil gólman Furch, při jedné střele pomohla tyč. Utkání se asi lámalo už v první třetině za stavu 1:0 při neproměněných českých šancích.

Měl jít na nájezdy do klece Pavel Francouz? To už je jen otázka pro hokejové generály po bitvě. Stejně jako některé přehmaty sudích (gól soupeře po ofsajdu, nevyloučení za faul na Kováře a naopak trest Zaťovičovi).

Mužstvu chyběl rozdílový hráč, kterého Američané měli v teprve 18-letém útočníkovi Matthewsovi. Obdivuhodným způsobem vstřelil vyrovnávací gól na 1:1 a jako jediný ze šesti střelců uspěl v samostatných nájezdech.

Že i mistr se v nich utne často právě v klíčové chvíli ví fanoušci v Litvínově od rozhodujících samostatných nájezdů o play off v utkání posledního kola základní části sezóny 2013/2014 se Slavií.
Lukáš Kašpar, do té doby na šampionátu stoprocentní, tentokrát neuspěl. A jeho dva následovníci také ne.

Týmu se nedařily přesilovky a nejlepší výkon podal hned v prvním utkání s domácím Ruskem. Chyběla gradace. I tak přes USA přejít měl.
Češi, kteří ve všech utkáních bodovali, jedou domů, zatímco Američané, kteří prohráli s Němci a se Slováky, budou hrát semifinále.

Play off je jiná a někdy krutá soutěž. Teď ukázala odvrácenou tvář českým hráčům, kteří počtvrté za sebou nezískali medaili. I proto, že se v jejich středu nenašel hokejista, který by v rozhodující chvíli mužstvo strhl. Na ledě nebo v kabině.
Čtvrteční stín by ale neměl zcela zakrýt dobré výkony ze základní skupiny.

Litvínovská stopa na MS končí se čtyřmi góly a pěti kanadskými body útočníka Lukáše Kašpara.
Fanoušci rovněž kvitovali čtyři odchytané vítězné zápasy brankáře Pavla Francouze.

Necinklo to, úspěch se nekoná. Mužstvo nyní převezme dosavadní asistent Jandač s úkolem uspět na Světovém poháru.
Ať se daří!