Litvínovský patriot každým coulem, naskočil do ligy poprvé už v sezóně 1961-62. Po dvouleté vojně v Dukle Litoměřice (z toho jeden rok rovněž v lize) neoblékl v nejvyšší soutěži dlouhých třináct let jiný, než litvínovský dres. S číslem 19.

V sezóně 1964/5 byl „Hugo“, jak je přezdíván, nejlepším střelcem mužstva. Končil v ročníku 1976/77.
Za Litvínov odehrál 14 sezón a 422 utkání, v nichž vstřelil 113 gólů.

Po skončení aktivní kariéry téměř plynule přešel na střídačku A-týmu, kde s přestávkami působil skoro třicet let. S Františkem Voříškem, Josefem Hlinkou, Františkem Důmem, Ivanem Hlinkou, Josefem Ulrychem, Ondřejem Weissmannem, Vladimírem Kýhosem mladším, Vladimírem Jeřábkem a Janem Vopatem mladším. Naposledy s V. Jeřábkem v roce 2005.

Jako trenér je podepsán pod jedním z největších úspěchů klubu v nejvyšší soutěži, druhým místem v roce 1996 (spolu s Vladimírem Kýhosem mladším). Tehdy Litvínov po vyřazení Zlína ve čtvrtfinále a Sparty v semifinále zastavil až ve finále Vsetín.

Na jaře 2002 dosáhl možná ještě většího úspěchu, když spolu s Janem Vopatem mladším převzali tým před čtvrtou čtvrtinou základní části a po nervy drásajících dostizích o záchranu a památné bitvě v posledním kole na Kladně jej zde v přímém souboji zachránili před baráží s Libercem. Ten poté přes Kladno postoupil.

V roce 1995, když poprvé působil trenérsky mimo Litvínov, postoupil Josef Beránek s Kometou Brno do nejvyšší soutěže. V roce 1997 krátce pracoval jako sportovní manažer klubu a poté v extralize zachránil nováčka z Karlových Varů. Dále vedl Slavii a v první hokejové lize Chomutov. Naposledy řadu let trénoval litvínovské juniory, které pomohl vrátit po letech na medailové pozice (bronz 2009, 2010 a 2012).

Syn Josef Beránek mladší (* 1969) to dotáhl až ke zlaté olympijské medaili. Výborným ligovým zadákem byl i bratr dnešního oslavence Miroslav (* 1945).

Josef – bard, který nikdy nezkazil žádnou legraci.

Jménem klubu, jménem mnoha odchovanců, které trénoval, jménem spoluhráčů a dalších, a jistě i jménem fanoušků, u nichž byl velmi oblíben: Pepíku, blahopřejeme!
A hodně štěstí a zdraví do dalších let.