Zápasy 22. 09. 2019, Šimon Kadeřávek

Změna sestavy nepomohla, Litvínov těsně podlehl Třinci 2:3

V netradičním odpoledním čase na sebe narazily dva týmy, kterým se v úvodních kolech příliš nedaří. Severočeský Litvínov zavítal do třinecké Werk Areny. Domácí fanoušky rozjásal zkušený Vrána, když tečí překonal litvínovského brankáře. Ve druhé třetiny se prosadily oba celky, třinečtí přidali dvě branky, za Litvínov skóroval mladík Zygmunt. Naděje vzplály při gólu Kašpara v půlce třetí dvacetiminutovky. Verva už však žádný gól vstřelit nedokázala a Třinci podlehla.

4037

Branky a nahrávky HC Oceláři Třinec: 13. P. Vrána (Roth, Gernát), 37. Kofroň (Adamský), 38. Stránský (P. Vrána, Hrehorčák)

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 40. Zygmunt (Ščotka, J. Říha), 52. Kašpar (Hanzl, Jarůšek)

3:0, 3:2

Šír, Kubičík – Lederer, Gebauer

Bartošák (Kváča) – Gernát, Roth, Galvinš, Haman, M. Doudera, Hrachovský, Zahradníček – Hrehorčák, P. Vrána (A), Stránský – Dravecký (A), Marcinko, Hrňa – Chmielewski, M. Kovařčík, O. Kovařčík (C) – Adamský, Hladonik, Kofroň

Honzík (Janus) – Kubát, Trončinský, Ščotka, J. Říha, Jánošík, Štich, L. Doudera – Zygmunt, V. Hübl (A), Gerhát (A) – Kašpar (A), Myšák, Jarůšek – Petružálek, J. Mikúš, M. Hanzl – Trávníček (C), Helt, Jurčík

Jako první se v utkání předvedli svěřenci Jiřího Šlégra, protože ihned po úvodním buly ohrozil Bartošáka polský mladík Zygmunt. Rychlou odezvu měl na svědomí Galvinš, ale jeho pokus zlikvidoval Honzík. Ex-sparťanský brankář si proti Třinci odbyl svou extraligovou premiéru v černožlutém dresu.

Video posvětilo Vránovu trefu

Úvod hry poznamenala nedisciplinovanost Litvínova, Kubát fauloval Vránu a musel si odsedět dvouminutový trest. V početní výhodě třinečtí marně dobývali Honzíkovu svatyni, hostující brankář vytěsnil pokus Kovařčíka či Chmielewského. Verva přežila oslabení, ale záhy přišlo další. Petružálek zahákoval jednoho z domácích a poroučel se na trestnou. Minutovou výhodu Třinec nevyužil, dokonce vyrovnal počet hráčů za plexisklem. Prvním vyloučeným Ocelářem se stal Stránský.

Přesilovková etuda pokračovala, iniciativu na sebe převzal opět Litvínov, za který se provinil Říha. Honzík byl opět ve střehu, jelikož musel předvést hbitý zákrok proti střele Stránského. Důležitým momentem se stala 13. minuta, kdy Petr Vrána tečoval Rothovu tvrdou střelu za Honzíkova záda. Sudí nejdříve prozkoumali celou situaci na videu, ale poté branku uznali a Třinec šel do vedení.

Hosté chtěli na inkasovaný gól odpovědět, ale největší příležitost si nechali až na konec třetiny. Hanzl šikovně tečoval kotouč, který propadl Bartošákovi mezi betony, domácí gólman se rychle zorientoval a převzal puk do své moci.

První branka Pawla Zygmunta

Druhé dějství načal průnikem Vrána, ale Honzík se s jeho dorážkami vypořádal. Po dvou minutách hry navázala Verva na sérii vyloučení v předešlé dvacetiminutovce. Jeden z litvínovských hráčů hákováním zabránil šanci Kovařčíka. Oceláři nedokázali hru 5 na 4 proměnit v úspěšnou, a tak se ke slovu dostali hosté. Mimo pálil obránce Jánošík, o několik chvil později zasahoval Bartošák proti svižné střele Petružálka.

Třinečtí pravidelně testovali reflexy brankáře Honzíka, příliš tomu nepřidaly ani četné přesilové hry. Dalším černožlutým hráčem na trestné lavici byl Ščotka. V páté početní převaze hýřil největší aktivitou Vrána, který hledal skulinku mezi betony hostujícího brankáře. Poté, co se vrátil litvínovský obránce na led, tlak domácích neustal, dokonce se zvýšil.

Odměnou jim byla druhá branka, kterou měl na svědomí David Kofroň, jenž využil chaosu před brankářem a skrytou střelou jej překonal. I jeho trefu museli prozkoumat rozhodčí. Hokejový kolotoč pokračoval, když o minutu později zvedal ruce nad hlavu Matěj Stránský. Třinecký útočník zužitkoval puk, jenž těžce vybojoval Vrána. Těsně před sirénou se konečně zmátořili hosté. Černožlutí měli k dispozici výhodu, při které vyslal střelu Ščotka. Jeho ránu tečoval debutant Pawel Zygmunt a zmařil vyhlídky na čisté konto pro domácího gólmana.

Třetinu bez branek narušil Kašpar

Závěrečná dvacetiminutovka začala ofsajdem, kterému předcházel Vránův tlak. Po dalším vhazování byla hra plná nepřesností na obou stranách. Dokladem jest střela Kašpara, která mířila vedle svatyně Patrika Bartošáka. Fanoušci sledovali zvýšenou aktivitu hostů, za níž byli černožlutí odměněni přesilovou hrou.

Ta sice severočeskému celku nepřihrála kýžený gól, ale přinesla spoustu šancí a hlavně aktivitu. Nebezpečným pokusem se prezentoval Jánošík, ale Bartošák měl oči na stopkách. O pár minut později rozjásal litvínovské publikum Lukáš Kašpar. Chemici využili špatné rozehrávky Třince a kombinací dostali puk za Bartošáka. Po vstřelené brance dostali Severočeši další šanci, jelikož Roth seknul jednoho z litvínovských a musel si na dvě minuty odpočinout.

V oslabení se Ocelářům nedařilo držet Vervu dál od branky, tento fakt potvrdil Petružálek. Útočník proklouzl okolo bránícího hráče a našel rozjetého Hübl, nestárnoucího hráče vychytal brankář domácích. O vypjatý konec se postaral Jarůšek, který tvrdě dohrál Vránu. Po zákroku zůstala na kluzišti krvavá stopa, a tak litvínovský útočník inkasoval čtyři trestné minuty. V závěru se už ani jeden z týmů neprosadil, což znamená, že Verva ze Slezska odjíždí bez bodu.

HC Oceláři Třinec

Václav Varaďa

Do zápasu jsme dobře vstoupili. Měli jsme dobrý pohyb a dělali jsme Litvínovským problémy v jejich obranném pásmu, z toho pramenily fauly. Škoda, že jsme v první třetině nedali více branek, párkrát jsme netrefili odkrytou bránu a bylo tam spousta takových ošemetných situací, které hostující brankář vyřešil dobře. Ve druhé třetině jsme odskočili, uklidnili se. Nalomil nás gól na 3:1 a po snížení na 3:2 byla na hráčích vidět tíha odpovědnosti a důležitostí tří bodů, které tým v poslední době lacině ztrácel. Bylo to těžké psychicky, ale zvládli to. Věřím, že kluky posílí, že jsme udolali houževnatého soupeře, který si vytvořil ve třetí třetině docela dost šancí a je možná pro něho kruté, že odjíždí bez bodů.

Radim Skuhrovec

Šli jsme do utkání s plánem, který se nám dařilo zpočátku dodržovat. Pak přišla série vyloučení, dostali jsme domácí na koně a odskočili nám. Ještě jsme stav snížili a chtěli jsme ve třetí třetině za každou cenu vyrovnat. Dostávali jsme do šancí, ale opět jsme doplatili na disciplínu. V posledních čtyřech minutách jsme dohrávali v oslabení a to se zápasy těžko otáčí.