Zápasy 28. 10. 2012, Redakce

Zlín prodloužil sérii, Litvínov trefoval tyče

Podeváté z deseti posledních vzájemných utkání podlehl Litvínov Zlínu. Přes konečný stav 1:4 byl k úspěchu hodně blízko: tři tyče za stavu 0:0, pak málem dokonaný obrat skóre.

17. kolo, 28.10.2012, Zimní stadion Ivana Hlinky
logo PSG Zlín
HC VERVA Litvínov PSG Zlín
1 4

0:0, 1:3, 0:1

Francouz – Posmyk, Kubát - Stříteský, Holub - K. Černý, Zeman - Gula, Brejčák – Kubinčák, Hübl, Lukeš – Martynek, Hanzl, Trávníček "C" - J. Černý, Baláž, Ručinský - Jurčík, Frolík, Bojer. Připraven Nechvátal

Horčička - Hamrlík, Linhart, Tesařík, Horák, Matějíček, Kotvan, Valenta - Kubiš, Leška, Holík - Honejsek, Čajánek, Veselý - Balaštík, Melenovský, Čech - Ondráček, Šlahař, Okál

Litvínov až na náhradního brankáře Nechvátala, který nahradil na tréninku zraněného Petra Fraňka, neměnil vítěznou sestavu. Nemohl využít Jareše, Kousalíka, Majdana, Pšurného a Rapáče, Zlín gólmana Sedláčka, dále Zámorského, Řezníčka, Šenkeříka a Köhlera. Náhradník Horčičky Kašík je po otřesu mozku, takže dvojkou byl jinak až čtvrtý gólman Štůrala. Ovšem klíčoví hráči Balaštík, Leška a také Čajánek nechyběli.

To bylo první střídání! Málokdy se vidí: Lukeš se ocitl sám před brankou a trefil obě tyče najednou, nebo…(?). Hrálo se dál, sudí signalizoval „telefon“. Vzápětí Hanzl vymíchal brankáře, ale zasunutí do prázdné klece už se mu nepovedlo. A než se poprvé ozvala píšťalka sudích, ještě fauloval zlínský Horák, to vše do času 1:25… Stav zůstal 0:0, rozhodovaly milimetry.

Oslabení hosté zvládli, ale poprvé Francouze přímou střelou ohrozili až v 7. minutě (Linhart od modré čáry). V 9. minutě poslali sudí ven Lukeše. V oslabení ujel (ne v letošní sezóně poprvé) Trávníček, byl o prsa rychlejší než dvojice protihráčů a Matějíček jej fauloval. Vzápětí ale Kubát podrážel a Zlín hrál minutu čtyři na tři. Litvínov se ubránil, i v klasické nevýhodě od 12. minuty po Trávníčkově vyloučení, když několikrát během oslabení vyhodil. Diváky roztleskal průnik Jakuba Černého po pravém křídle, který kryl Horčička. Francouz občasné nebezpečné závary řešil s přehledem.

V 17. minutě Lukeš z přečíslení dva na jednoho znovu napálil tyč! Horčička je měl v první části dobře postavené... Chcete další důkaz? Ve 20. minutě další akce Vervy dva na jednoho, opět řešená střelou a Kubinčák z pravé strany znovu rozezvučel tyč...

Také druhé dějství začali s větší vervou Krušnohorci. Za hosty odpověděl brejkem a střelou těsně vedle Honejsek a stejný hráč se vzápětí prosadil dorážkou z brankoviště, kam se za záda gólmana obloučkem snesl vyražený puk. A Zlín, který musel po první třetině „dávat na modlení“ za skóre 0:0, zčistajasna vedl.

Druhé vyloučení Matějíčka přineslo domácím pohotové sklepnutí Posmykovy střely od modré, které však zamířilo vedle Horčičkovy klece. Stav 0:1 nutil domácí více otevírat hru a k brejku se spoluhráčem toho využil hostující Čajánek, Francouz kryl.

Ve 29. minutě zastavil ve středním pásmu Ručinského nedovoleně Kubiš a 11 vteřin po něm před Horčičkou fauloval Veselý. Ručinský netrefil z poloviny odkrytou klec, zámek Vervy při hře pět na tři ale pokračoval a na podruhé už se nejzkušenější útočník černožlutých nahoru trefil. Vyrovnáno, 1:1. Vzápětí se štěstím zasáhl Horčička (nicméně výborně) proti střele z bezprostřední blízkosti. PSG následně špatně střídaly a na dalších 10 vteřin museli do tří, pak do čtyř. Sám před gólmanem byl Martynek, ale střela mu nesedla.

Horák vyhodil puk do hlediště, čtvrtý vyloučený zlínský hráč za čtyři minuty! Lámal se zápas. Ale tentokrát se Litvínov nedokázal usadit v pásmu a co víc, nenápadný únik Holíka v oslabení, střela spíše zdálky a bylo to 1:2. "Člověk tam po takovém gólu vypadá jako pitomec, ale ten puk mi zaplaval a spadl v dráze letu asi o deset centimetrů níž," komentoval situaci Pavel Francouz. Ten pak zlikvidoval možnost Veselého z mezikruží. Černý Kamil vyhodil puk za mantinel a přesilovku Zlína z dorážky využil Balaštík. Trochu neuvěřitelné vzhledem k průběhu, ale stav byl 1:3.

Krátce po zahájení třetí třetiny mohl svůj tým nastartovat Kubát. Prodral se před branku, mířil k tyči, Horčička vyrazil betonem. Linhart dostal „panenku“ a Litvínov pokračoval v marném dobývání snad zakleté klece žlutomodrých. Pak trefil první tyč i Zlín, jenže puk u Francouzova betonu vyšťoural Melenovský. Zdálo se, že předtím byla slyšet píšťalka, ale sudí gól uznali - 1:4 a domácí dopíjeli svůj kalich. Další možnost Melenovskému gólman Vervy zlikvidoval. V závěru už hosté skóre po(u)hlídali.

Byli produktivnější, Verva si vybrala smůlu na několik zápasů dopředu.

Vladimír Jeřábek: "Chtěli jsme přetrhnout sérii porážek se Zlínem. Rozhodla první třetina. Měli jsme vést 2:0 nebo 3:0, ale ač to nebyly nějaké tyčky od modré čáry ale po gólových střelách, gól jsme nedali. Pak jsme inkasovali a druhý a třetí gól ve chvíli, když jsme byli v tlaku. Když Zlín vede, hraje výborně z obrany a hraje se proti němu těžko. Musím kluky pochválit, že i za nepříznivého stavu se nevzdávali a pořád chtěli dát alespoň jeden gól, až do konce. Bohužel se to nepodařilo. Takové zápasy bohužel někdy jsou."

PSG Zlín

Juraj Jurík: "Byl to pro nás šťastný zápas. První třetinu jsme přečkali díky štěstí a dobrému výkonu Horčičky. Ve druhé třetině jsme šli do vedení, domácí srovnali v početní výhodě a čekalo se, kdo dá další gól. Dali jsme ho my a od té doby jsme hráli lépe z obrany. A opět nás podržel brankář. Domácí měli v koncovce smůlu a byli pak už i trochu nervózní. Se štěstím jsme tu vyhráli a vezeme tři body, za což jsme moc rádi."