Zápasy 17. 01. 2020, Ondřej Mach

Záchranářský souboj pro Rideru, Verva prohrála s Vítkovicemi 3:5

O s t r a v a - Velice důležitou bitvu mezi Vítkovicemi a Litvínovem ovládla domácí Ridera. Chemici v Ostravě i přes počáteční nápor stále dotahovali a duel si komplikovali řadou zbytečných vyloučení. O vítězi rozhodly dvě branky Slezanů v závěru druhé periody, černožlutí už v poslední části hry srovnat nedokázali.

5335

Branky a nahrávky HC Vítkovice Ridera: 10. Mallet (Štencel), 15. Dej (R. Veselý, Trška), 37. Indrák (Štencel, Dej), 38. Mallet (R. Veselý), 58. O. Roman (Lakatoš, Trška)

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 14. J. Mikúš (Kašpar, T. Pavelka), 31. Kašpar (Ščotka, Trávníček), 54. Jánošík (Kubát)

1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 4:2, 4:3, 5:3

Pešina, Kubičík – Hlavatý, Tošenovjan

Mi. Svoboda (Dolejš) – Výtisk (C), Trška, Štencel, Gregorc, L. Kovář, R. Černý, Kvasnička – Roberts Bukarts, O. Roman, Lakatoš (A) – Schleiss, Š. Stránský, Indrák – Dej (A), R. Veselý, Mallet – T. Kubalík, Werbik, Razgals

Janus (41. Honzík) – Jánošík (A), L. Doudera, T. Pavelka, Kudla, Ščotka, J. Říha, Kubát – F. Lukeš, V. Hübl (C), Petružálek – Jarůšek, M. Hanzl (A), Kašpar – Zygmunt, Gerhát, Válek – Trávníček, J. Mikúš, Jurčík

Hned v první minutě se v dobré střelecké pozici zjevil Jarůšek, brankář Svoboda proti jeho ráně z úhlu zasáhl vyrážečkou. Chemici byli nadále aktivnějším mužstvem, jejich mírnému tlaku chyběla vážnější šance. Na druhé straně zahrozil ve čtvrté minutě Schleiss, vítkovický forvard ale v úniku branku minul. Po trestech na obou stranách se následně pokračovalo ve čtyřech.

Vedení domácím vrátil Dej

Aktivitou stále hýřil nejlepší litvínovský střelec Jarůšek, proti jehož střele zápěstím musel Svoboda vytáhnout další zákrok. Vítkovicím se zatím příliš nedařil přechod do útočného pásma, v sedmé minutě však Janus likvidoval nebezpečné nahození Tršky. Delší pobyt na území soupeře domácí hokejisty nabudil, Ridera postupně začala zvyšovat tempo.

Obrovskou šanci poté spálil polský útočník Zygmunt, maskovaný muž Vítkovic vytěsnil jeho pokus z mezikruží těsně nad. Jako blesk z čistého nebe ale udeřili domácí. Štencel nahrál mezi kruhy, kam si najel Alexandre Mallet, jenž prostřelil brankáře Januse. Už za tři minuty se ale v Ostravě zase hrálo smírně. Černožlutí totiž dostali k dispozici přesilovou hru po faulu Indráka a velmi rychle ji zužitkovali.

Kašpar si počkal, našel u pravé tyče stojícího Juraje Mikúše, a ten už snadno dopravil kotouč do odkryté klece. Teď byli na koni zase hosté, tváří v tvář Svobodovi tentokrát neuspěl Hübl. Domácím na odpověď stačily necelé dvě minuty. Chemici propadli na modré čáře a puk se následně odrazil k Rastislavu Dejovi, který vymetl horní růžek Janusovy branky.

Nepovedený závěr druhé periody

I začátek prostředního dějství vyzněl lépe pro hostující tým, největší překážkou v litvínovské cestě za vyrovnáním byl ale brankář Svoboda. Postupně se o tom přesvědčili Lukeš a Hübl, na druhé straně Dej pálil pouze do připraveného Januse. V této fázi hry zase v útočném pásmu kombinovaly Vítkovice, přidat třetí gól se jim však prozatím nepodařilo.

Blízko k tomu měly v přesilové hře, když na trestnou lavici usedl Trávníček. Při litvínovském oslabení v brance čaroval gólman Janus, který se výborně přesunul proti střele Deje. Severočeši zvládli i další oslabení po faulu Ščotky, více ze hry ale v tuto chvíli měla Ridera. Na opačném konci kluziště zachránila Svobodu při střele Hübla maska.

Stačila však trocha štěstěny a bylo znovu vyrovnáno. Sražené nahození Ščotky trefilo Lukáše Kašpara a litvínovský útočník netradičním způsobem ze vzduchu dorazil kotouč do sítě. Hosté si situaci zkomplikovali dalším vyloučením, viníkem byl v tomto případě Kudla. Neplechu před brankou chemiků napáchal Lakatoš, který ale po potyčce s Trávníčkem rovněž zamířil na trestnou lavici.

Třetí zásah domácích měl na holi Bukarts, lotyšského forvarda však v samostatném úniku vychytal skvělý Janus. Ve zmiňované šanci si dvouminutový trest za sekání vysloužil Mikúš a Vítkovice další faul rychle potrestaly. Do hostující branky propadlo nenápadné nahození Štencela, které před Janusem tečoval Miroslav Indrák. A černožlutým bylo ještě hůř. O necelé dvě minuty později procedil puk do branky nadvakrát Alexandre Mallet

Jánošík snižoval pozdě, výhru Vítkovic pečetil Roman

Domácí tým se na startu poslední periody soustředil na urputnou defenzivu, chemici se přes obranný val ve středním pásmu dostávali velmi těžko. Hra v tuto chvíli nebyla tak přímočará jako v předchozích dvou dějstvích, kromě toho se často kouskovala. Severočechům se stále nedařilo vytvořit si kýžený tlak, naopak se museli mít na pozoru před rychlými kontry Slezanů.

Pěknou individuální akci předvedl až Jurčík, když se proháčkoval před Svobodu a zakončil. Gólman domácích ale pokračoval ve výborném výkonu a proti jeho střele zakročil betonem. V útoku se ke slovu dostaly i Vítkovice, další pokus Deje zneškodnil Honzík, který v brance po čtyřiceti minutách nahradil Januse. Čáru přes rozpočet poté černožlutým udělal zbytečným faulem Kubát.

V následné přesilové hře měli domácí řadu stoprocentních šancí, po teči Lakatoše zachránilo Litvínov břevno. Hostím nezbývalo nic jiného než otevřít hru, veškeré střelecké pokusy ale končily na výborném Svobodovi. Definitivní pojistku na tříbodový zisk pro Rideru mohl dát Štencel, jeho projektil z mezikruží trefil Honzíka do vyrážečky.

A šest a půl minuty před koncem se chemici dostali na dostřel. Puk se po závaru před Svobodou odrazil k Adamu Jánošíkovi a hostující obránce tvrdou ránou vykřesal trochu naděje. Nedisciplinovanost Vervy ale znamenala další trest pro Pavelku, závěrečný nápor tak byl o chvíli odložen. Černožlutí v závěru zkusili zaútočit v šesti a risk trenéra Kýhose potrestal pátou brankou Ondřej Roman.

HC Vítkovice Ridera

Mojmír Trličík

Tříbodové vítězství, které jsme hodně potřebovali, se nerodilo lehce. V první třetině to byl z naší strany od začátku velmi špatný výkon. Byli jsme pod tlakem, soupeř měl řadu příležitostí a na skóre to mohlo vypadat úplně jinak. Díky dvěma využitým šancím jsme byli o gól vepředu, i když hra tomu neodpovídala. Ve druhé třetině jsme se ale uvolnili a hráli jsme dobrý hokej. Dařilo se nám hru dobře kontrolovat. Měli jsme šance, abychom zvýšili náš náskok, to se nám ale nepovedlo, a tak přišel trest na 4:3. Bylo z toho velké drama, které pro náš tým skončilo šťastně.

Jindřich Kotrla

Rozhodla první třetina, kdy jsme sice dostali soupeře pod tlak a vytvořili jsme si šance, ale nedokázali jsme je proměnit. Domácí navíc potrestali dvě naše chyby. Bylo to 2:1, a pak už jsme to v podstatě celý zápas doháněli. Měli jsme šance, zkusili jsme i hru bez brankáře, ale vyrovnat se nám nepodařilo. Tentokrát rozhodovaly hlavně předbrankové prostory, ve kterých byl soupeř důraznější.