Zápasy 27. 11. 2020, Ondřej Mach

Z východních Čech bez bodů, Litvínov ztratil s Pardubicemi

Hokejisté Vervy na vítězství proti Olomouci nenavázali, v pátek venku prohráli s pardubickým Dynamem 1:2. Domácí se ujali vedení hned ve druhé minutě, ještě v první třetině ale srovnal Richard Jarůšek. Rozhodující branku pak v úvodu posledního dějství vstřelil Juraj Mikuš.

0:0

Branky a nahrávky HC Dynamo Pardubice: 2. Paulovič (Ďaloga), 41. Mikuš (Claireaux)

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 12. Jarůšek (Demel, Irving)

1:0, 1:1, 2:1

Pešina, Šindel – Šimánek, Zíka

Kantor (Klouček) – J. Kolář (A), Nakládal (C), Mikuš, Hrádek, Ďaloga, Holland – Svačina, Poulíček, Tybor – Camara, Mandát (A), Claireaux – Blümel, Rohlík, Paulovič – Kusý, Anděl, Zeman – Matýs

Godla (Honzík) – Demel, Irving, L. Doudera, Balinskis, Ščotka, Kudla, Březák – Jarůšek, M. Hanzl (A), P. Zdráhal – V. Hübl (C), F. Lukeš, Myšák – Petružálek, Gerhát, Látal – M. Havelka, Helt, Zygmunt

Trenér Vladimír Országh vyslal do zápasu stejnou sestavu jako předtím proti Olomouci, důvěru mezi třemi tyčemi dostal Denis Godla.

Úvodní nástup Pardubic a Jarůškův přesilovkový gól

Utkání začalo v opatrném tempu, ani jeden z týmů se do útoku příliš nehrnul. Stačila však jedna rychlá akce a domácí Pardubice otevřely skóre. Obránce Marek Ďaloga připravil parádní pozici pro Mateje Pauloviče, který zůstal nekrytý hostujícími hráči a bez problému zakončil do prázdné branky.

Dynamo mělo v úvodu lepší pohyb, chemici se naopak do útočného pásma dostávali velmi složitě. O větší vzrušení před brankářem Pavlem Kantorem se postaral až Richard Jarůšek, domácí brankář ale jeho ránu kryl. Na druhé straně opět hrozil Ďaloga, neujala se ale ani dorážka jeho spoluhráče.

Na pardubickém zimním stadionu v prvních deseti minutách k vidění příliš šancí nebylo. V jedenácté minutě měli hosté k dispozici přesilovou hru a v početní výhodě se jim podařilo srovnat krok. Ve skrumáži před brankou se nejlépe zorientoval nejlepší litvínovský střelec Richard Jarůšek a zblízka překonal brankáře Dynama.

Východočeši po inkasované brance přidali na tempu, hostům se příliš nedařilo držet na kotouči. Vepředu ale hrozili černožlutí, po dobré přihrávce Aarona Irvinga spálil velkou šanci mladík Jan Myšák. V závěru prvního dějství si domácí také zahráli přesilovou hru, v níž měl skvělou příležitost Radoslav Tybor. Minutu před první sirénou Vervu oslabil ještě Jarůšek, skóre se ale znovu neměnilo.

Bezbranková druhá třetina

Dynamo na začátku prostřední části hry dohrávalo přesilovou hru z předešlé třetiny. Aktivní hra domácího týmu pokračovala, přibrzdilo ji až vyloučení Ondřeje Rohlíka. Tentokrát se ale chemikům v přesilovce nedařilo, gólman Kantor byl prakticky bez práce. Hosté se dostali do tlaku až po jejím skončení, pořád ale chyběly střelecké pokusy.

Parádní zápas hrál obránce Ďaloga, který se objevil už v několikáté gólové příležitosti. Hra se rychle přelévala ze strany na stranu, na opačném konci kluziště o malou chvíli později pálil Jarůšek. Domácí brankář Kantor nepůsobil úplně jistým dojmem, hokejisté Litvínova se často dostávali k dorážkám. Další gól ale mírný tlak Severočechů nepřinesl.

Utkání se přehouplo do své druhé poloviny, navrch nyní měli černožlutí. Pardubické fanoušky u televizních obrazovek nejspíš vystrašil Lukáš Doudera, litvínovský obránce ale z levého kruhu Kantora nepropálil. Chemici zavřeli tým z města perníku v jeho třetině, Dynamo se muselo mít opravdu na pozoru.

Brankář Kantor ale všechny střely kryl a držel domácí naděje. Černožluté v rozletu zastavil až faul Jarůška, nyní zase tahaly za delší konec provazu Pardubice. Hosté oslabení s vypětím všech sil ustáli, po čtyřiceti minutách tak na východě Čech panoval smírný stav.

Katem Litvínova se stal obránce Mikuš

Vstupy do třetin ale zkrátka vycházely lépe Pardubicím. Nenápadné nahození Juraje Mikuše z pravé části útočné třetiny Dynama zapadlo za překvapeného Godlu a domácí byli znovu ve vedení. Verva na obdržený gól zareagovala dobře a okamžitě se vydala na zteč, obranné řady Východočechů ale hostující akce zneškodnily.

Domácí v útočné aktivitě nezůstávali pozadu, z otočky nebezpečně pálil Matěj Blümel. Kantora zase na druhé straně zaměstnali Jan Ščotka s Patrikem Zdráhalem, brankář Dynama se ale blýskl skvělými zákroky. Litvínovští museli vrhnout všechny síly do útoku, Východočeši se omezili spíš na defenzivní hru.

Čas se nemilosrdně krátil a hosté si stále nemohli vytvořit kýžený tlak. Do útočného pásma se na delší dobu podívala až Hüblova formace, pobyt před Kantorem ale k nebezpečným šancím nevedl. Pardubice se rozhodly hlavně bránit jednobrankový náskok a do útoku se příliš nepouštěly.

Uspávací taktika Dynama fungovala, rozhodnutí měl na holi Patrik Poulíček, jenže Godla si jeho pokus pohlídal. Dvě a půl minuty před koncem základní hrací doby to Litvínov zkusil v šesti, z množství šancí se ale neujala jediná. Verva tak v prvním vzájemném střetnutí letošní sezony proti Pardubicím padla 1:2

HC Dynamo Pardubice

Richard Král

„Viděli jsme vyrovnaný zápas, do půlky jsme byli lepším týmem. Pak jsem tam měli pár závarů, kde jsme to se štěstím ustáli. V poslední třetině dobrý gól, dobrý začátek a pak jsme se to pokusili uhrát s dobrou defenzívou, kde nás podržel i Kantor. Od kluků to byl dobrý a bojovný výkon, tohle vítězství se určitě cení a může nás zase zvednout.“

Vladimír Országh

„Nemůžeme být spokojeni s výsledkem, hlavně s první půlkou zápasu. Ve druhé půlce jsme se zlepšili. Věděli jsme, že to bude nejspíš o jednom gólu, který jsme bohužel dostali a přes mnoho šancí jsme další nepřidali. Naše střelecká produktivita je velmi slabá.“