Zápasy 04. 11. 2018, Ondřej Mach

Verva uspěla v derby, Piráty porazila po prodloužení 2:1!

Ch o m u t o v - Hokejisté Litvínova po třech prohraných zápasech zabrali a dokázali zvítězit. Ve vyprodané ROCKNET Aréně nebyla dlouho k vidění žádná branka, až ve třetí třetině oba týmy vstřelily po jedné, vítěze tak muselo určit prodloužení. V tom vstřelil rozhodující branku slovenský útočník Juraj Mikúš a zajistil Vervě vítězství v dnešním severočeském derby.

5250

Branky a nahrávky Piráti Chomutov: 41. Marjamäki (Klhůfek)

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 46. Trávníček (Gerhát, Jurčík), 64. J. Mikúš (Ščotka, Petružálek)

1:0, 1:1, 1:2

Pešina, Pavlovič – Brejcha, Jelínek

Peters (Š. Lukeš) – Flemming, Jank, Knot, Dietz, Valach, Štich, Mrázek – Tomica, Klhůfek, T. Svoboda – Koblasa, Huml, Duda – Marjamäki, Vantuch, J. Stránský – Chrpa, V. Růžička, J. Havel.

Janus (Hanuljak) – Březák, Baránek, Hunkes, Ščotka, Romančík, Suchánek – Petružálek, J. Mikúš, M. Hanzl – Válek, V. Hübl, F. Lukeš – J. Černý, Gerhát, Trávníček – Jurčík, Řehoř, M. Havelka.

Do souboje dvou celků potýkajících se se špatnou formou vstoupili lépe domácí Piráti, první pozdrav Janusovi vyslal na litvínovskou klec Duda. Jeho střelu se ještě pokoušel dorážet Klhůfek, kotouč ale skončil ve výstroji slovenského brankáře. Na zteč se poté vydali i hosté z Litvínova, Petružálkovo nahození tečoval Řehoř, jemuž se však nepodařilo usměrnit kotouč mezi tři tyče. Černožlutí nezůstávali v útočných nájezdech pozadu, Válek to zkusil kolem mantinelu sám a vypálil na přední tyč, Peters ale proti jeho pokusu zkušeně zasáhl. Hra se rychle přesouvala před obě klece, o malou chvíli později střílel na druhé straně Vantuch, gólmanovi Chemiků ale opět pomohla výstroj. Na trestnou lavici jako první zamířil hráč Chomutova, konkrétně Koblasa, jenž si vykoledoval dvouminutový trest za podrážení. Po nahození od modré musel v přesilovce Peters čelit závaru v brankovišti, domácí obraně se ale povedlo puk vyhodit až za Januse. Další zákrok si kanadský brankář připsal hned v následné šanci, kdy Baránek tvrdě pálil doprostřed branky.

Hru v oslabení Piráti zvládli, mrzet je ale mohla chyba v rozehrávce. K puku se totiž dostal Mikúš a Peters měl s jeho střelou nad rameno velké starosti. Ke slovu se poté dostal Chomutov a vytvořil si tlak v útočné třetině. Všechny střelecké pokusy ale povětšinou končily na srdnatě bránících obráncích. Z protiakce zahrozil od modré Hunkes, chomutovský brankář ale jeho střelu kryl. Další Kanaďan v kádru Pirátů, obránce Flemming, následně vyfasoval dvě minuty za držení hole a domácí se museli znovu bránit. Druhá přesilovka černožlutých nebyla tak povedená jako ta první, nicméně dvakrát nebezpečně vystřelil Baránek. A jen přesilová hra skončila, tak už hosty čekala další. Tentokrát dostal Huml trest za hákování a musel se odporoučet na trestnou lavici. Ve třetí přesilovce přišla zatím největší šance Litvínova. Černý našel Trávníčka, kterého ale skvělým zákrokem vychytal Peters a udržel čisté konto. Piráti si poradili s oslabením i do třetice a na konci třetiny se ještě snažili ohrozit branku hostí. Nepřesně to zkoušel po přihrávce od Růžičky Huml, Chemici poté dvakrát vyhodili kotouč na zakázané uvolnění. První dějství víc zajímavých okamžiků nenabídlo, po dvaceti minutách se tak hrálo bez branek.

První šanci druhé třetiny zaznamenali domácí, Klhůfek ujel po pravé straně a bekhendem zkusil překvapit Januse, ten ale kotouč bez problémů chytil. Velkou šanci pak měli litvínovští, z pravé strany tvrdě vypálil Lukeš, proti jeho střele Peters zakročil betony. Vehementně dorážející Válek byl následně sražen chomutovskou obranou k zemi, hosté tak v branku neproměnili ani tuto příležitost. Černožlutí se tlačili za úvodním gólem, Romančík svižně střílel na přední tyčku, pak znovu prověřil kanadského brankáře Lukeš. Pirátům se nedařilo najit recept na rychlou hru hostí, ti byli na počátku druhého dějství velmi aktivní a tvořili si šance. Ojedinělou akci domácích zakončoval svojí tečí Havel, puk však letěl mimo Janusovu branku. Útočné snažení Chemiků poté zbrzdilo jejich první vyloučení, na trestnou lavici se za podrážení odebral slovenský útočník Mikúš. Nepřesná a pomalá kombinace však nedovolila Chomutovu dostat se do větší šance, puk několikrát letěl přes všechny čáry.

Po neúspěšné hře v početní převaze nahazoval puk dvakrát na hostující klec Flemming. První pokus zlikvidoval pozorný Janus, druhý vůbec netrefil branku. A tak mohl Litvínov znovu hrozit na druhé straně. O Baránkovu střelu se ale opět postaral kanadský fantom a nepřipustil změnu skóre. Verva měla k dispozici další přesilovou hru za Vantuchovo nesportovní chování. Tato přesilovka ale podobně jako poslední chomutovská nebyla příliš povedená, jediný pokus Baránka byl sražen mimo Petersovu branku. Klhůfek to pak znovu vzal na sebe, Janus mu ale stejně jako v předchozí příležitosti nedal šanci. Poslední dvě střely litvínovských skončily zblokované obranou Pirátů, i po druhé třetině tak byl stav bezbrankový.

Ze třetí části hry uběhlo něco přes půl minuty, když Verva inkasovala první branku. Klhůfek skvělou přihrávkou připravil šanci Masi Marjamäkimu, který svoji úlohu splnil na jedničku a trefil odkrytou klec. Domácí tým vstřelená branka nabudila a rázem mohlo být v ROCKNET Aréně ještě veseleji, Knot totiž z pravého kruhu trefil břevno Janusovy klece! Chomutovští se mermomocí snažili odskočit Litvínovu na rozdíl dvou branek, Huml však ani na několikrát nedostal kotouč za Januse! Další střela Dudy skončila na betonu brankáře Litvínova, Chrpa svou slabou střelou na Januse také nevyzrál. Chemici přestáli tlak a následně se jim podařilo udeřit. Puk si vyměnili Jurčík s Gerhátem, po nich se k němu dostal kapitán Michal Trávníček a střelou z úhlu překvapil Peterse! Po brance v minulém duelu proti Pardubicím tak litvínovský veterán přidal další branku. Radost z vyrovnání ale poněkud pokazilo vyloučení Suchánka za sekání. Přesilové hry ale nebyly doménou Pirátů, opět jejich hru srážela pomalá kombinace a Verva se dokázala ubránit. Do zakončení se poté dostal Koblasa, výborný Janus ale i jeho střelu zlikvidoval hokejkou.

Po odmlce se do útočné třetiny podívali i hokejisté Litvínova, Jurčíkovu střelu Peters zlikvidoval vyrážečkou. Hra v této fázi hry nebyla příliš kvalitní, oba mančafty nepřesně rozehrávaly a nedokázaly se dostat do třetiny. Do dvou šancí se následně dostal Koblasa. Nejdříve z úhlu pálil pouze do masky Januse, další zakončení po ledě mířilo mimo branku. Druhou branku měl na své hokejce znovu Marjamäki, před Janusem udělal kličku z otočky, brankář hostí ale i v této důležité chvíli skvěle zasáhl. A Piráti se dál hnali za dalším gólem. Po střele Šticha dorážel nadvakrát znovu Huml, stejně jako v předchozích případech se ale Janus překonat nenechal. Potyčka Růžičky a Romančíka znamenala vyloučení na obou stranách za hrubost, následovala tak hra čtyř proti čtyřem. V posledních okamžicích třetí třetiny se ještě snažil strhnout vedení na stranu Pirátů Havel, i toho ale vychytal litvínovský brankář, o osudu zápasu tak muselo rozhodnout prodloužení.

V prodloužení se Chomutov snažil urvat bod navíc, domácí hokejisté zatlačili Litvínov do jeho třetiny. Střílet se pokoušel Duda, puk však do branky nedostal. Litvínovští pak vyhodili puk a nemohli vystřídat, na což zareagoval jejich trenér Milan Razým timeoutem. Hned po něm zakončoval Knot, Janusovi puk sice vypadl ale pouze vedle branky. Co se nepovedlo domácím, zvládli už hostující hokejisté Vervy. Ščotkovo nahození šikovně tečoval pod břevno Petersovy branky Juraj Mikúš, a vybojoval tak pro Litvínov i druhý bod za vítězství 2:1!

Sestřih

Piráti Chomutov

Jan Šťastný

„Já souhlasím s kolegou, že spíš než krásný hokej jsme viděli bojovné utkání z obou stran. Myslím si, že oba týmy věděly, o co hrají. Litvínovu se tři zápasy nepovedly, bylo vidět, že začínají hrát opatrně a čekají na naše chyby. Z naší strany tam nervozita byla samozřejmě taky a dvě třetiny jsme si nevytvořili žádnou gólovou šanci. Až ve třetí třetině jsme hned vsítili branku, což nás obrovsky nabudilo. Mohli jsme hned vsítit druhou, myslím si, že to byla tyč. Kdyby se to proměnilo na 2:0, tak bychom to utkání dotáhli do vítězného konce. Bohužel jsme inkasovali gól na 1:1, trochu takový šťastný. Bohužel jsme zase ztratili body a co se týká prodloužení, tak tam jsme to sehráli velmi špatně a místo toho, abychom hráli kotouč dopředu, tak jsme ho zbytečně přidrželi a soupeř toho využil, takže bere zaslouženě dva body.“

Milan Razým

„Myslím si, že jsme viděli bojovné utkání, mělo to nádech pravého derby, jak na ledě, tak i v hledišti, před výbornou kulisou. Bylo to velmi vyrovnané, my jsme ve druhé třetině měli o trochu víc gólových příležitostí, ale domácí gólman chytal velmi dobře. Ve třetí třetině šli do vedení domácí, my jsme šťastnou brankou vyrovnali a myslím si, že ta remíza byla spravedlivá. V prodloužení už to byla loterie, dali jsme vítězný gól. Pro nás ty dva body jsou velmi cenné, po těch utkáních, která jsme měli teď v poslední době. Je to dobrý vklad před reprezentační přestávkou, budeme mít větší klid na práci a jsme velmi rádi, že v té době, kdy se nám moc nedařilo nás přijelo podpořit tolik fanoušků.“