Zápasy 25. 09. 2012, Redakce

Verva s novými útoky porazila Vítkovice

Televizní premiéra se Vervě vydařila. K první formaci se dvakrát přidaly i nové sestavené další útoky a byla z toho třetí výhra v sezóně (4:3). Rozhodly o ní tři branky domácích v prostřední dvacetiminutovce.

5. (ČT), 25.09.2012, Zimní stadion Ivana Hlinky
logo HC Vítkovice Ridera
HC VERVA Litvínov HC Vítkovice Ridera
4 3

1:1, 3:1, 0:1

Francouz – Posmyk, Kubát, K. Černý, Stříteský, Jareš, Kousalík – Majdan, Hübl, Lukeš – Martynek, Hanzl, Trávníček - Kubinčák, Pšurný, Rapáč - J. Černý, Baláž, Frolík. Připraveni Nechvátal, Havelka, Gerhát

Málek – Malík, Sloboda, Barinka, Rehák, Sedlák, Polák, Voráček – Szturc, Strapáč, Šedivý – Klimek, Burger, Ujčík – Svačina, Hruška, Huna – Káňa, Roman, Walker – Kucsera

V úvodu zápasu zatleskali diváci Vojtěchu Kubinčákovi, který nastoupil k rekordnímu 683. utkání za Litvínov. Tím překonal Roberta Kyselu (682), současného výkonného ředitele klubu, který mu na ledě gratuloval, i celou další plejádu slavných Litvínováků – vytrvalců, Ulrycha, Prachaře a další. A domácí pokračovali ve slavnostním duchu: už v 96. vteřině našel právě oslavenec Kubinčák před brankou zcela volného Romana Pšurného, který neměl problém přetavit nahrávku v první branku v litvínovském dresu.

Domácí nastoupili v nezměněném složení jen s první formací, další tři trenéři zpřeházeli ve snaze probudit jejich produktivitu. Ovoce tohoto kroku tedy uzrálo rychle. A do třetice pozitivního pro Vervu, Polák podrazil protihráče a Málek se měl v oslabení co otáčet.

V 6. minutě měl na holi vyrovnání Burger, ale Černý jej stačil v poslední chvíli zblokovat a ležící Francouz puk skryl. V 7. minutě pykal první Krušnohorec - Kubát. Litvínov se ubránil a hned poté vyrazil do nadějného přečíslení s Lukešem aktivní Kubinčák, střela mu byla zblokovaná. Hosté přidali na pohybu, ale mohli i inkasovat, nejvíc po ráně volného Martynka z pravého kruhu. Počíhala si na ni Málkova lapačka.

Vcelku rušné utkání v první třetině stihlo ještě vyrovnání Šedivého v 19. minutě, který vecpal kotouč do skulinky nad klečícím Francouzem a odměnil svůj tým za aktivitu.

Kubát byl vyloučen hned v první půlminutě druhého dějství podruhé. Změnu stavu nepřineslo ani následné vyloučení Hrušky. Ale chvíli na to Lukeš z levého kruhu prostřelil švihem všechno před sebou a znovu strhnul vedení na stranu černožlutých, 2:1. Oslavil tak 30. narozeniny, což fanoušci připomněli transparentem a hlasatel mu pogratuloval v přímém přenosu. Ve 28. minutě si vynutil faul Hanzl. Zejména v závěru přesilovky Litvínov zmáčkl soupeře a ostřeloval Málka, prořídlé tribuny se dostaly do varu a odměnily své hráče aplausem, i když kýžený třetí gól nepadl. Test Stříteského trestu Verva zvládla a ve 35. minutě udeřila: Stříteského nahození od modré čáry Málek jen vyrazil a Martynek pohotově dorazil, 3:1.

Provinění Černého Jakuba (vysoká hůl) hosté využili k tomu, aby se dostali do zápasu. Strapáč šťastně tečoval Malíkovu střelu a snížil na 3:2. Autora branky se sudím podařilo správně identifikovat až na potřetí. Ve 38. minutě si Francouz poradil se dvěma závary, po druhém zůstali v klinči Rapáč a Ujčík, inkasovali po dvou minutách za hrubost.

Vzápětí Hübla v přečíslení hákoval Malík. Lukešovu odraženou střelu od zadního mantinelu vracel do odkryté branky Hübl, byl blokován a chyběly mu jen centimetry. Ale při dorážce chvíli na to už ne, 4:2, využitá přesilovka čtyři na tři.

V čase 40:32 pronikl po pravém křídle Majdan, Sloboda jej hákoval a sudí zkřížil ruce. Majdan však Málka z trestného střílení neprostřelil. Ve 43. minutě vychytal Francouz dorážku Káni, ven musel Frolík, ale za 11 vteřin jej následoval Burger. Hosté se tlačili dopředu, ale museli dávat bedlivý pozor na litvínovské brejky a někdy i nátlakovou hru. Zápas byl vyrovnaný a pro Litvínov slibně ukrajoval minuty. Až v té třiapadesáté začali Ostravané soustavněji tlačit. Trenéři Jeřábek a Rosol si vzali oddechový čas. Pomohl, z brejku a přečíslení mohl rozhodnout Baláž. V 56. minutě v dalším rychlém protiútoku fauloval Kubinčáka Barinka. Hosté se ubránili a v závěru odvolali brankáře. 55 vteřin před koncem (alespoň fandy HCVL očekávaným) byl vyloučen Kousalík a v čase 59:23 Svačina snížil na 4:3. Byl to stav konečný.

Vladimír Jeřábek: "Vítkovičtí byli v úvodu lepší, lépe bruslili, nečekali jsme moc, že na nás budou chodit i ve čtyřech a napadat i za brankou, spíš podobný hokej, jako hrál Zlín. Ale rychle jsme na to zareagovali. Mrzí nás gól na 1:1 před koncem první třetiny, kdy jsme udělali hroznou chybu a nepokryli hráče před brankou. Důležitýým faktorem bylo naše odskočení o dvě branky. A to, že se trefili i dvě jiné formace, než jen ta první, takže jsme nedal idva ale čtyři góly."

HC Vítkovice Ridera

Mojmír Trličík: "V úvodní třetině bylo jasně vidět, že se potkala mužstva, která měla v předcházejících zápasech problém s koncovkou, padlo málo gólů. Ve druhé části stačilo domácím využít dvě situace po vhazování a jednu přesilovku. Ve třetí třetině už si zápas hlídali a měli ho pod kontrolou. V závěrečných deseti minutách jsme již hráli vabank, ale dali pouze jeden gól. Kvůli špatné produktivitě a fatálním individuálním chybám jsme nezískali ani bod."