Zápasy 07. 11. 2021, Kamila Stříteská Ströer

Verva po pěti letech vyloupila Plzeň. Dvěma góly se blýskl Zdráhal

První dvacetiminutovka Vervě vůbec nevyšla a chemici mohli jen děkovat svému brankáři. Po úvodním dějství odcházeli litvínovští paradoxně s jednogólovým náskokem. Chemici zlomili prokletí druhých třetin, kterou ovládli 3:0 a po čtyřiceti minutách hry vedli nad Škodou 0:4. V závěru málem přišel zvrat, kde si domácí vytvořili solidní tlak, který ovšem přišel pozdě a nakonec se jim podařilo pouze snížit na konečných 3:4.

3335

Branky a nahrávky HC ŠKODA PLZEŇ: 44. Kodýtek, 45. F. Suchý (Mertl), 60. M. Lang

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 16. M. Chalupa (Latta), 25. P. Zdráhal (Estephan, Balinskis), 29. Zygmunt (Latta, Demel), 30. P. Zdráhal (P. Straka)

0:1, 0:2, 0:3, 0:4, 1:4, 2:4, 3:4

Jeřábek, Ondráček – Kajínek, Axman

Svoboda (Pavlát) – Kaňák, Čerešňák, Graňák, Jiříček, Kvasnička, Kindl, Kremláček – Kantner, Kodýtek, Schleiss – Suchý, Mertl, Musil – Dzierkals, Thorell, Bulíř – Lang, Přikryl, Adamec.

Godla – Hrbas, Irving, Balinskis, Stříteský, Demel, Zeman, Baláž – Kudrna, Estephan, Zdráhal – Straka, Hübl, Jarůšek – Svoboda, Latta, Chalupa – Zygmunt, Gerhát, Stehlík.

Úvod zápasu byl v režii Plzně, která se ihned drala za vstřelením branky. První větší šanci měl v signalizované výhodě Tomáš Mertl, jenž střelou z mezikruží prověřil gólmana hostů. V početní převaze drze prokličkoval Dzierkals do útočné třetiny, vyměnil si puk s Bulířem, ale z těsné blízkosti se Dzierkals už střelecky prosadit nedokázal. Posléze se do akce pustila také Verva, kdy se u volného kotouče před domácí bránou objevil Matěj Chalupa, zblízka pozorného brankáře Škodovky nepřekonal. V 8. minutě se Plzeň probojovala do přečíslení, ve kterém se objevil Musil se Suchým, jehož zakončení nebylo přesné. O chvilku později chybovali Litvínovští v útočném pásmu a Marek Hrbas přišel o kotouč, jehož se zmocnil Matyáš Kantner, který chtěl vymíchat Godlu kličkou do forhendu, ale brankář hostů si připsal úspěšný zákrok.

Gólman Vervy měl nadále plné betony práce, když musel čelit dalšímu střeleckému pokusu Plzně, kdy se do přečíslení dostal Martin Lang a z levého kruhu zamířil na Denise Godlu, ten byl nadále stoprocentní. Byť byla právě Plzeň aktivnějším mužstvem na ledové ploše, byla to právě Verva, která otevřela skóre zápasu. V 16. minutě dostal Matěj Chalupa ideální pas od Latty za obranu a ranou zápěstím překonal Miroslava Svobodu - 0:1. O minutu později se Litvínov dostal ještě do jedné šance, o kterou se postaral Přemysl Svoboda, který si najel na pas z druhé vlny, ale plzeňského brankáře nepřekvapil. Do kabin si Verva brala jednobrankové vedení nad domácím týmem.

Pět minut po začátku druhé části se do rychlého brejku dostal Patrik Zdráhal, který na levé straně ledové plochy přebruslil Kaňáka, natlačil se před domácí klec a bekhendovou kličkou zasunul kotouč mezi Svobodovy betony - 0:2. Verva se pokoušela skóre ještě navýšit, ale do akce pustil Michal Bulíř, který našel mezi kruhy volného Jana Schleisse, jenž pálil z první, ale Godla vytasil zákrok lapačkou.

Brzy následovalo střídání brankářů v plzeňské svatyni, když si Svoboda sklepl za záda střelu z nulového úhlu, jenž patřila Pawlu Zygmuntovi - 0:3. Po střídání v brankovišti si Pavlát nestačil sáhnout na kotouč a už lovil puk ze své sítě. Straka nádherně našel před bránou Patrika Zdráhala, který poslal puk do odkryté brány - 0:4. Ve 34. minutě dostal dobrou nahrávku na pravý kruh Michal Bulíř, jenž střelou příklepem mířil do pravé šibenice Godlovy branky, ten si ale s jeho počínáním poradil a střelu vyrazil. Litvínov zlomil prokletí druhých třetin a druhou dvacetiminutovku hosté vyhráli 0:3.

Do třetí třetiny se Plzeň pustila s jasným cílem a chtěla otočit zápas na svou stranu. O to se nejprve pokoušel Bulíř, který se ocitl sám před Denisem Godlou, naznačil a přetáhl si puk do bekhendu, litvínovský brankář přečetl jeho úmysly a rychlým přesunem zamezil skórování. O dvě minuty později zahrozil Jakub Kindl, jenž dostal nabito na levý kruh, kde si ještě pohrál s kotoučem a posunul jej na lépe postaveného Thorella. Švédský útočník ale špatně trefil puk a střela minula branku. Tlak domácích neustupoval a z otočky se pokoušel najít recept na Godlu Filip Suchý, který střelou z otočky neuspěl. Odražený kotouč našel Mertl, který rychlým obkroužením hledal volné místo u pravé tyče. Následně litvínovský brankář neustál tlak domácích a Petr Kodýtek se zmocnil puku mezi kruhy a skrytou střelou na bližší tyč nedal Godlovi žádnou šanci - 1:4.

O minutu a půl později se Plzeň znovu radovala, když Filip Suchý z levé strany poslal puk na litvínovskou klec a jeho střela skončila za brankovou čárou - 2:4. Ve 46. minutě mohl snížit na rozdíl jedné branky Gustaf Thorell, jenž zůstal nikým nehlídaný na pravém kruhu, tentokrát si brankář chemiků počínal dobře. Třetí třetina byla kompletně v režii Škody, která se drala za vítězstvím. Pavel Musil zůstal osamocený mezi kruhy.  Plzeňský forvard přihrál doprava, kde byl dobře postavený Mertl, před kterým zívala prázdná branka, ale jeden z bránících hráčů Vervy vložil do střely hokejku a zamezil tak dalšímu inkasování.

V 53. minutě se Škoda začala radovat. Do Godlovy rozehrávky sáhl Tomáš Mertl a poslal kotouč na Dzierkalsa, který poslal puk do prázdné brány, gól ale nemohl být uznán z důvodu ofsajdu. Posléze se do Mertl pokoušel prokličkoval do útočného pásma, ale nakonec mu to nevyšlo a puku se zmocnil Petr Straka, který uháněl sám na Pavláta. Straka zkusil forhendový blafák, ale plzeňský brankář přečetl jeho úmysly. Dvě minuty před koncem Plzeň odvolala gólmana a zkusila hru se šesti bruslaři, ve které se domácím zadařilo. Martin Lang čytřicet vteřin před sirénou snížil na rozdíl jedné branky. Poslední vteřiny byly napínavé až do konce. Po vstřeleném gólu Škoda pokračovala bez brankáře a pokoušela se ještě srovnat.

HC ŠKODA PLZEŇ

Miloš Říha

Chtěli jsme před přestávkou zvítězit. Na naší hře to bylo v první třetině vidět, kde jsme si vytvořili několik vyložených šancí. Z toho musí samozřejmě padnout gól. V posledních zápasech nás trápila efektivita v koncovce a dnes se to do zápasu bohužel znovu promítlo. Neproměňovali jsme šance, pak jsme udělali jednu chybu a dostali jsme gól. Soupeř trestal naše chyby. Po druhém gólu jsme na chvíli vypadli z role. Stav 0:4 se dá otočit, šli jsme do toho a vytvářeli jsme si postupný tlak. Dva rychlé góly nám pomohly ve třetí třetině. Je škoda, že jsme nevyužili šance dříve. V poslední minutě už bylo dost pozdě. Nejsme spokojení s tím, že souboje začneme dohrávat až ve 30. minutě zápasu. Velká nespokojenost se ztrátou takového utkání.

Vladimír Országh

"V první řadě jsme spokojení se třemi body, ale naše hra nebyla dobrá. První třetinu jsme vyhráli 1:0, ale domácí tam měli několik přečíslení a držel nás brankář Godla. Druhá třetina byla vyrovnaná, byli jsme v ní efektivní. Ve třetí třetině nastoupili domácí aktivně, protože už neměli co ztratit. Začali jsme panikařit a skoro jsme ztratili čtyřgólový náskok. Kluci bojovali až do konce a výrazně nás celý zápas podržel brankář. Nemělo by se nám stávat, že ze stavu 4:0 pro nás je pak z toho takové drama."