Zápasy 24. 01. 2016, Redakce, foto: -neš- a Petr Kotala

Verva má bod. Vyrovnal Reichel!

Vedení 2:0 a 3:2 Litvínovu k výhře ve Vítkovicích nestačilo. Naopak, před koncem 3:4 prohrával. Z tohoto pohledu bod za remízu po 60 minutách cenný. Škoda, že se vedení 2:0 nepovedlo déle udržet, či pak proměnit šance v prodloužení. Nájezdy týmu nevyšly poprvé od 25. října 2015.

39. kolo, 24.01.2016, ČEZ Aréna, Ostrava-Zábřeh
logo HC Vítkovice Ridera
HC Vítkovice Ridera HC VERVA Litvínov
5sn 4

0:1, 2:2, 2:1 - 0:0, 1:0

Kantor (34. Dolejš) – Čerešňák, Kudělka, Štencel, Philipp, Sloboda, Štich – Olesz, Szturc, Hovorka – Vandas, Kolouch, Kucsera – Zdráhal, Balán, Burger – Tomi, Hlinka, Němec. Připraven Dolejš. Trenéři Svozil a Petr

Janus – Kubát, Pavlík – Pavelka, Gula – Frolo, Sklenička – Duda, Gerhát, Lukeš – Martynek, Hanzl, Trávníček – Hořava, K. Reichel, Piroš – Jurčík, Válek, J. Doležal. Připraven Horák. Trenéři Rulík a Šlégr

Pozměněným složením první a třetí formace se snažili litvínovští trenéři oživit tým. Podruhé (a znovu venku) si zahrál Kristian Reichel. Stále chyběli pro nemoc, zranění či dohánění tréninkového manka Petrásek, Chaloupka, Hübl a Šrámek.

První třetina mnoho kvality nenabídla, hlavně zpočátku. Litvínov hrál přesilovku už po 35 vteřinách, kdy Szturc podrazil Kubáta, ale nic z ní nebylo. Ve 4. minutě zvedl Válek puk o hůl Svobody do jeho obličeje, vítkovický hráč odjel s bolestí na střídačku, ale do hry se vrátil.

Šance domácích – Janus poprvé vážněji zasahoval proti Hovorkovi v 5. minutě, pak už přišly větší možnosti. Szturc dostal kopnutím přihrávku do vyložené šance, ale Janus jej vychytal. Verva odpověděla Reichelovým uvolněním Hořavy, také Kantor byl ale pozorný. Čtvrtý útok pak skoro minutu držel soupeře v obranném pásmu, škoda že z toho nevykvetla žádná pořádní střelecká pozice.

Kubátovo vyloučení v 15. minutě přineslo možnost Olesze po průniku, ani na dvakrát si ale na Januse nepřišel. 64 vteřin před koncem třetiny uhodilo na druhé straně. Hanzl poslal paralelně s modrou čarou puk Kubátovi, ten zpracoval, vystřelil, kantor jen vyrazil a Martynek po kličce do behkhendu vkleče zavěsil, 0:1!

Ve druhé třetině vzruchu podstatně přibylo. Litvínov v ní svůj náskok navýšil, ztratil a pak znovu získal, byť už jen poloviční.

Druhá třetina začala podle očekávání zvýšeným úsilím Vítkovic. Szturc hned v prvním střídání nastřelil tyč. Ve 25. minutě mohl rozhodnout Gerhát, dostal kolmici, jel prakticky sám, ale vracející se protihráč mu zmařil kličku. Ve 27. minutě korunovala svůj (a ne první) dobrý výkon čtvrtá řada, domácí defenzíva začala pod tlakem chybovat až ji potrestal Doležal, 0:2!

Za neuvěřitelnou jednu minutu však nabral vývoj zápasu opačný směr, Sloboda překvapil Januse a ve 28. minutě snížil. Ještě v téže minutě Trávníček atakoval Balána v držení kotouče, ten skončil na mantinelu a sudí poslali litvínovského kapitána ven na pět minut a do konce utkání. Trest odpykal Reichel.

Ideální scénář pro domácí – dát rychlý gól a pak si v pokračující výhodě vynutit třeba další faul… Obojí bílomodrým vyšlo. Olesz tečoval před brankou puk, který zapadl obloukem za Januse a dvě minuty na to musel ven Frolo. Láme se zápas?

Verva hrála ve třech a chvíli díky zlomené holi dokonce jen ve dvou, ale ubránila se! V kritické chvíli se povedlo vyhodit. Nedáš-dostaneš, Piroš se dostal k protiútoku z levé strany a z úhlu prostřelil Kantora, 2:3. Ostravští gólmani se pak vystřídali. Hanzl nabil Martynkovi zpoza branky, ale Dolejš se uvedl dobře.

Ve 36. minutě neproměnil velkou šanci z voleje Hlinka. Verva se pak dostala do hry díky faulu Philippa. Reichel pálil od modré, Doležalova dorážka po gólu volala.

Poslední dlouhé dějství začalo možnostmi Dudy, ale pak domácí stupňovali tlak. Vypracovali si několik nebezpečných situací a závarů až nakonec vyrovnali. Štich v polovině třetiny od modré propálil všechno. Vítkovičtí stupňovali tlak a pět minut před koncem věřili, že Balánův zásah zblízka je vítězný. Dostal přihrávku před branku a zakončil. Porážku odmítl nejmladší hráč na ledě - Kristian Reichel! Čerešňákovo vyloučení potrestal po pěkné kombinaci, dostal výzvu mezi kruhy a opřel se z voleje do puku nahoru, 4:4.

Prodloužení nabídlo na začátku šanci Dudy a na konci Hořavy, nicméně na řadu přišly nájezdy.

Místo Hübla tentokrát nejel Duda, ale Reichel, sázka na jeho pogólovou euforii nevyšla. Neprosadil se ani Lukeš. Janus vychytal Olesze i Kučeru, bekhendem nahoru ho překonal Štencel. Hanzl neuspěl a tak padla kosa na kámen, také Litvínov prohrál nájezdy, teprve podruhé v sezóně. I jediný získaný bod (zvenku potěšil, ale škoda, mohlo jich být víc) stačil k posunu na 13. místo v tabulce.

V úterý nastoupí HCVL ve Zlíně a v závěru týdne čekají tým dva zápasy doma.

HC Vítkovice Ridera

Ladislav Svozil: "Pro nás to bylo hrozně těžké utkání hlavně co se týče naší psychiky. Nedali jsme si přesně puk. Na první dva góly jsem Litvínovu nahráli sami. Zaplaťpánbůh, že jsme to pak otočili z 0:2 aspoň na bodík v normální době. Přeskupili jsme formace, trefili asi tři tyčky. Bylo vidět, že je to o hlavě. Výkon byl svázaný psychikou od začátku, to se těžko hraje. Nechtěli jsme prohrát a to se podařilo."

Radim Rulík: "Nezačali jsme špatně, měli dobrý pohyb a do zápasu jsme na naše možnosti vstoupili dobře. Utkání mělo různé periody, které nechci dopodrobna rozebírat, ale jsme rádi, že jsme nakonec vybojovali bod, protože jsme těsně před koncem o gól prohrávali. Nepodali jsme špatný výkon. Čtyři góly je na naše poměry dost, to jsme nedali dlouho, navíc venku. Z tohoto pohledu jsme rádi. Na nájezdy jsme prohráli, byť je to disciplína, která se nám vcelku daří, ale nemůžeme je vyhrávat pořád."