Zápasy 12. 03. 2013, Redakce

V Litvínově poprvé: Stovky sedadel, diváků - rukou a tleskadel...

...hnaly Vervu za vítězstvím ve třetím utkání série a dovedly ji tam! Litvínov zdolal Plzeň 3:0, Pavel Francouz vychytal podruhé v sérii čisté konto a jeho tým se ujal vedení 2:1 na zápasy.

3. ČTF, 12.03.2013, ZS Ivana Hlinky
logo HC ŠKODA PLZEŇ
HC VERVA Litvínov HC ŠKODA PLZEŇ
3 0

1:0, 1:0, 1:0

Francouz - Kousalík, Kubát - Stříteský, Zeman - Gula, Brejčák - Posmyk, Jareš - Majdan, Hübl, Lukeš - Baláž, Piroš, Ručinský - Rapáč, Černý, Pšurný - Martynek, Hanzl, Trávníček. Připraven Franěk

Mazanec - Slovák, Hanzlík, Jeřábek, St. Pierre, Havíř, Frolo - Johnson, Straka, Vlasák - Kratěna, Kovář, Pletka - Sedláček, Vampola, Lev - Hollweg, Kašpařík, Petruška. Připraveni Svoboda, Schleiss a Mozik

Domácí vyjeli k třetí bitvě potřetí ve stejné sestavě, také hostům nechyběly opory.

První ohrozil Mazance Ručinský. Plzeňský Frolo pro změnu první zahřál trestnou lavici, jeho spoluhráči se ubránili, k jedné nebezpečné dorážce se domácí nedostali pro skákající kotouč. Nervozitu Plzně v rozehrávce mohl potrestat Lukeš, pálil od modré k tyči, Mazanec vykopl betonem. V 8. minutě vtipně přenechal Majdan Hüblovi, tomu se koncovka nepovedla. Chvíli na to vybídl od bočního mantinelu Stříteský Baláže a mnoho nechybělo. Dvě minuty se hrálo čtyři na čtyři, prázdný led gól nepřinesl. Ale brzy na to přišel: Trávníček nabil Martynkovi, ten se v signalizované výhodě opřel z první parádně do rány a lépe ji umístit nemohl, 1:0!

Výhoda po Brejčákově faulu loktem se naskytla i Plzni, dvě ošemetné situace dobře kombinujících Západočechů. Ale pak černožlutí hráči rozbouřili hlediště, tři nebezpečné chvíle pomohl Plzni přečkat pozorný Mazanec. Pletka se objevil v největší příležitosti Škody a strhující duel pokračoval.

Druhá část začala možností Ručinského, který se prosadil k doklepnutí zblízka, Mazanec vyrazil. Ale litvínovský tahoun se měl dočkat... Pak zase chvíli tlačili hosté. Stříteský viděl na levém křídle volného Ručinského, ten přejel modrou čáru, se opřel do rány a pumelice zapadla ke vzdálenější tyči. Frolo vyhodil puk do hlediště, zároveň ale sudí viděli vysokou hůl Rapáče. Brejčákova rána se hned po buly otřela o tyč.

Ručinský si vykoledoval faul, když držel dlouhé vteřiny kotouč. Posmykova rána od modré ve výhodě těsně přeletěla břevno, další tak nebezpečnou už domácí přesilovkové formace nevyslaly. Posmykův zákrok ve 34. minutě byl posouzen jako nedovolený. Hosté opět prokazovali svou sílu v této disciplíně, Francouz osvědčil své umění, zejména poté, co na 11 vteřin usedl k Posmykovi Hübl.

Domácím se po dlouhém čase konečně povedlo vyhodit a diváci jim v tu chvíli byli víc než povoleným dopingem. Ve 38. minutě Johnson s Hollwegem a Gula s Brejčákem odešli ven současně poté, co plzeňský hráč atakoval Francouze těsně poté, co lapil puk a dostalo se mu odplaty. Hrálo se dál pět na pět. 63 vteřin před druhou přestávkou pykal za vysokou hůl Ručinský, ale v čase 39:53 jej napodobil Vlasák. Litvínov hnán výbornou kulisou vyprodaného stadiónu i druhou třetinu vyhrál 1:0

Hned po změně stran se objevil v šanci Hübl, ale odskočil mu puk. Litvínov nevyužil zkrácenou přesilovku a tisíce tleskadel mu pomáhaly zvládnout závěr zápasu. Černý ujel do přečíslení dva na jednoho, spoluhráči Rapáčovi koncovka nevyšla. Stejný brejk hostí skončil dalším z mnoha Francouzových zákroků.

Ve 48. minutě po závaru před Francouzem inkasoval menší trest Hübl. Krušnohorci hru ve čtyřech opět zvládli, pak jim naopak početní výhodu nabídl Pletka. Ten si za dvě minuty oddechl, poprvé v sérii jeho provinění neznamenalo v zápase gól.

Bílomodří zatnuli zuby a svaly k závěrečnému náporu, ale koncovka jim vázla. Klid jim navíc bral bezchybný Francouz. Čas rychle ubýval, domácí si pravda říkala, že větší rychlost by neškodila. V 58. minutě ujeli domácí tři na jednoho, Mazanec kryl. Power play Škody ukončil Majdan za asistence kolegů z první formace. Verva se ujala vedení 2:1 na zápasy.

Vladimír Jeřábek: "V první třetině jsme měli dobrý pohyb, byli jsme v tlaku a taky nás uklidnil vstřelený gól. Byli jsme aktivnější i proto, že jsme měli málo vyloučených. Ve druhé třetině získala Plzeň mírnou převahu i tím, že jsme začali dělat fauly. Jejich přesilovky jsou výborné a dostáváme se v nich hrozně pod tlak. Obětavostí a velkým nasazením, které musí v play off být, jsme zápas uhráli, před kluky smekám. Třetí třetinu už se čekalo, jestli bychom neudělali nějakou chybu, zbytečný faul nebo darovali Plzni nějakou dvojnásobnou přesilovku. Pět na pět jsme utkání uhráli dobře."

HC ŠKODA PLZEŇ

Michal Straka: "První třetina byla z naší strany špatná. Domácí měli výborný pohyb, my jsme s tím měli problémy. Do 15. minuty jsme měli snad jen jednu střelu na bránu. Ve druhé třetině jsme se zlepšili, aktivitou v útočném pásmu si vytvořili nějaké přesilovky. Nesehráli jsme je tak špatně, ale domácí výborně brání a nebyly tam žádné tutovky. Čtyřicet minut jsme nehráli zle, ale neměli jsme žádné velké šance a bez gólu se vyhrát nedá."