Zápasy 28. 12. 2016, Redakce, foto: J. Grulich (archiv)

V Brně těsná porážka

Ve 12. minutě prohrával Litvínov před vyprodaným stadiónem v Brně 0:2, nakonec ale po Pilařově snížení až do konce usiloval o vyrovnání. Nepovedlo se, Kometa tak Vervu v tabulce předstihla.

33. kolo, 28.12.2016, DRFG Arena, Brno
logo HC Kometa Brno
HC Kometa Brno HC VERVA Litvínov
2 1

2:0, 0:1, 0:0

Jekel – Trška, O. Němec - Gulaši, Kováčik - Malec, Štencel - Mikyska – Kvapil, Zohorna, Erat – Zaťovič, V. Němec, Haščák – Dočekal, Čermák, Vincour – Dostálek, Dvořák, Dymáček - Novák. Připraven Čiliak. Trenéři Zábranský, Pešout, Pokorný

Janus – Kubát, Gula – Sklenička, Sørvik – Pavlík, Pilař – Pavelka – Gerhát, V. Hübl, Lukeš – M. Hanzl, R. Hanzl, J. Černý – Hořava, Šimeček, Trávníček – Babintsev, Válek, Jurčík. Připraven Petrásek. Trenéři Rulík, Stránský, Šlégr

Pavelka a Černý se po krátkých absencích z důvodu zranění vrátili do sestavy, k litvínovské premiéře nastoupil Rus Babintsev. Domácí poslali do hry brankáře Jekela, který v minulém utkání ve Varech střídal Vejmelku.

Zápas ovlivnila už druhá minuta. Dočekal přizvedl Vincourovo nahození a Kometa, prahnoucí po úspěchu po třech porážkách, tak brzy vedla. Minutu na to trefil Trška Hübla pukem do obličeje, první centr Vervy naštěstí mohl pokračovat ve hře.

Litvínov hned přidal a často střílel. První po pěkném průniku Pavelka (zblokováno), pak od modré Pilař. Ale neujaly se ani další pokusy a v 8. minutě přišla pohroma. Gerhát zastavil nedovoleně unikajícího Kvapila, který následně trestné střílení forhendem zblízka pod horní tyč proměnil, 2:0. Koho by v tu chvíli napadlo, že to střelecky bude ze strany domácích vše?

Jekela zaměstnal Šimeček, pak na druhé straně Erat ve střelecké pozici ještě hledal Zohornu. Ven šel Trávníček, ale oslabení zvládla Verva dobře, Janus zlikvidoval šanci Zaťoviče zblízka. Vyznamenal se pak při Dostálkově dorážce a před přestávkou zase hrozili hosté: Jekel uspěl v 19. minutě dvakrát po sobě a chvíli na to znovu, po ráně Sørvika a nebezpečné dorážce M. Hanzla. Kontaktní gól nepřišel.

Viktor Hübl usiloval o vstřelený gól v pátém zápase za sebou a v úvodu druhé třetiny k němu měl dvakrát blízko. V 18. vteřině od modré v jízdě vypálil a zblokovaná střela nadělala brankáři takové starosti, že skončila jen těsně vedle klece. Při Trávníčkově vyloučení se pak Hübl dostal do úniku, ale byl donucen k bekhendové koncovce, kterou Jekel kryl.

Kvapilovu střelu vytěsnil nad Janus a pak se Verva dočkala první přesilovky (28. Gulaši). Největší možností byla dorážka osamoceného Gerháta. 23 vteřin před koncem přesilovky zasáhl M. Hanzla v obličeji Čermák a Litvínov krátkou dvojnásobnou výhodu využil. Po pěkné kombinaci Lukeše, Hübla a Sørvika se z voleje tvrdě a přesně trefil Pilař! 2:1.

Škoda, že následná klasická početní výhoda už k ničemu nevedla. Poté se další ranou prezentoval Pilař a Haščákovo podražení Kubáta znamenalo třetí přesilovku černých v této třetině. Opět se v ní ale příliš nedařilo. Ve 39. minutě přišel ostrý zákrok a následné oplácení, po kterém sudí poslali ven Tršku a Jurčíka.

Pár vteřin před pauzou byl po Pavelkově akci sám před Jekelem Černý! Neměl kotouč ideálně, byl hodně blízko a gólman zachránil.

Ve třetí třetině se hra zrychlila, plynulosti přibylo. Zaťovič ve 46. minutě ještě hledal V. Němce, Janus zachránil. Některé ostřejší zákroky domácích (Čermák na Kubáta) prošly bez reakce sudích. Ve 48. minutě mohl vyrovnat Hübl, ale přes defenzívu Komety se šance rodily těžko, zejména když domácí neopomněli využít každičkou příležitost k protiútoku.

47 vteřin před koncem se bílomodří dopustili zakázaného uvolnění. Time out, power play, ale vyrovnání už se nezrodilo.

(Foto: Jakub Černý na archivním snímku z prvního letošního utkání v Brně)

HC Kometa Brno

Kamil Pokorný: "Chtěli jsme dnes odčinit nezdar z Karlových Varů, což bylo cítit z celého týmu. Všichni hráli ve velkém nasazení a obětavě. Samozřejmě nám pomohlo dvougólové vedení. Litvínov je kvalitní tým, díky přesilovkám snížil a vrátil se do utkání. Ve třetí části jsme měli brejkové situace a mohli jsme se dostat na rozdíl dvou branek. Gól jsme nedali a zápas tak byl napínavý až do konce. Celý tým dřel, Pavel Jekel se své domácí premiéry zhostil skvěle."

Darek Stránský: "Nevyšla nám první třetina, ani ne tak herně jako výsledkově. Soupeř po dvou brankách sice spálil další šance, ale i my jsme měli pár světlých okamžiků. Ve druhé třetině jsme se v prvních dvou-třech minutách dostali pod tlak, z něhož nic nepadlo. Potom jsme se zvedli a zlepšili hru do těla. Zápas jsme vyrovnali, snížili na rozdíl gólu a mrzí nás, že nám ve třetí třetině, která byla vyrovnaná, chybělo i trochu štěstí."