Zápasy 30. 01. 2021, Vladislav Kollert

Úspěch v Brně! Litvínov dokonal otočku a vyhrál 4:3

Litvínovu se nepovedla první třetina, od druhé dvacetiminutovky však byl lepším celkem na ledě. O góly Chemiků se postarali Rcihard Jarůšek, Aaron Irving, Viktor Hübl a Tomáš Pospíšil.

0:0

Branky a nahrávky HC Kometa Brno: 2. Mueller (Zámorský, Klepiš), 15. Mueller (P. Holík, F. Král), 57. P. Holík (Mueller)

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 39. Jarůšek (Demel, P. Zdráhal), 44. Irving (P. Zdráhal, Demel), 45. V. Hübl (Pospíšil), 57. Pospíšil (V. Hübl, F. Lukeš)

2:0, 2:3, 3:3, 3:4

Šír, Mrkva – Lederer, Rožánek

Vejmelka (Schnattinger) – F. Král, Zámorský, Holland, Kučeřík, Gulaši, Svozil, Barinka – Zaťovič (C), P. Holík, Mueller (A) – Valský, Klepiš, Schneider – Plášek ml., Střondala, Brabenec – Bondra, F. Dvořák, Kusko.

Zajíček (Godla) – Ščotka, Irving, Cibulskis, Balinskis, Štich (A), Demel, D. Zeman – Jarůšek, M. Hanzl (A), P. Zdráhal – F. Lukeš, V. Hübl (C), Pospíšil – Látal, Žejdl, L. Stehlík – Zygmunt, Jícha, Helt.

Náročný extraligový program přimíchal Litvínovu venkovní dvojzápas. V pátek nestačili Chemici v odvetě s Vítkovicemi a prohráli 3:2. O góly Vervy se postarali František Lukeš a Uvis Balinskis.

Utkání v Brně se odehrálo již netradičně v sobotu, oba zápasy tak dělilo méně, ne 24 hodin. V litvínovském kádru se tak uskutečnily dvě změny - v brance dostal další šanci mladý brankář Šimon Zajíček, ve třetím útoku nahradil Jakuba Petružálka osmnáctiletý odchovanec Litvínova Lukáš Stehlík, který v dosavadní sezóně působil v Litoměřicích.

Peter Mueller hlavní postavou první třetiny

Chemici nevstoupili do zápasu s brněnskou Kometou ideálně. Již po 77 sekundách od úvodní buly byl za útočný faul vyloučen František Lukeš, což vyústilo v první přesilovou hru Moravanů. Ti okamžitě vyvinuli velký tlak na litvínovskou defenzivu, čehož využil americký forvard Peter Mueller a propasoval kotouč za Zajíčkova záda - 1:0.

Pátý nejlépe bodující hráč současného ročníku extraligy Peter Mueller byl v prvním dějství velmi aktivní. Byl to právě on, kdo poslal Kometu do dvoubrankového vedení, když ho v 15. minutě při nedůslednosti litvínovské obrany přesně našel Petr Holík a rodák z Minnesoty již neměl větší potíže s přesným zakončením – 2:0.

Litvínov dominoval, domácí podržel Vejmelka

Chemici v první třetině tahali za kratší konec provazu, a pokud chtěli pomýšlet na body, musel přijít nátlak na brněnskou defenzivu. Očekávání se mohla naplnit již ve 22. minutě, Zdráhal však nedokázal trefit vzdušnou přihrávku od Látala při přečíslení dva na jednoho.

Litvínov navíc dostal velkou příležitost v podobě dvou přesilových her. V té první nebezpečně pálil Balinskis, Vejmelka však předvedl hbitý zákrok a překazil radost lotyšskému obránci. Brankář Komety zlikvidoval také příležitost Jarůška, který se snažil trefit odkrytou část brněnské branky.

Při druhé přesilové hře to již vyšlo. Verva si vytvořila konstantní tlak, na modré se puku ujal Patrik Demel a pohlednou individuální akcí se dostal do zakončení před Vejmelkou. Jeho pokus ještě dokázal přesně ztečovat Richard Jarůšek a Litvínov byl rázem zpět ve hře o body – 2:1.

Za vypíchnutí stojí statistika střel ve druhé dvacetiminutovce, která po závěrečné siréně činila neuvěřitelných 22 pokusů z hokejek litvínovských hráčů. Brno naopak pálilo pouze třikrát.

Tlak Chemiků pokračoval, otočku dokonal Hübl

Litvínov se povedeným výkonem ve druhé třetině dostal zpět do zápasu. Kometa doplácela na nedisciplinovanost a Litvínov mohl ihned z kraje třetí třetiny pokračovat v dobývaní brněnské branky. Po vyloučení Barinky to netrvalo dlouho, Demel posunul na modré čáře kotouč na Irvinga a kanadský obránce svou vyhlášenou pumelicí propálil vše, co mu stálo v cestě - 2:2.

Ve 45. minutě byl vývoj zápasu rázem úplně odlišný. V rychlém protiútoku vypálil na Vejmelkův beton Pospíšil, brněnský brankář však kotouč vyrazil pouze k Viktoru Hüblovi, který dokázal trefit odkrytý prostor - 2:3.

Kometa se nicméně nezlomila a pokoušela se vrátit do hry další vlnou náporu. Po vyloučeních Ščotky a Irvinga se Kometě povedlo usadit se v útočném pásmu, čehož vzápětí využil Petr Holík, který se dostal k odraženému kotouči a propálil Zajíčka - 3:3.

Hráči Brna však pravděpodobně usnuli na vavřínech. O pár momentů později se kotouč dostal do útočného pásma Vervy, kde ho našel Viktor Hübl a poslal jej před branku úplně nehlídanému Tomáši Pospíšilovi. Ten se do střely opřel vší silou a bleskurychle vrátil Vervě vedení - 3:4.

Oddechový čas a následná hra bez brankáře již Brnu nepomohla a Litvínov tak získal veledůležité tři body.

HC Kometa Brno

Jan Zachrla

"Co jsme dnes předvedli na ledě, je neomluvitelné. První třetina byla ještě dobrá, dali jsme dva góly a možná byli uspokojení s tímto náskokem. Do druhé třetiny jsme vstoupili nekoncentrovaně, soupeř na nás vyslal dvacet střel, což je hrozně moc. Dokázali jsme sice výsledek dotáhnout, ale ve finále lajna, která má obranné úkoly, nezvládne situaci ihned po vházování a inkasujeme branku. Je to kolaps, který nás stál body."

Vladimír Országh

"Měli jsme špatnou první třetinu, kterou jsme odflákli. Nebruslili jsme, prohrávali souboje a nepomáhali si. Kluci se pak ale zvedli a ukázali charakter. V dalších dvou třetinách jsme si šli za výhrou. Pro nás to jsou velmi důležité body. Po zlém začátku nakonec dobrý konec pro nás."