Zápasy 28. 01. 2020, Ondřej Mach

Takhle by to šlo! Verva po dobrém výkonu zvítězila nad Plzní 5:1

L i t v í n o v - Hokejisté Litvínova v důležitém utkání proti Plzni zabrali a slaví cennou výhru. Chemici se ujali vedení v první třetině zásluhou Gerháta, klíčová pro vývoj duelu ale byla prostřední část hry. V té se domácím povedlo třikrát skórovat a nakonec zvítězili vysoko 5:1. Dvě branky zaznamenal veterán Viktor Hübl, poprvé v černožlutém dresu se trefil i obránce Akim Aliu.

3129

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 18. Gerhát (Jarůšek, J. Říha), 22. V. Hübl, 35. Aliu (M. Hanzl, T. Pavelka), 36. V. Hübl (Zygmunt, J. Říha), 57. Ščotka (Trávníček, Zygmunt)

Branky a nahrávky HC ŠKODA PLZEŇ: 25. Gulaš (Budík)

2:0, 2:1, 5:1

Hodek, Horák – Gerát, Hynek

Honzík (Janus) – J. Říha, Moravčík, Ščotka (A), Aliu, Kudla, T. Pavelka, L. Doudera – Petružálek, V. Hübl (C), F. Lukeš – Žolobov, M. Hanzl (A), Jarůšek – Stříbrný, Gerhát, Válek – Zygmunt, Jurčík, Trávníček

Frodl (Kolář) – Budík, Čerešňák, Pulpán (A), Jánošík, Jank, L. Kaňák, Vráblík – P. Zdráhal, Mertl (A), Gulaš (C) – Kantner, Kracík, Pour – V. Němec, Kodýtek, Rob – Heřman, Kolda, Vracovský

V úvodních minutách zápasu drželi puk na hokejkách spíše hráči Plzně, první střelu na brankáře Honzíka vyslal hostující obránce Čerešňák. Na druhé straně se aktivně jevila Hanzlova formace, Frodl se však do akce dostal až při ráně Hübla. Chemici se po zisku kotouče snažili o rychlé protiútoky, jejich akce ale brzdily nepřesné přihrávky.

Plzeň měla územní převahu, skóre ale otevřel Litvínov

První vážnější příležitost zaznamenal v sedmé minutě polský útočník Zygmunt, který před Frodlem neúspěšně tečoval střílenou přihrávku Trávníčka. Plzeň prozatím nemohla najít recept na dobře bránící chemiky, o vzrušení před hostující klecí se navíc staral útok vedený matadorem Hüblem. Těsně po startu druhé desetiminutovky prověřil maskovaného muže Škody střelou mezi betony Žolobov.

Západočeši ale časem přidali na tempu a na dlouhé chvíle zavřeli domácí v jejich pásmu. Chemici dělali jednu chybu za druhou, z čehož pramenily hostující šance. Zřejmě nejvýraznější příležitost spálil Kodýtek. Po delší odmlce pak musel zasahovat i Frodl, jemuž další Žolobovův pokus bekhendem nenadělal mnoho starostí.

Domácí v útočném snažení nezůstali pozadu, Kudlovu táhlou střelu zápěstím však znovu kryl plzeňský brankář. Hra se v závěru prvního dějství trochu srovnala, práci ale měl spíše Frodl. A aktivita Severočechů přinesla ovoce. Jarůšek viděl mezi kruhy dobře najetého Františka Gerháta, jenž střelou pod vyrážečku otevřel skóre.

Tři černožluté zásahy ve druhé třetině

Aktivní nástup do prostřední periody předvedli hokejisté Litvínova a jejich snaha byla zúročena po 61 vteřinách hry. Přesnou střelou z podobné pozice jako Gerhát se napodruhé prosadil matador Viktor Hübl. Škodovka bezprostředně po druhé inkasované brance zabrala, svůj tým několikrát podržel brankář Honzík.

A maskovaný muž Vervy po třech minutách poprvé kapituloval. Individuální akci předvedl Milan Gulaš, který nejprve trefil Honzíka do masky, a z dorážky uklidil kotouč do sítě. V tuto chvíli ožili zase chemici, z dobré pozice hostující klec těsně přestřelil Pavelka. Stejně jako v první dvacetiminutovce i nyní měli hosté územní převahu, jejich hře ale chyběla výraznější šance.

Chemici si zajímavý tlak vytvořili v přesilovce po faulu Janka, chvíli po jejím skončení ale Honzík v přečíslení famózně vychytal Mertla. Stejný hráč nebezpečně pálil v přesilové hře za zdržování hry, na druhé straně ve vlastním oslabení zahrozil Jarůšek. Při akci však byl faulován, Vervu tak čekala zkrácená přesilovka.

Litvínovská hra v početní výhodě vypadala dlouho velmi nebezpečně, až byl nakonec Frodl potřetí překonán. Na levém kruhu dostal nabito obránce Akim Aliu, jenž i s přispěním plzeňských obránců propasíroval kotouč do hostující branky. Litvínovští byli na koni a za minutu mohli slavit znovu. Zygmunt poslal do úniku Viktora Hübla, litvínovský matador naznačil střelu a pohodlně zasunul puk k tyči Frodlovy branky.

Výhru pečetil Ščotka

Hned po sedmi vteřinách závěrečné třetiny se podrážením provinil Mertl a Litvínov čekala zkrácená přesilovka. Plzeň se několikrát osvobodila, až při hře pěti proti pěti zaměstnali plzeňského gólmana Gerhát a Zygmunt. Škoda se neúspěšně snažila vytvořit si kýžený tlak, několikrát ji zastavilo postavení mimo hru.

Mezi nejaktivnější hostující hráče patřil Gulaš, který kontinuálně dělal problémy černožlutým obráncům. Blíže k brance však měli domácí, Stříbrný svým bekhendovým pokusem na Frodla nevyzrál. Chemici svého soupeře stále trápili aktivní hrou, zároveň velmi dobře bránili a nepouštěli Plzeň do nebezpečnějších šancí.

Západočechům cestu za snížením zkomplikoval Budík, jenž si vysloužil dvouminutový trest za držení. Plzeňští se oslabení zhostili dobře, a dokonce v něm několikrát ohrozili Honzíka. Severočeši přidali pátou branku šest vteřin po Budíkově návratu na led. Jejím autorem se stal Jan Ščotka, který tvrdou ránou z levé strany trefil přesně horní růžek hostující klece.

O vítězi se zdálo být rozhodnuto. Verva byla při chuti a pokoušela se ještě jednou překonat Frodla. Závěrečné minuty mnoho zajímavého nenabídly, Litvínov porazil Plzeň poprvé v probíhající sezoně a na domácím stadionu oslavil tříbodový zisk poprvé od 18. prosince.

Jindřich Kotrla

Dneska jsme převedli výborný disciplinovaný výkon. Výborně jsme odehráli střední a obranné pásmo, soupeře jsme do ničeho nepustili. Vyvarovali jsme se zbytečných faulů a nepustili jsme je do přesilovek, o nichž jsme věděli, že jsou extrémně nebezpečné. Tím jsme zápas vyhráli a získali tři body.

HC ŠKODA PLZEŇ

Ladislav Čihák

V první řadě blahopřeji soupeři k bojovnému výkonu, dnes si zasloužil vyhrát. Budu stručný: omlouvám se fanouškům a všem, kdo na to dnes koukal, protože to, co jsme dneska předvedli, nebyla s respektem k soupeři naše hra. Nebylo tam vůbec nic. Podíváme se na to a zítra z dnešního utkání vyvodíme důsledky.