Zápasy 18. 03. 2013, Redakce

Sérii rozhodne až sedmý duel

1:0 a 2:1 vedl v šestém zápase Litvínov, který chtěl proměnit první semifinálový mečbol. Hostům se nakonec s pomocí trestného střílení Straky zdařil obrat a vyhráli 5:2. Stav série je srovnán na 3:3, ve středu se rozhodne!

6. ČTF, 18.03.2013, ZS Ivana Hlinky
HC VERVA Litvínov HC ŠKODA PLZEŇ
2 5

1:1, 1:2, 0:2

Francouz - Kousalík, Kubát - Stříteský, Sklenička - Gula, Brejčák - Posmyk, Jareš - Rapáč, Hübl, Lukeš - Černý, Piroš, Ručinský - Lapšanský, Gerhát, Pšurný - Martynek, Hanzl, Trávníček. Připraven Franěk

Mazanec - Jeřábek, St. Pierre, Slovák, Hanzlík, Mozík, Frolo - Kratěna, Kovář, Pletka - Johnson, Straka, Vlasák - Petruška, Vampola, Lev - Sedláček, Kašpařík, Hollweg - Dvořák. Připraven Svoboda

Před opět vyprodaným hledištěm a ve skvělé atmosféře se rozehrál duel, který měl severním Čechám přinést semifinále poprvé od roku 2000.

Litvínovu se uzdravil Brejčák, šanci dostal i Sklenička a odpočíval Zeman. Jinak byla sestava stejná jako v sobotu v Plzni.

Kašpařík se objevil v první možnosti zápasu ve 2. minutě, už předtím ale zamířil do kabin Kratěna poté, co zůstal chvíli ležet na ledě. První domácí možnosti? Ve 4. minutě dvakrát pálil Lukeš, poprvé vedle, podruhé od modré Mazanec kryl.

V 5. minutě první trest, plzeňský Slovák. Stříleli Kubát a Martynek, gólman hostí už byl v provozní teplotě. Stejně tak lapil, tentokrát doslova, střelu Ručinského. Vampola fauloval holí, ve výhodě gól nepadl, ale 8 vteřin po návratu provinilce Piroš zblízka Mazance prostřelil, 1:0.

Ve 12. minutě Hollweg zkazil hostům první přesilovku, po přerušení hry při Jarešově vyloučení atakoval Martynka. Litvínov převzal otěže zápasu, tlačil na defenzívu Západočechů a v 18. minutě si Pšurný vykoledoval faul Frola. Posmykovu ztrátu puku potrestal z brejku Kovář, se štěstím Francouze prostřelil, 1:1.

Lukeš byl vyloučen za krosček hned ve 21. minutě. Litvínov se ubránil, největší možnost měl Hanzlík po křižné přihrávce a střele z voleje, branku netrefil a Francouz se stejně stačil přemístit. Hübl přebrusloval obránce do šance, zakončoval bekhendem trochu z úhlu a gólman byl připraven. Litvínov trpělivě čekal na svou šanci. Jakub Černý se jí dočkal po odrazu puku od rozhodčího, diváci s ním – klička u tyčky do bekhendu a střela pod víko, 2:1.

Ve 30. minutě Jareš nedovoleně zastavil Straku, sudí se odhodlali k poněkud přísnému trestnému střílení a kapitán Škody je proměnil. Opět se štěstím, veterán volil střelu, Francouz puk tečoval, ale puk do branky doskákal. V polovině zápasu se začínalo znovu, 2:2.

Hra pak malinko ztratila tempo, jednou se po převrtání musela znovu usadit ze svého postavení vytržená klec. Tempo neztráceli diváci. Francouz měl méně práce než v minulých zápasech, ale poradil si i s nechtěnou dorážkou vracejícího se Trávníčka. Několik přerušení ve 32. až 34. minutě umožnilo aktérům více vydechnout a nabrat síly. Z obou celků čišela snaha neudělat chybu, Hanzl se obtočil kolem branky i protihráče a švihl bekhendem k tyči, Pletka dostal nabito tři metry za modrou čáru, z voleje vyslal projektil na Francouze, ale jeho poklek nebyl děravý.

Ve 39. minutě diváky pobouřilo vyloučení Černého na 2+10 minut za „zásah do oblasti hlavy a krku“. Dlouhá přihrávka před branku Johnsonovi a třetí tečovanou brankou se hosté půl minuty před přestávkou poprvé dostali do vedení.

Půldruhou minutu po zahájení třetí části využil nedůrazu domácích hráčů Lev a zvýšil náskok Indiánů. Ve 43. minutě se domácí obrana dopustila nepřesnosti a hostům se povedla Strakou koncovka po kličce do opuštěné klece, to už bylo 2:5 a šance Vervy poklesly.

Frolův trest Litvínovu „oživovací“ branku nepřinesl, mohla jí být Martynkova teč. A tak čas běžel pro hosty, kteří dovedli zápas ke svému třetímu vítězství.

Litvínov až na výjimky odehrál zápas nejdisciplinovaněji z celé série, menší tresty inkasoval jen čtyři. Rozhodovat se bude až ve středu!

Pavel Francouz: „Soupeř dnes dal zkrátka víc branek než my a tak vyhrál. Nájezd provedl Straka dobře, ale nezaskočil mě, tu střelu jsem docela čekal. V první chvíli jsem i myslel, že jsem puk chytil, ale nějak záhadně to prošlo a dokutálelo se do branky."

Jakub Černý vstřelil v sérii první gól a na další přihrál, zároveň při jeho vyloučení Plzeň dala rozdílovou branku: "Těžko říct, my se k tomu vyjadřovat nesmíme. Hráč se mi trochu sklonil. Nic nekončí, jedeme do Plzně!" Drama severu a západu bude mít ve středu poslední, sedmé pokračování...

Vladimír Jeřábek: "Zápas rozhodly individuální chyby, kterých jsme se dopustili při inkasovaných gólech na 1:1 a na 2:2. Místo toho, abychom šli do kabiny za stavu 1:0, tak jsme udělali chybu. Plzeň přitom do té chvíle prakticky neměla gólovou šanci. Dalším důležitým momentem byl zbytečný faul na konci druhé třetiny, z něhož jsme dostali třetí gól. Chtěli jsme s tím ještě něco udělat, ale gól na začátku třetí části byl takovým hřebíčkem. Pak už jsme se trápili a na klukách bylo vidět, že to dnes zkrátka nejde."

HC ŠKODA PLZEŇ

Michal Straka: "Rozhodující pro vývoj dnešního zápasu bylo, že jsme si nenechali Litvínov odskočit o dva góly a dokázali jsme na to vždy zareagovat, ať to bylo gólem Kováře v oslabení nebo šťastným trestným střílením od bráchy. Gólem z přesilovky na konci druhé třetiny jsme zápas otočili, přišel vynikající vstup do třetí třetiny a pak už jsme si to podle mého pohlídali."