Zápasy 28. 08. 2018, Tereza Čubanová, foto: E. Beneš

První letošní derby ovládl Litvínov! Zdolal Piráty 5:1

Litvínov - Další domácí zápas v přípravě vyšel lépe černožlutým. V prvním letošním derby Verva přestřílela Piráty Chomutov 5:1. Na z poloviny zaplněném zimním stadionu vstřelil vítěznou branku domácího Litvínova Jan Ščotka ve 13. minutě.

přát., 28.08.2018, ZS I. Hlinky, Litvínov
logo Piráti Chomutov
HC VERVA Litvínov Piráti Chomutov
5 1

3:0, 1:1, 1:0

Janus (Pejsar) - Baránek, Hunkes, Strejček, Sörvik, Ščotka, Doudera, Šesták, Romančík - Petružálek, Mikúš, Tůma - Lukeš, Hübl “C”, Myšák - Gerhát, Hanzl, Černý “A” - Matoušek, Řehoř, Jurčík

Pavlát (Lukeš) - Seemann, Valach, Dietz, Knot, Váchal, Bláha, Trefný, Mrázek - Koblasa, Chlouba, Skokan - Sklenář, Huml “C”, Klhůfek - Koblížek, Vantuch, Stránský - Chrpa, Šťovíček, Havel

Utkání začalo rychlým tempem z pohledu obou mužstev. Ihned po prvním vzhazování se dostal ke střele Valach. Ve druhé minutě přišlo první vyloučení v týmu Pirátů. Na trestnou lavici si odjel sednout Vantuch za hru vysokou holí. Hned v první přesilové hře se podařilo Litvínovu vstřelit první branku utkání! Viktor Hübl prokličkoval mezi bránícími chomutovskými hráči a poslal krásnou přihrávku na Františka Lukeše, který už jednodušše zvládl dostat puk do sítě soupeře. Poté přišel první trest pro domácí tým. Na trestnou lavici usedl Jakub Petružálek. V oslabení domácího týmu si dokázali Piráti vytvořit dobrý tlak. Chemici však dokázali svojí klec ubránit. Chomutov byl aktivnější i po skončení přesilové hry až do té doby, než se Litvínovu podařilo vyhodit na zakázané uvolnění.

Poté se do šance konečně dostal Litvínov, Hunkes vyslal tvrdou ránu od modré, ale lapačka Pavláta byla připravena. V desáté minutě přišlo další vyloučení Pirátů za faul loktem. I v oslabení se Chomutov dostal do úniku dva na jednoho, ale nezvládl přesně zakončit. Na to Litvínov dokázal odpovědět druhým gólém v přesilové hře, který dostal do sítě Jan Ščotka. Netrvalo příliš dlouho, Martin Hanzl našel osamoceného Jakuba Černého, který ve 12. Minutě utkání navýšil vedení Chemiků na 3:0. Vzápětí přišel trest pro litvínovského obránce Jiřího Hunkese za podražení. Pirátům se ale nepodařilo vytvořit žádný tlak a tak stav zůstal až do konce první třetiny nezměněný.

Druhá třetina začala faulem chomutovského Valacha. V oslabení dokázali Piráti poprvé skórovat! Ve 21. Minutě dostal kotouč do sítě Roman Chlouba. Chomutov po přestávce ožil a začal hrát mnohem lepší hokej než v první třetině. Ve 26 minutě dostal trest Jakub Černý za nedovolené bránění a Litvínov tak šel do čtyřech. Chomutovská přesilovka 5na4 netrvala dlouho a na tresnou lavici odjel další litvínovský hráč. Hunkes dostal 2 minuty za podražení. Dlouhé oslabení Litvínov přečkal, avšak v plném počtu dlouho nehrál. Velký tlak Pirátů dokázal Vladislav Romančík zastavit až nedovoleným zákrokem a černožlutí šli znovu do oslabení. Ani další přesilovou hru hosté využít nedokázali.

Následně se dostal do samostatného úniku František Lukeš, který byl faulován hostujícím Valachem. Ten si vysloužil 2 minuty za sekání. Litvínovští si dokázali vypracovat nějaké šance, žádnou však v gól neproměnil. Až po vypršení přesilové hry se Chemici dostali do výrazného ohrožení hostující klece, kdy si před bránou předal puk Černý, Gerhát a Hanzl, poslední zmiňovaný však nedokázal ideálně zakončit. Pak už se Vervě zadařilo. Viktorovi Hüblovi přálo štěstí, když puk který vystřelil přelétl obloukem brankaře hostí a přistál přímo v brankovišti.

Poslední část utkání uvedl do pohybu únik Jakuba Petružálka s kterým si hostující brankář poradil. V úvodu třetí třetiny pak diváci mohli vidět rychlý hokej nahoru dolu bez výraznějších šancí. Poté přišel faul chomutovského Humla, který se provinil hákováním. I přes tlak který si litvínovští hokejisté dokázali v přesilové hře vytvořit, se Pirátům podařilo svoji svatyňi ubránit. Krátce na to přišla další přesilovka pro domácí, kterou ale znovu nedokázali využít. Naopak se po jejím skončení František Lukeš provinil nedovoleným zákrokem a následovala výhoda pro Chomutov. Ani ta žádný další gól nepřinesla.

Následně se Piráti dostali dvakrát do šance před branku domácích, Janus byl ale pozorný. Zápas byl plný trestů na obou stranách. Další trest si vysloužil domácí Šesták za držení protihráče. Oslabení Verva zvládla a vzápětí po přihrávce Doudery dokázal Jakub Petružálek střelou od modré prostřelit hostujícího gólmana Lukeše. Po páté vstřelené brance se Litvínov probudil a začal tvořit další šance. Skóre zápasu však zůstalo do konce utkání stejné.

Milan Razým (HC VERVA Litvínov): Utkání se muselo divákům líbit i nám trenérům se líbilo z hlediska výsledku. Už se objevovaly prvky z tréninků jako přesilovkové formace a oslabení. Dá se říct, že si všichni splnili své role. Bylo vidět, že je to stále jen přátelské utkání. S výsledkem i s výkonem hráčů v utkání jsme spokojeni. Nicméně je ještě čeká posilovna.