Zápasy 21. 12. 2018, Ondřej Mach

Předvánoční přestřelka na severu! Verva porazila Zlín 5:3

L i t v í n o v - Černožlutí hokejisté v předvánočním klání porazili v přímém souboji o devátou příčku zlínské Berany 5:3. V napínavém utkání padlo celkem osm branek, o čtyři z nich se postaral druhý útok, dvakrát skóroval Lukáš Válek. Hostím se sice ve třetím dějství podařilo srovnat skóre, domácí ale dvěma trefami zvrátili vývoj zápasu a dokráčeli tak k důležitým třem bodům.

5176

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 15. F. Lukeš (TS), 17. V. Hübl (Válek, L. Doudera), 39. Válek (Baránek, V. Hübl), 53. Ščotka (Kašpar, Petružálek), 56. Válek (F. Lukeš)

Branky a nahrávky PSG Zlín: 10. Fořt (J. Ondráček), 20. Lakatoš (Okál, Herman), 49. Fořt (Kubiš)

0:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:3, 5:3.

Pešina, Kika – Kis, Rampír

Janus (Petrásek) – Ščotka, Porseland, Baránek, L. Doudera, Suchánek, Romančík, Březák – Kašpar, J. Mikúš, Petružálek (A) – F. Lukeš, V. Hübl (A), Válek – Trávníček (C), Gerhát, Myšák – Jurčík, M. Hanzl, D. Tůma.

J. Sedláček (Štůrala) – Freibergs, Nosek (A), Žižka (C), Řezníček, Valenta, Gazda, Zbořil – Kubiš (A), Fořt, J. Ondráček – Herman, Lakatoš, Okál – Popelka, P. Sedláček, Fryšara – Poletín, Honejsek, E. Kulda.

V úvodu souboje dvou sousedů z tabulky se domácí Litvínov nechal zatlačit, kotouč tak dvakrát letěl až na zakázané uvolnění. Prvním pokusem prověřil Januse hostující útočník Honejsek, na druhé straně zase nepřesně nahazoval Baránek. Už po minutě a půl hry byl vyloučen zlínský obránce Nosek a černožlutí tak měli k dispozici hru v početní převaze. Té se zhostili opravdu dobře a usadili se ve třetině Beranů. Po dlouhé kombinaci nakonec od modré vypálil Petružálek, jehož střelu musel Sedláček zlikvidovat betonem. Blízko úvodní branky byl po skončení přesilové hry Jurčík, jenž dostal přímo před zlínskou branku přihrávku od Hanzla, v rozhodující moment ale promáchl. Berani byli během prvních deseti minut neškodní a museli se převážně bránit, ojedinělý výpad před Januse podnikl až Lakatoš.

Mírný tlak domácích ale kýžený výsledek nenesl, i přes horší vstup do utkání se jako první prosadil Zlín. Ondráček založil nenápadnou akci, vyslal do jízdy Tomáše Fořta, který na levém kruhu objel dva obránce a střelou zápěstím do horní části branky otevřel skóre dnešního klání. Opařený Litvínov se pokusil o rychlou odpověď, jeho útočné snažení ale bylo zbrzděno vyloučením Suchánka, ten si musel odpykat dvouminutový trest za vysokou hůl. První přesilovka hostí byla stejně jako ta domácí velmi povedená. Ondráček mezi kruhy nabil Noskovi, ale jeho rána skončila jen na slovenském brankáři v kleci chemiků. Další střela Lakatoše byla zblokována jedním z domácích obránců a Verva tak zbytek oslabení ustála bez úhony.

Lakatoš vyrovnal dvě vteřiny před koncem třetiny

Vcelku zbytečně se nechal vyloučit Mikúš, když se pustil do brankáře Sedláčka a vysloužil si trest za nesportovní chování. Druhá přesilová hra už ale zdaleka nedopadla podle představ Beranů. František Lukeš obral o puk hostujícího obránce a řítil se sám na branku, byl však faulován a rozhodčí nařídil trestné střílení. To litvínovský veterán spolehlivě proměnil, když překonal brankáře rychlou střelou pod jeho vyrážečku a srovnal tak brankový účet na 1:1. Litvínov po vyrovnávací brance ožil a o dvě minuty později se už mohl radovat z vedení. V podobné situaci jako při prvním domácím gólu získal kotouč Viktor Hübl a kličkou do bekhendu nedal Sedláčkovi šanci. Změnit vývoj utkání se následně pokusil Honejsek, Janus byl však v brance pozorný a zasáhl. Minutu a čtvrt před koncem prvního dějství na trestnou lavici ještě zamířil Baránek, rozhodčí jeho zákrok vyhodnotili jako nedovolené bránění. Přesilovka Beranů ale znovu vypadala nevalně, než několik vteřin před koncem ohrozil domácí klec ex-liberecký Dominik Lakatoš. Stejný hráč se ujal puku po buly v útočném pásmu a pouhé dvě vteřiny před koncem první dvacetiminutovky prostřelil z levého kruhu Januse.

Vstup do druhé periody patřil domácí Vervě, už po čtrnácti vteřinách pálil Kašpar. Další akci měl na svědomí Válek, který poslal do jízdy Hübla, druhý jmenovaný ale nedokázal puk propasírovat za Sedláčkova záda. Zlín se dostal ke slovu až při střele Gazdy, strážce litvínovské svatyně ale rychle sklapl betony a udržel smírný stav. Útočné výpady zlínští postupně přetavili v tlak, jehož výsledkem byla šance Ondráčka. Toho před brankou našel Freibergs a na ostrostřelce Beranů zívala odkrytá klec, trefit se mu ji však nepodařilo, Zlín na vedoucí branku nedosáhl. Druhou přesilovou hru si domácí zahráli po faulu P. Sedláčka, jenž obdržel trest za vysokou hůl. Černožlutí ale svoji kvalitu v přesilovkách nepotvrdili, puk několikrát letěl až k Janusovi a jediným pokusem byla Douderova střela mimo. V obrovské šanci se i tak po konci přesilovky objevil Myšák. Kapitán Trávníček si počkal a nahrál litvínovskému benjamínkovi přímo na hůl, jeho bekhendovou kličku ale vystihl betonem Sedláček a na poslední chvíli zasáhl. Zlín nezůstal pozadu, domácího gólmana potrápil Okál, ani jedna z jeho dvou střel si však cestu do sítě nenašla.

Berany mrzely nevyužité šance, naopak sami inkasovali

Chemiky čekaly další dvě perné minuty, když Tůma podrazil jednoho ze zlínských hráčů. Neprostupná obrana a skvělý výkon Januse, to byly hlavní dva aspekty skvěle ubráněného oslabení. Slovenský brankář musel likvidovat pouze jeden střelecký pokus, domácí tým jinak hru ve čtyřech zvládl na jedničku. Svůj pozdrav Sedláčkovi poslal i obránce Romančík, následovaný Hüblem, obě střely ale větší ohrožení zlínské branky neznamenaly. To na druhém konci kluziště už bylo vše jinak. Zdeněk Okál se po krásné přihrávce ocitl tváří v tvář Janusovi, který si připsal veledůležitý zákrok a notně podržel svůj tým. Akce střídala akci a v té další byli znovu Berani. Žižka napřáhl na modré čáře, jeho projektil ale skončil jen na připraveném Janusovi.

V pořadí třetí přesilovou hru dostali k dispozici litvínovští po faulu Gazdy, ten se provinil nedovoleným bráněním. V přesilovce zahrozil Petružálek, když si sklepl nahození od modré a zakončoval k levé tyčce. Hosté se nepoučili a minutu po skončení oslabení už hráli další. Lotyšský obránce Kulda se podíval na trestnou lavici za vysokou hůl. Z následné přesilovky uběhlo jen šestnáct vteřin a domácí mohli slavit. Po střele Baránka se puk odrazil od zadního mantinelu k u levé tyčky stojícímu Lukáši Válkovi, a ten už puk jednoduše dostal do odkryté branky. To však ještě z druhé dvacetiminutovky nebylo vše. Kapitánu Trávníčkovi se nelíbil výrok rozhodčích o zakázaném uvolnění a za protesty byl odeslán na trestnou lavici.

Hosté v úvodu poslední třetiny dohráli přesilovou hru, ze hry pět na pět ale uběhlo jen 25 vteřin, když na trestné lavici seděl další litvínovský hráč. Konkrétně to byl střelec třetí branky Válek, jenž si vysloužil dvě minuty za nedovolené bránění. A bylo ještě hůře, na trestnou lavici se k němu za podrážení připojil Hübl a černožluté tak čekalo 64 vteřin dlouhé oslabení třem proti pěti. Ani dvojnásobná početní převaha ale Zlínu k vyrovnávací brance nepomohla, obranná trojice Vervy výborně zapracovala a několikrát poslala kotouč až k hostujícímu brankáři. Chemici se poté usadili v útočném pásmu a tlak vyústil až v bombu Baránka, tu ale znovu pokryl pohotový Sedláček. Další střela Kašpara skončila na zlínské obraně a zvýšit se nepovedlo ani Lukešovi, který byl v samostatném úniku. Dvanáct minut před koncem tak přišla odpověď hostí. Kubiš zpoza branky nahrál Tomáši Fořtovi a zlínský útočník už se sám před Janusem nemýlil.

Litvínovské vítězství pečetily trefy Ščotky a Válka

Další trest Beranů dostal za zdržování hry Žižka, když vyhodil puk mimo hrací plochu. Přesilová hra sice pro Vervu nezačala nejlépe, dvě vteřiny před jejím koncem ale Zimní stadion Ivana Hlinky explodoval radostí. Kašpar pěknou zadovkou poslal puk Janu Ščotkovi, jenž z levé strany prostřelil Sedláčka a dostal tak domácí znovu do vedení. Berani se sice snažili o vyrovnání, do přesnějšího zakončení je ale nepustila pozorná litvínovská obrana. Necelých pět minut před koncem tak bylo rozhodnuto. Lukáš Válek předvedl nádhernou akci, dostal puk od Lukeše, vrátil si ho z bekhendu na forhend a zasunul ho do branky pod Sedláčkovým betonem. Skvělá práce domácích obránců byla těžkou překážkou pro zlínské forvardy, vše ještě podpořil skvělým výkonem Janus. Zlínu se nedařilo jakkoliv ohrozit litvínovskou branku, naopak se musel bránit proti rychlým akcím černožlutých. V poslední minutě ještě pro spoluhráče vytvořil šanci Kašpar, jeden z nich ale v rozhodující chvíli netrefil puk. Zbytek utkání už si Verva pohlídala a po osmibrankové přestřelce bere všechny tři body.

Radim Skuhrovec

"My jsme věděli, že nás čeká strašně těžký soupeř, se kterým máme nelichotivou bilanci a potřebovali jsme zlepšený výkon oproti poslednímu utkání v Boleslavi. Nám se podařilo jít do vedení 2:1 a soupeř pár vteřin před koncem druhé třetiny srovnal stav utkání. Myslím si, že rozhodující v tomhle utkání bylo to, že se nám podařilo přežít oslabení pět na tři a pak se nám podařilo vstřelit branku. Jsme samozřejmě strašně šťastní za to, že se nám dneska podařilo vítězství za tři body, protože jsme ho strašně potřebovali a musím říct, že ať se to třeba některým divákům nelíbilo, tak ten výkon z naší strany byl efektivní. Přežili jsme i tlak soupeře a jsme šťastní, že bereme tři body."

PSG Zlín

Robert Svoboda

"Pro nás je to hrozně mrzuté. Nám se podařil podobný výkon jako doma s Třincem, ještě deset minut před koncem bereme bod a nakonec nemáme nic. Trápíme se v produktivitě, ve druhé třetině jsme měli několik vyložených šancí. Neproměníme bohužel ani přesilovku pět na tři, takže je to pro nás zklamání, že jsme tady nic neuhráli, vzhledem k tomu průběhu utkání."