Zápasy 26. 08. 2020, Vladislav Kollert

Odveta s Plzní nevyšla podle plánu, Litvínov v letním poháru končí

Odveta se západočeskou Plzní nevyšla. Domácí na vytouženou výhru nedosáhli, v Generali Česká Cupu tak končí ve čtvrtfinále.

494

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 26. Zygmunt (Kudla), 42. Myšák (M. Hanzl)

Branky a nahrávky HC ŠKODA PLZEŇ: 3. Suchý (Jiříček, Pour), 3. P. Musil (Gulaš, Budík), 18. Kantner (Mertl), 34. Stach (Kracík, Pour), 45. Eberle (Straka, Kodýtek)

Úlehla, Veselý – Lučan, Kis.

Godla (Honzík) – Irving, Ščotka (A), Balinskis, L. Doudera, Kudla, Štich, Háva – F. Lukeš, Mahbod, Jarůšek – Myšák, Pospíšil, V. Hübl (C) – M. Havelka, Helt, M. Hanzl (A) – Zygmunt, Gerhát.

Pavlát (Micka) – Budík, Jiříček, Lang, Stříteský, Houdek, Vráblík – Kantner, Mertl (A), Gulaš (C) – Stach, P. Musil, Rob – Pour, Kracík, Suchý – Straka (A), Kodýtek, Eberle – Přikryl.

Další zápas, další změny v sestavě. Mezi tři tyče se opět postavil Denis Godla, návrat do první obranné linie mohl ohlásit také Jan Ščotka. Na rozdíl od prvního duelu s Plzní se v sestavě objevil také František Gerhát, volno naopak dostali Jakub Petružálek, Martin Látal či Ondřej Jurčík.

Smůla na ‚slepené‘ góly pokračuje dál

V prvním čtvrtfinálovém duelu byla litvínovská první třetina téměř ideální, na domácím ledě to však neplatilo. Plzeň zaskočila žlutočerný tým již z kraje utkání, když se po Jiříčkově přihrávce zpoza branky přesně trefil Filip Suchý – 0:1.

O 16 sekund později byl vyloučený Jan Ščotka za sekání, na ledě se tak opět ukázala elitní plzeňská formace. Plzni to netrvalo dlouho a po akci Gulaše se mohl radovat Pavel Musil, který nebyl důrazně hlídaný a mohl uklízet kotouč do odkryté Godlovy branky – 0:2.

Litvínov nicméně zabral a také Pavlát se v plzeňské brance musel ohánět. Nejdříve pálil Štich, poté se ke střeleckým pokusům dostali také Lukeš, Myšák a Irving. Ani jeden z litvínovských střelců však na plzeňského golmana nevyzrál.

Dvě a půl minuty před koncem prvního dějství se však navzdory tlaku Vervy radovali z gólu opět hosté. Mertlovu střelu tečoval těsně před Godlou Matyáš Kantner a donutil slovenského brankáře kapitulovat potřetí – 0:3.

Dobrý vstup do druhé třetiny znamenal snížení

Již z kraje druhé dvacetiminutovky byla ve hře Litvínova vidět změna. Žlutočerní byli aktivnější, Pavlát měl opět dost práce se střelami Balinskise a Šticha. Gólová úleva přišla pár sekund po neproměněné početní výhodě – Kudla náramně našel volného Pawla Zygmunta v mezikruží a polský forvard se nemýlil – 1:3.

Byl to však střelec prvního litvínovského gólu, který byl ve 33. minutě vyloučen za držení. Plzeň uzamkla domácí v obranném pásmu, jeden z odražených kotoučů se odrazil k Davidu Stachovi a plzeňský útočník nedal svému spoluhráči z loňské sezony šanci po forhendové kličce – 1:4.

Naděje od Myšáka i trest za chybnou rozehrávku

Nástupy do třetin Litvínovu v rámci Generali Česká Cupu jdou. Domácí to opět potvrdili – Martin Hanzl našel přesně na křídle najetého Jana Myšáka, který se tváří v tvář Pavlátovi nemýlil a přesnou střelou snížil skóre zápasu na 2:4. Zároveň se také jednalo o Myšákovu první branku od jeho návratu do černožlutého dresu.

Litvínov se snažil vytvořit potřebný tlak, chybnou rozehrávku v pásmu černožlutých však zachytil Petr Straka, který našel najíždějícího Jana Eberleho a Plzeň se tak mohla vrátit do třígólového vedení – 2:5.

Navzdory nepříznivému stavu se nicméně domácí nevzdali. Průnik Havelky zastavila obrana, nebezpečnou šanci Balinskise naopak vychytal Pavlát. Poslední vzpruhu hledali domácí při minutu a půl dlouhé přesilovce 5 na 3, navzdory nebezpečných kombinacím i Irvingovým tvrdým střelám se však vytoužené góly vstřelit nepovedlo a Litvínov tak v letním poháru končí těsně před branami semifinále.

Vladimír Országh

„Soupeř nás v první třetině jasně předčil, byli jsme pomalejší, takže výsledek hovořil jasně. Ve druhé třetině jsme dokázali snížit, ale paradoxně, když jsme měli největší tlak, tak jsme inkasovali na 1:4. To stejné se opakovalo ve třetí třetině a Plzeň si to již poté pohlídala. Gratulujeme Plzni k postupu. Teď budeme mít nicméně nějaký čas na trénink, ale rádi bychom sehnali i soupeře na další přípravné zápasy. Příprava nám ukazuje hodně, stále zkoušíme nové hráče v nových situacích, ale pořád před sebou máme tři týdny práce.“

HC ŠKODA PLZEŇ

Jiří Hanzlík

„Chtěli jsme postoupit, chtěli jsme dojít co nejdál. Samozřejmě kluci jsou stále v tréninku, je to příprava, na druhou stranu je to zajímavý turnaj a podle to jsme k tomu přistoupili. Jsem rád, že se nám povedla úvodní část, konečně nám tam napadaly góly. Litvínov byl ale hodně agresivní, byl navíc doma, špatně se tu hraje. Nám se po první třetině trochu nevyvedla druhá, domácí snížili a měli více ze hry. Vždycky jsme ale na inkasované branky dokázali odpovědět a navíc se nám povedly přesilové hry i oslabení. Myslím si, že dnes můžeme být spokojení. Líbil se mi i brankář Dominik Pavlát, který si zde zvyká a jeho výkony rostou, mužstvo mu věří a skvělými výkony nám pomohl. Mám z něho radost, moc mu přeji, ať se mu nadále daří a s jmenovcem Frodlem jsou pro nás dva vynikající gólmani.“