Zápasy 22. 02. 2019, Šimon Kadeřávek, Foto: Stanislav Souček

O osudu utkání rozhodla první třetina, Verva padla v Hradci 1:4

Páteční večer svedl dohromady dva týmy, které řeší úplné jiné starosti. Domácí Mountfield směle stoupá tabulkou a těší se na play-off. Severočeský Litvínov zatím bojuje o desátou příčku, která zaručuje účast ve vyřazovací části. Po dnešním utkání se začíná předkolo vzdalovat. Klíčovou částí se stala první třetina, kdy Litvínov během šesti minut třikrát inkasoval. Ve druhém dějství se opět jako první prosadili domácí. Jedinou branku Vervy vstřelil ve 36. minutě Juraj Mikúš.

5237

Branky a nahrávky Mountfield HK: 4. Zámorský (M. Chalupa, Smoleňák), 8. Rosandić (Miškář), 10. Kukumberg (Zámorský, Linhart), 22. Cingel (Rosandić)

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 36. J. Mikúš (Trončinský, V. Hübl)

4:0, 4:1

Šír, Kika – Kajínek, Zavřel

Maxwell (J. Pavelka) – Zámorský, Linhart (A), Graňák (C), Cibulskis, F. Pavlík, Rosandić – Smoleňák, Rákos (A), M. Chalupa – Vincour, Cingel, R. Pavlík – Vopelka, Kukumberg, Miškář – Štindl, Nedvídek, Sklenář.

Janus (Petrásek) – Trončinský, Šesták, Březák, Ščotka, Graborenko, L. Doudera, Strejček – Válek, V. Hübl (A), F. Lukeš – Petružálek (A), M. Hanzl, Trávníček (C) – Kašpar, J. Mikúš, Jurčík – M. Havelka, Jícha, Helt.

Úvodní vhazování patřilo Východočechům, kteří se hned jali útočit. První akci založil Graňák, jenž přenechal kotouč Pavlíkovi, a ten našel rozjetého Vincoura. Bývalý hráč Komety ale nemířil přesně a jeho rána skončila vedle tyčky Janusovy branky. Do utkání se poté chtěl dostat i Litvínov, ale Graborenkův pokus neměl dostatečnou razanci.

Hradecký gólový uragán

Hra se poté přesunula před slovenského brankáře. Smoleňák nahrával Chalupovi, který přistrčil puk na modrou, kde už čekal Petr Zámorský. Obránce propálil vše, co mu stálo v cestě a jako bonus trefil škvíru mezi Janusovými betony. Hradec se tak dostal brzy do vedení a fanouškům Litvínova vytanula na mysl nedávná porážka od Třince.

Domácí po prvním gólu přidali na aktivitě a hosty k ničemu nepustili. Do dobré příležitosti se dostal Pavlík, který se snažil překvapit Januse střelou z rohu, ale brankář Vervy byl připraven. Další ataky na sebe nenechaly dlouho čekat. Ve velké šanci se ocitl Kukumberg, ale také jeho pokus kryl maskovaný muž v litvínovském dresu. V této fázi zápasu působil Litvínov dezorientovaně, čehož domácí využili. Miškář nahrál Mislavu Rosandičovi, slovenský obránce s chorvatskými kořeny prudce vypálil na branku hostí a mohl slavit. Puk si podobně jako při první brance našel cestu za Janusova záda.

Lvi z Hradce byli v průběhu první třetiny při chuti a Litvínov se zdál jako snadná oběť. Tuto hypotézu potvrdil Roman Kukumberg, který zkusil vypálit přes jednoho z litvínovských obránců, a i jeho pokus skončil v brance hostů. Po desetiminutovce hrůzy se snažila prodrat do útoku Verva, výsledkem byl nepřesný pokus Kašpara. Poté dostali hosté šanci k nápravě skóre, když musel Chalupa na trestnou lavici.

Nicméně ani přesilová hra ospalý Litvínov neprobudila. Mountfield se dokázal několikrát osvobodit a Vervě nedal tolik kýžený prostor k útočení. Paradoxně největší šanci měli hosté ve hře 5 na 5, Lukeš svým bekhendovým pokusem mířil pouze vedle Maxwellovy brány. Poté si mohl hru v početní převaze užít taky Mountfield, poněvadž Trončinský zahákoval Rákose a odporoučel se mezi časoměřiče. Po několika vteřinách ho doplnil Doudera, který vyfasoval dvě minuty za podrážení.

Šestá litvínovská přesilovka konečně přinesla branku

Domácí vstoupili do druhého dějství ve velmi dobré pozici, nejen že vedli o tři branky, ale také měli k dispozici téměř minutovou přesilovku 5 na 3. Bylo k vidění několik šancí, ale většinu z nich zastavil Janus. Vstup do třetiny se ale Mountfieldu přeci jen povedl. Rosandič střílel od modré, jeho pokus slovenský brankář stačil krýt, ale k puku se dostal Lukáš Cingel, který přesnou ranou pod břevno zvýšil na 4:0.

Litvínov dostal po několika minutách velkou šanci na korigování skóre. K Vincourovi, který pykal za příliš mnoho hráčů na ledě, se připojil Pavlík. Verva se nemohla dlouho uhnízdit v útočném pásmu, ale poté se k puku dostal Hübl, jenž tvrdou střelou prověřil Maxwella. Tolik důležitý gól však hosté nevstřelili a Hradec byl kompletní.

Po srovnání počtu hráčů na ledě se přesunulo těžiště dění před Januse. Domácí útočníci ale jako by během hry v oslabení ztratili svou přesnou mušku. Hradecké snažení přerušil hvizd rozhodčího, jelikož Vincour nechtěně podrazil Januse a musel se pakovat na trestnou lavici. Verva hned zkraje přesilové hry zaznamenala velkou šanci! Lukeš vyslal nahrávku na Kašpara, který svým pokusem orazítkoval tyč domácí branky.

Hráče Hradce trápila kromě nepřesnosti také zbytečná agresivita, dalším hříšníkem se stal Smoleňák, jenž obdržel dvě minuty za sekání. Šestá přesilová hra se nakonec ukázala jako klíčová. Od modré vypálil obránce Trončinský, jeho pokus tečoval slovenský útočník Juraj Mikúš, který svou trefou vymazal ostudnou nulu ze světelné tabule. V závěru třetiny bylo v Hradci hodně živo, poněvadž domácímu týmu nebyla uznána branka. Puk sice prošel za brankovou čáru, ale sudí si všimli útočícího hráče v brankovišti. Poslední vteřiny už gól nepřinesly a domácí si tak do třetí třetiny přenesli tříbrankový náskok.

Zlepšený výkon nepřinesl gól

Úvod do poslední části hry poznamenalo vyloučení na straně Litvínova. V početní převaze se Mountfield snažil o vstřelení další branky, velmi blízko byl Vincour, kterému stál v cestě Janusův beton. Nutno, podotknout, že po srovnání stavu hráčů na ledě měl více ze hry Litvínov. Hübl těsně minul Maxwellovu svatyni a o několik sekund později pálil velmi tvrdě Březák.

Poté se kotouč přesunul na hole domácích, kteří začali hrát houževnatě a příliš neriskovali. Šlo jim o to, aby udrželi puk co nejdéle. Povětšinou se jim to dařilo, občas se ke kotouči dostal někdo z litvínovských hráčů, ale většina útoků hostí končila na pečlivé obraně Mountfieldu. V posledních pěti minutách se především vylučovalo na obou stranách, ale ani jeden tým se nedostal do větší šance, a tak zůstal stav z druhé třetiny. Verva prohrála díky špatné první třetině a zdá se, že předkolo play-off se začíná vzdalovat.

Mountfield HK

Petr Svoboda

V první třetině jsme měli výborný pohyb, díky němu jsme si vypracovali spoustu šancí a dostali se do vedení 3:0. Můžeme být rádi, že druhou třetinu jsme uhráli na 1:1, protože jsme trošku polevili. Měli jsme tam spoustu zbytečných vyloučení. Možná kvůli náročnému programu pak už třetí třetina nebyla taková, ale jsme strašně rádi za vítězství a za podporu fanoušků.

Radim Skuhrovec

Druhé utkání v řadě bylo hrozné. Přijeli jsme sem bojovat o předkolo, ale za deset minut bylo v podstatě po zápase. Měli jsme šílený vstup, Hradec byl ve všech aspektech lepší a dostal se do vedení 3:0. Pak se nám podařilo přestát oslabení ve třech a když nám tam naskočil čtvrtý hráč, inkasovali jsme další branku. Dali jsme jenom jeden gól, další přesilové hry se nám nedařily. Pokud budeme takhle pokračovat dál, šanci na předkolo máme mizivou.