Zápasy 15. 12. 2020, Šimon Kadeřávek

Neuznaná branka a samostatné nájezdy. Defenzivní boj ovládly Pardubice

Chemici se vrátili na domácí led po dvou venkovních zápasech. Proti rozjetým Pardubicím odolávali do půlky první třetiny. Díky šikovné teči se prosadil Rohlík. V druhém dějství Litvínov na chvíli srovnal, gól Jarůška byl ale záhy odvolán. Srovnání účtu nadešlo v 51. minutě, kdy se prosadil Hanzl. Utkání dospělo až do samostatných nájezdů. Tam se lépe dařilo hostům, kteří nakonec získali dva body.

0:0

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 51. M. Hanzl (Ščotka, Svoboda)

Branky a nahrávky HC Dynamo Pardubice: 14. Rohlík (Holland, Anděl), rozh. náj. Mikuš

0:1, 1:1, 1:2

Horák, Kika – Gabauer, Hlavatý

Godla (Zajíček) – Irving, Ščotka, Balinskis, Cibulskis, Štich (A), Demel, Kudla – Zygmunt, M. Hanzl (A), Jarůšek – Pospíšil, V. Hübl (C), F. Lukeš – P. Svoboda, Gerhát, Válek – Helt, Jícha, M. Havelka.

Vladař (Kantor) – J. Kolář (A), Nakládal (C), Mikuš, J. Zdráhal, Ďaloga, Holland, Vála – Svačina, Poulíček (A), Claireaux – Camara, R. Kousal, Paulovič – Kusý, Anděl, Rohlík – Machala, Matýs, Zeman.

Do boje vyrazili domácí s drobnou změnou v sestavě, Zdráhala v první formaci nahradil polský forvard Zygmunt. Mladý útočník byl totiž dodatečně povolán do sestavy národního týmu, a tak trenér Országh musel promíchat útoky.

Šťastná teč

Úvodní buly sice zvládli lépe domácí, ale větší aktivitu předvedli hosté. Jeden z pardubických prověřil nepříjemnou střelou Godlu. Na druhé straně se prezentoval Svoboda, který svůj pokus nedokázal nasměrovat mezi tři tyče. Verva mohla jít zkraje utkání do vedení, po nepřehledné pasáži se objevil puk před Vladařem. Kotouče se ujal Válek, který pálil na vzdálenější tyč. Stadionem se rozezněl kovový zvuk, ale brankář následně získal touš do svého područí.

Po černožluté šanci zamířil na trestnou lavici Havelka, Litvínov ale oslabení zvládl. O zdatný forčekink se postaral především Jícha. Dynamo se snažilo zakládat útočné akce, tomu bránili obránci Severočechů. Po jednom takovém odvrácení prověřil Vladaře Pospíšil.

Domácí měli několik střeleckých příležitostí, ale první slovo řeklo Dynamo. Na modré si nachystal kotouč Holland, jeho dělovku stačil tečovat Ondřej Rohlík, který svým prvním gólem v Extralize poslal hosty do vedení. V závěru se Litvínov snažil srovnat, ale veškeré střely končily na výtečně chytajícím Vladařovi. Skóre se mohlo měnit v poslední minutě, kdy obráncům ujel pardubických Camara. Jeho nájezd ale zlikvidoval Godla.

Neuznaný gól

Druhé dějství otevřelo vyloučení Zygmunta, který se provinil držením. Přesilová hra hostům ale vůbec nevyšla, paradoxně mohl Litvínov srovnat. Helt využil zaváhání a z levé strany prověřil Vladaře. Brankář Dynama byl v centru dění i v dalších minutách, protože Litvínov si vypracoval několik šancí. Za zmínku stojí dělovka Demela či rána Balinskise. Ve 27. minutě chtěl Vladaře překvapit Svoboda.

Počínání mladého útočníka zarazil pardubický Zdráhal, oba společně upadli do brankoviště. Opuštěného puku se ujal Jarůšek a překonal pardubického brankáře. Černožluté radování ale zastavil trenér hostů Král. Tomu se nelíbilo, že Svoboda v době inkasování gólu ležel v brankovišti. Vzal si trenérskou výzvu a rozhodčí branku odvolali.

Verva pokračovala v dobývání pardubické branky. Velmi blízko byl Helt, ale jeho pokus z mezikruží vyrazil skálopevný Vladař. Domácí si na konci 34. minuty zahráli přesilovou hru, ale nepřipsali si výraznější šanci. Ještě v samotném závěru zahrál na tyčku Jarůšek, Vladař však i nadále držel čisté konto.

Konečně branka!

Poslední dvacetiminutovka slibovala drama. Litvínov toužil vyrovnat, Pardubice chtěly pro změnu odskočit. Velký šancí ale k vidění nebylo, prázdné tribuny sledoval energický boj o každý milimetr. V dresu Pardubic byl velmi vidět Kousal, který několikrát prověřil Godlu. Ve 45.minutě si rychle vybruslil Camara a přes pravý kruh zakončoval, ale jeho pokus směřoval do ochranné sítě.

Verva se na druhé straně snažila, ale Vladař jako by svou branku očaroval. Kouzlo pominulo devět minut před koncem, Martin Hanzl převzal kotouč a z pravého kruhu vypálil. Jeho ránu chtěl tečovat Jarůšek, ale to se mu však nepovedlo. I přesto Litvínov srovnal. V dalších chvílích zkusili domácí oslabení, poté co byl vyloučen Ščotka.

Infarktové prodloužení

Těsně před koncem mohl zajistit hostům výhru Paulovič, který stál sám před Godlou. Ani jeden tým však nedokázal převážit vítězství na svou stranu, a tak se v Litvínově prodlužovalo.

V nastavené hrací době prověřil Vladaře Ščotka, v úvodní formaci se objevil také mladík Svoboda. Za Pardubice zlobil především Camara, ale také proti němu zasáhl Godla. Závěr se hrál v infarktovém duchu, Zygmunt pálil těsně vedle, na druhé straně jeden z pardubických se vydal do přečíslení. Ani jedna šance neskončila úspěchem, a tak zápas dospěl do samostatných nájezdů. Jako první se prosadil Juraj Mikúš, druhý zářez přidal Svačina. Pardubice tak dobyly ZS Ivana Hlinky.

Sestřih

Vladimír Országh

„Myslím, že jsme viděli vyrovnaný zápas. V první třetině byl soupeř lepší, často jsme ho tam pouštěli do brejkových situací. Zvedli jsme se a zlepšili, přišly i šance. V závěru to bylo vyrovnané, po základní době to byla zasloužená remíza. V nájezdech byli hosté silnější. My se strašně nadřeme na gól. V dané situaci, když se podíváme na tabulku, je ale každý získaný bod dobrý.“

HC Dynamo Pardubice

David Havíř

„V první třetině se hokej přeléval nahoru dolů, hra byla oboustranně vyrovnaná. Potom jsme prohráli vysoko na střely 2:11 a tam jsme trošku odešli. Využili jsme trenérskou výzvu, a to byl dobrý tah, i díky tomu jsme výsledek 1:0 drželi. Třetí část byla znovu vyrovnaná, jen po malé chybičce přišlo srovnání. Na nájezdy jsme byli šťastnější.“