Zápasy 29. 01. 2021, Ondřej Mach

Neúspěšná odveta s Vítkovicemi, Litvínov v Ostravě padl 2:3

O s t r a v a - Zatímco v úterý Verva porazila Rideru 3:2, o tři dny později stejným výsledkem slaví Vítkovice. Litvínovští hokejisté byli v Ostravě stále o krok pozadu a v závěru už proti svému tabulkovému konkurentovi srovnat nedokázali. Na hostující straně se gólově prosadili František Lukeš a Uvis Janis Balinskis.

0:0

Branky a nahrávky HC Vítkovice Ridera: 1. Svačina (Lakatoš, Hruška), 31. Hruška (Svačina, Pyrochta), 52. Svačina (Lakatoš, Hruška)

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 40. F. Lukeš (Ščotka, Pospíšil), 60. Balinskis (Pospíšil, V. Hübl)

2:0, 2:1, 3:1, 3:2

Hejduk, Kika – Pešek, Malý.

Dolejš (Mi. Svoboda) – Galvinš, Gewiese, Pyrochta, Koch, L. Kovář, R. Černý, L. Doudera – Svačina, Hruška (A), Lakatoš – L. Krenželok (C), Dej (A), Irgl – Fridrich, Stach, Schleiss – Mallet, Werbik, M. Kalus.

Godla (Zajíček) – Ščotka, Irving, Cibulskis, Balinskis, Štich (A), Demel, D. Zeman – Jarůšek, M. Hanzl (A), P. Zdráhal – F. Lukeš, V. Hübl (C), Pospíšil – Látal, Žejdl, Petružálek – Zygmunt, Jícha, Helt.

Trenérský štáb Litvínova poslal do zápasu podobnou sestavu jako v úterý, po uplynutí disciplinárního trestu se do druhé obrany vrátil Cibulskis.

Úvodní dvacetiminutovka patřila Ostravanům

Utkání začalo velmi rychle, už po 39 vteřinách musel ze své sítě lovit puk hostující brankář Godla. První formace Vítkovic si vytvořila dobrý tlak, Lakatoš zpoza branky našel mezi kruhy Vladimíra Svačinu, a ten střelou z první otevřel skóre. Domácí nadále působili aktivnějším dojmem, chemici se museli spíš bránit.

Povedený nástup Ridery vyústil v první trest, na trestnou lavici usedl obránce Irving. Ostravané během přesilové hry zamkli Vervu v její třetině, druhý zásah však nepřidali. Pořád ale mohli hrát relativně v klidu, jejich protivník se v úvodních deseti minutách prakticky nedostal ke střele.

Nezáživnou pasáž hry ukončil až faul Hübla. Druhá přesilová hra domácího celku měla o poznání klidnější průběh, Vítkovice se v podstatě nedokázaly usadit v útočném pásmu. Velkou šanci měl až po návratu litvínovského kapitána Werbik, následovalo několik zajímavých příležitostí první vítkovické formace.

O první větší rozruch před gólmanem Dolejšem se postaral Jarůšek, po jeho přihrávce ale Zdráhal v dobré pozici minul. Na opačném konci kluziště Godla zastavil rychlý únik Lakatoše. Navýšit domácí vedení mohl v závěru první dvacetiminutovky Irgl, po zaváhání litvínovské obrany ale nevyzrál na Godlu.

Last minute úder Lukeše

Vstup do druhé periody byl v podání Severočechů o něco lepší, mírná aktivita v útočném pásmu pramenila ve vyloučení Kocha. Hra v početní výhodě se ale hostům příliš nedařila, za zmínku stojí snad jen pokus obránce Ščotky.

Herní projev chemiků se však o něco zlepšil. Potvrdil to například Žejdl, který brankáře Vítkovic prověřil táhlou střelou z pravé strany. Ridera se poněkud stáhla a čelila dalším nájezdům Litvínova, po jednom z nich zamířil na trestnou lavici Gewiese. Ani druhá přesilovka hráčů v bílých dresech ale kýžené vyrovnání nepřinesla, v jejím průběhu navíc fauloval Irving.

A v dohrávané přesilové hře domácích došlo k další změně skóre. Přihrávku na levý kruh dostal Jan Hruška a ránou na bližší tyč překonal Godlu. Litvínovští se s nepříznivým stavem snažili rychle něco udělat, na konci jejich akcí byl ale jistý Dolejš. Druhá trefa vlila krev do žil Vítkovicím, které měly v posledních pěti minutách druhé třetiny znovu herně navrch.

Problémy defenzivě Vervy dělala první útočná řada domácích, z nebezpečné pozice pálil Lakatoš. Na jeho akci o chvíli později navázal Fridrich, zhruba půl minuty před druhou sirénou ale přišlo nečekané snížení. František Lukeš se vůbec nerozpakoval, svou střelu poslal do horního růžku Dolejšovy branky a vrátil chemiky do zápasu.

Ridera si náskok pohlídala

Poslední část odstartovala velkou šancí Ridery, hráči v modrých dresech ale kotouč do sítě neprocpali. Následoval mírný tlak Severočechů, Dolejš ovšem neměl mnoho práce. Neujala se ani rána Jarůška, o vzruch před domácí klecí se o chvíli později starali Pospíšil s Lukešem.

Hosté se pořád drželi v útočném pásmu, jejich aktivitě chybělo více střeleckých pokusů. Zhruba dvanáct minut před třetí sirénou se na zteč vydali i vítkovičtí, po chvilce už ale hostující dravci znovu kroužili před Dolejšem. V 52. minutě však udělali výrazný krok vstříc zisku tří bodů hokejisté Vítkovic.

Hruška nahrál o zadní mantinel na Lakatoše, který okamžitě vybídl ke skórování Vladimíra Svačinu. Jeho střela neměla bůhvíjakou razanci, Godla na ni ale lapačkou nedosáhl a vítkovický útočník se tak prosadil podruhé v zápase. Hosté poté výrazněji zaměstnali Dolejše, kontaktní branku se jim ale vstřelit nepodařilo.

Čas se krátil a Ostravané se stále přibližovali plnému bodovému zisku. Litvínov působil tak trochu rezignovaně a místo závěrečného tlaku nechával hrát svého protivníka. Chemici v závěru zkusili power play a 56 vteřin před koncem skóre korigoval Uvis Janis Balinskis. Na vyrovnání už ale tým kapitána Hübla nedosáhl, Vítkovicím tak podlehl 2:3.

HC Vítkovice Ridera

Miloš Holaň

„Měli jsme výborný vstup do utkání, hned v prvním střídání se nám podařil dát gól z naší aktivity. Dvě třetiny jsme byli lepším týmem, pomohli jsme si i gólem z přesilovky, ale zbytečným momentem v závěru druhé části, kdy jsme překombinovali příležitost do prázdné brány, jsme dali Litvínovu šanci se zase nadechnout a snížit na 2:1. Tam jsem měl tep na 200 a byl hodně vytočený. Soupeř pak byl ve třetí třetině lepší, ale bojovností a zarputilostí jsme výsledek dotáhli do vítězného konce. Jsou to pro nás velice cenné tři body nad soupeřem, se kterým se bijeme o umístění v tabulce.“

Vladimír Országh

„V prvních dvou třetinách nám chyběl pohyb, větší agresivita a drajv do brány. Trošku nás nakopl gól na 2:1, ve třetí části jsme se zvedli a měli tlak, ale nic jsme z něj nevytěžili a naopak inkasovali. V závěru jsme snížili, měli další šance, ale přišlo to pozdě. Dvacet minut na vítězství nemohlo stačit.“