Zápasy 22. 11. 2019, Ondřej Mach

Marné litvínovské dotahování, Verva podlehla Mladé Boleslavi 2:5

L i t v í n o v - Hokejisté Litvínova v rámci 20. kola Tipsport Extraligy nestačili na Mladou Boleslav v poměru 2:5. O osudu zápasu rozhodla nepovedené první třetina, ve které Bruslaři v rozmezí osmi minut vstřelili tři branky. Domácí se gólové radosti dočkali až ve třetí třetině, zásahy Doudery a Mahboda už k bodovému zisku nevedly.

4039

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 45. L. Doudera (J. Mikúš), 53. Mahbod (Petružálek, F. Lukeš)

Branky a nahrávky BK Mladá Boleslav: 6. P. Kousal (Flynn, Najman), 12. Najman (P. Kousal, Fillman), 13. Vondrka (Zbořil, Skalický), 33. Zbořil (Jeglič, J. Stránský), 57. Jeglič (P. Kousal, J. Stránský)

0:4, 2:4, 2:5

Hodek, Úlehla – Ondráček, Špůr

Honzík (Janus) – Jánošík (A), L. Doudera, Baránek, Ščotka, Štich, T. Pavelka – Mahbod, V. Hübl (A), Válek – Petružálek, M. Hanzl, Jarůšek – Myšák, J. Mikúš, F. Lukeš – Jurčík, Helt, Kašpar (C) – Zygmunt

Krošelj (Haas) – Ševc (A), Hrbas, Dlapa, Pláněk, Bernad, Fillman, Kurka – Klepiš, Bičevskis, Šťastný – Skalický, Zbořil, Vondrka (C) – R. Zohorna, Jeglič, J. Stránský – Flynn, Najman, P. Kousal

Verva začala velmi aktivně, v úvodním tlaku si však nevytvořila žádnou výraznější šanci. Naopak na druhé straně zasahoval gólman Honzík proti nebezpečné střele Stránského. Počáteční rychlou pasáž hry vystřídal opatrný úsek, na obou týmech bylo vidět, že nechtějí na startu duelu udělat chybu.

Osm minut hrůzy

Stačil však jeden rychlý protiútok, chyba na modré čáře a hosté se ujali vedení. Flynn zavezl kotouč do útočného pásma, počkal si na Pavla Kousala, a ten z mezikruží trefil přesně růžek domácí branky. Do akce se dostal i boleslavský brankář Krošelj, který si musel pohlídat tečovanou střelu Jánošíka. Bruslaři dělali svými dravými průniky chemikům velké starosti, z čehož vzápětí pramenila hned dvojnásobná přesilová hra.

Dlouhé oslabení Severočeši s vypětím všech sil zvládli, nadále však tahali za kratší konec. A boleslavští udeřili podruhé. Ondřej Najman dostal pěknou přihrávku na hranici levého kruhu a nenápadnou střelou na bližší tyč překvapil Honzíka. Neuběhla ani minuta a domácí inkasovali znovu. Zbořil vybojoval kotouč za brankou a poslal ho osamocenému Michalu Vondrkovi. Zkušený útočník nikým nehlídán vymetl šibenici domácí klece a ještě navýšil náskok Bruslařů.

Hráče v zelených dresech tři vstřelené góly uklidnily a stále tak kontrolovali hru. Bezzubý Litvínov se na zteč dostával sporadicky a většinou byl zastaven už v zárodku jakékoliv akce. Středočeši kromě toho zaměstnali bývalého brankáře Sparty ve službách Vervy, Honzík musel krotit tvrdou střelu Klepiše. V závěru poslední periody byl ještě vyloučen střelec prvního gólu Kousal.

Vedení navýšil Zbořil

V úvodu druhé třetiny dohráli litvínovští přesilovou hru, větší příležitost v ní měl Hanzl, který ale mířil jen do hrudi brankáře Krošelje. Na jeho pokus navázali Petružálek a Jarůšek, ani jeden z nich však neprotlačil kotouč do sítě. Černožlutí se snažili zvrátit nepříznivý vývoj utkání, naráželi ale na dobrou boleslavskou obranu a skvělého brankáře. Obrovskou šanci měl ve 25. minutě Lukeš, když si položil Krošelje, jeho střela ovšem těsně minula hostující klec.

V následující fázi hry se do tempa opět dostali Bruslaři, kteří na několik minut zamkli chemiky v jejich pásmu. Honzík vytáhl další povedený zákrok proti ráně Dlapy a nedovolil hostím přidat další branku. Dvě a půl minuty před polovinou utkání se podrážením provinil Šťastný a Vervu čekala první přesilovka. Zbytečné ztráty puku srážely domácí tým, faul Fillmana však znamenal téměř minutovou přesilovou hru 5 na 3.

Litvínovští sevřeli Boleslav v drtivém tlaku, většina střela ale míjela branku, kterou střežil slovinský gólman Krošelj. V závěru druhé přesilovky měl první domácí trefu na holi Petružálek, z úhlu však přestřelil. O chvíli později se role prohodily a po zákroku Ščotky čekalo oslabení černožluté. Litvínovské fanoušky vystrašil Vondrka, jenž v přesilovce trefil tyč, hosté ovšem hru v početní výhodě dokázali zužitkovat.

Adam Zbořil totiž obdržel přihrávku na pravý kruh a tvrdou střelou propálil přesunujícího se Honzíka. Další velká minela vyústila v únik Stránského, boleslavský útočník ale v tomto případě na Honzíka nevyzrál. Maskovaný muž domácích se měl stále co činit, další puk už však ve druhé třetině za svoje záda nepustil.

Litvínovské góly přišly pozdě

Začátek třetí části hry byl v režii mladoboleslavských hokejistů, už po dvou minutách hry zamířil na trestnou lavici Jurčík. Černožlutí oslabení ubránili a po chvíli skórovali. K puku se po odrazu dostal obránce Lukáš Doudera a z levé strany obstřelil gólmana Bruslařů. Domácí se nadechovali k náporu a důkazem toho byl Myšák, který v obrovské šanci mířil z mezikruží mimo.

Do konce utkání zbývalo zhruba třináct minut, když se v další brankové příležitosti objevil Hübl. Litvínovský matador zkoušel na Krošelje vyzrát bekhendovým blafákem, leč neúspěšně. Nebezpečné víření kolem hostující branky pokračovalo, trenérský štáb Bruslařů si tak vyžádal oddechový čas.

Středočechy kromě toho čekalo další oslabení, protože se držením provinil Zbořil. Přesilová hra v podání černožluté družiny dlouho vypadala nevalně, sedm a půl minuty před koncem se ale přece zadařilo. Odraženého kotouče se v bezprostřední blízkosti branky zmocnil kanadský útočník Samson Mahbod a podruhé v tomto utkání rozvlnil boleslavskou síť.

Litvínov marně dobýval pásmo Bruslařů a nakonec za příliš ofenzivní styl hry zaplatil. Po levém křídle ujel Kousal, počkal si na vhodný moment a vybídl ke skórování Žigu Jegliče, který jednoduše doklepl puk do branky. Severočeši ještě v závěru zkusili power play, kýžené branky se však nedočkali. Litvínov tak na domácím ledě prohrál s Mladou Boleslaví 2:5.

Radim Skuhrovec

Z naší strany to bylo jednoznačně jedno z nejhorších utkání v této sezoně. Nenavázali jsme na zlepšený výkon, který jsme předvedli v utkání se Spartou. Řekli jsme si spoustu věcí, abychom neztráceli kotouče u modrých čar a samozřejmě, naše přesilovky jsou hrozné, takže Boleslav zaslouženě vyhrála.

BK Mladá Boleslav

Pavel Patera

Myslím, že jsme byli po celý zápas lepší. Věděli jsme samozřejmě o problémech Litvínova a že, když se zpočátku dostaneme do vedení, tak to pro ně bude hodně těžké. A to se nám povedlo. Zaslouženě jsme vyhráli.