Zápasy 24. 11. 2019, Ondřej Mach

Litvínovský zmar trvá, chemici z Hradce vezou prohru 2:6

H r a d e c K r á l o v é - Černožlutí v neděli v rámci 21. kola české nejvyšší soutěže nestačili na hradecký Mountfield 2:6. Východočeši měli od začátku utkání navrch, k zisku tří bodů nakročili v prostředním dějství, kdy vstřelili tři branky. Na litvínovské straně se prosadili pouze Lukeš a Hübl, Verva si tak připisuje pátou porážku v řadě.

4376

Branky a nahrávky Mountfield HK: 12. R. Pilař (R. Pavlík, Dragoun), 21. Smoleňák (Zámorský, Dragoun), 32. Cingel, 34. M. Chalupa (Zámorský), 59. Vincour, 60. Rákos (Smoleňák)

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 40. F. Lukeš (T. Pavelka, V. Hübl), 53. V. Hübl (Trávníček)

4:0, 4:2, 6:2

Hejduk, Sýkora – Gerát, Hynek

Mazanec (Sajdl) – Zámorský, Linhart, F. Pavlík, Šalda, Nedomlel, Rosandić, R. Pilař – Vincour, Rákos, Červený (A) – Smoleňák (C), Cingel, M. Chalupa – Jergl, Koukal, Perret – Vopelka, Dragoun, R. Pavlík (A)

Honzík (Janus) – Jánošík (A), L. Doudera, Baránek, Ščotka, Kudla, T. Pavelka – Mahbod, V. Hübl (A), F. Lukeš – Petružálek, M. Hanzl, Jarůšek – Myšák, J. Mikúš, Kašpar (C) – Válek, Gerhát, Trávníček – Zygmunt

Po 51 vteřinách byl vyloučen Hübl a Vervu čekalo brzké oslabení. Chemici ale hru v početní nevýhodě zvládali dobře a dokonce sami zahrozili z brejků. Mountfield se snažil tlačit do útoku, hostující tým však působil velmi nebojácným dojmem a nepouštěl domácí do větších šancí.

O náskok domácích se postaral Pilař

Východočeši přeci jen postupem času předvedli svoji útočnou kvalitu, dobrou ránou se prezentoval Cingel. Černožlutí se po rychlých výpadech na začátku utkání trochu zatáhli a spíše nechávali hrát Hradec. Na předvedené hře se výrazně podepisovala výsledková nepohoda obou celků, rozehrávku často brzdily nepřesnosti.

Hradečtí zvýšili frekvenci střelby, a tato skutečnost se jim na startu dvanácté minuty vyplatila. Útočník Radek Pilař nahodil na branku od pravého mantinelu a kotouč zřejmě s tečí hostujícího obránce zaplul za překvapeného Honzíka. O rychlou odpověď se pokoušel Doudera a z dorážky i Mikúš, ani jeden pokus si ale nenašel cestu do Mazancovy branky.

Nebezpečný protiútok měl na svědomí Jergl, tváří v tvář brankáři Litvínova však neuspěl. Další tutovku spálil Rákos, jehož střelu z mezikruží zlikvidoval Honzík. Domácí byli nadále lepší a vynutili si dvě přesilové hry. Ve druhé z nich měl v závěru první periody obrovskou šanci znovu Jergl, před brankou ale promáchl.

Litvínovské chyby v obraně

Druhá třetina začala pro svěřence trenéra Šlégra pohromou. Puku se hned po buly ujal Radek Smoleňák, proklouzl mezi hostujícími obránci a svoji akci zakončil zkušeným blafákem do bekhendu. Hokejisté Mountfieldu zatlačili Litvínov, který druhá inkasovaná branka evidentně zaskočila. O ojedinělý výpad se pokusil Jarůšek, byl však zastaven obránci Východočechů.

Chemici nestíhali a potrestat je za to mohl znovu Smoleňák, který ale velké příležitosti selhal. Současný herní obraz skutečně připomínal spíše přesilovou hru, hosté se museli osvobodit až za cenu zakázaného uvolnění. Severočeši si oddechli po vyloučení Jergla, který putoval na trestnou lavici za podrážení.

Obrana černožlutých ale neměla svůj den a Hradec se tak dočkal třetího zásahu. Po střele Smoleňáka se nikomu z hostujícího mužstva nepodařilo vyhodit a Lukáš Cingel mířil z otočky přesně. Uběhlo něco přes dvě minuty, když byla mizérie Vervy opět prohloubena. Po další obranné minele se v samostatném úniku objevil Matěj Chalupa a spolehlivě ho proměnil.

Frustrovaný obránce Janošík se chemiky pokusil nabudit bitkou s posledním střelcem Chalupou, kterému pořádně naložil a bezpochyby pěstní souboj vyhrál na body. Minutu a dvaadvacet vteřin před druhou sirénou zamířil na trestnou lavici Jergl a hosté se konečně prosadili. Kotouč se po střele odrazil od zadního mantinelu přímo k Františku Lukešovi, který ho bez problému poslal do odkryté klece.

Výhru Mountfieldu potvrdili Vincour a Rákos

Verva neměla co ztratit a na startu poslední třetiny se prezentovala útočným hokejem. Přesto se nevyhnula chybám v obraně, sám na brankáře Honzíka ujížděl Perret. Mazanec dosud neměl mnoho práce, na druhé straně se spíše musel ohánět maskovaný muž chemiků. Hráčům v černožlutých dresech se nedařilo kombinovat a několikrát za sebou se pískalo zakázané uvolnění.

Hra v této fázi utkání nebyla příliš pohledná a kromě toho byla často přerušována. Litvínov se nemohl nadechnout ke kýženému tlaku, který by na vývoji klání ještě něco změnil. Obrana Mountfieldu sice místy chybovala, žádné zaváhání ale střelci Severočechů nedokázali využít. Další komplikací byl trest Mikúše, Hradec však přesilovou hru nezužitkoval.

Až osm minut před koncem zahrozil Lukeš a z následné akce padla druhá branka hostí. Trávníček přihrál Viktoru Hüblovi, který na nic nečekal a z otočky napálil puk přímo pod břevno domácí klece. Nervy na uzdě neudrželi Vopelka s Mahbodem, po jejichž potyčce chemiky čekala přesilová hra. Hosté při hře v početní výhodě naráželi na hradeckou obětavost, jejich přesilovce mimo to chyběl moment překvapení.

Dvě minuty před koncem odjel Honzík na střídačku a černožlutí zkusili power play. Trefit prázdnou branku přes celé hřiště se pokusil Mazanec, jehož nahození minulo klec hostí jen o kousek. Na druhé straně prověřil Mazancovu pozornost Lukeš, brankář Mountfieldu jeho projektil chytil do lapačky. Litvínovským už se dvoubrankové manko smazat nepovedlo, pátý gól přidal do prázdné branky Tomáš Vincour. A aby toho nebylo málo, v poslední minutě ještě střelou na bližší tyč Honzíka překvapil Daniel Rákos.

Mountfield HK

Petr Svoboda

V první třetině jsme dali trošku šťastný gól, ale po dobré střele od obránce. Ve druhé jsme postavili základ výsledku, vyhráli jsme ji 3:1, ale byla škoda tří úplně zbytečných vyloučení, která nás dostala trochu dolů. Ve třetí třetině jsme hodně polevili, mysleli jsme si, že je to hotové a dostali gól na 4:2. Začali jsme se strachovat o výsledek a v obranném pásmu hráli hodně špatně, nedůsledně. Jsme ale rádi, že jsme se pak v power-play trefili a zápas rozhodli. Vím, že naše výsledky jsou rozpačité, ale přesto bych chtěl poděkovat fanouškům za to, jak nás podporovali a hnali celý zápas.

Jiří Šlégr

Věděli jsme, že soupeř prohrál několik zápasů v řadě, ale chtěli jsme se soustředit jenom na náš výkon a vycházet z defenzívy. Bohužel jsme obdrželi blbou branku na 1:0, kdy náš útočník puk nešťastně tečoval. Před druhou třetinou jsme se bavili o tom, že budeme hrát v oslabení a musíme si dát pozor na buly, a jako naschvál nám protihráč stejně unikl a dal na 2:0. Pak jsme hru zbytečně otevřeli, třetinu jsme dohráli 4:1, ale nechtěli jsme se vzdát. Do poslední třetiny jsme šli s tím, že odsud odjedeme alespoň se vztyčenou hlavou, kluci se o to snažili poprat. Dali jsme na 4:2, tlačili jsme, měli přesilovou hru, ve které jsme mohli skórovat, ale bohužel se tak nestalo. Vyndali jsme brankáře, dostali pátou branku a bylo po zápase.