Zápasy 22. 02. 2022, Kamila Stříteská

Litvínov vyloupil Kometu a veze tři body

Zpočátku byl zápas velmi opatrný a až ve druhé třetině se poprvé měnilo skóre. Čtyřmi kanadskými body se blýskli slovenští hráči Kudrna, Gerhát a Sukel. Jubilejní 900. kanadský bod v nejvyšší soutěži zaznamenal kapitán Vervy Viktor Hübl. Litvínov dotáhl zápas do vítězného konce a z brněnského ledu veze plný počet bodů.

3500

Branky a nahrávky HC Kometa Brno: 52. Kollár (Bartejs, Šalé)

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 8. Kudrna (Balinskis), 40. Gerhát (Kudrna, Strejček), 42. Sukeľ (Jarůšek), 43. M. Havelka (V. Hübl, P. Svoboda), 59. Irving (Balinskis, P. Straka)

Kubičík, Šír – Ganger, Rampír

Čiliak – Bartejs, Roth, Kučeřík, Doudera, Gulaši, Tansey, Fajmon – Zaťovič, Holík, Mueller – Kollár, Zbořil, Horký – Šik, Malý, Šalé – Dočekal, Rákos, Vincour.

Godla – Balinskis, Irving, Demel, Stříteský, Hrbas, Strejček, Zeman – Kudrna, Estephan, Zdráhal – Straka, Sukeľ, Jarůšek – Chalupa, Gerhát, Lukeš – Svoboda, Hübl, Havelka.

Ve 3. minutě prověřil pozornost litvínovského brankáře Bartejs střelou z vrcholu levého kruhu, Godla si vůbec nebyl jistý, kde se puk nachází, ale ke štěstí chemiků se o volný puk posléze postarala litvínovská obrana. Další šance pocházela taktéž z brněnské čepele, Kučeříkovo přízemní střelu tečoval Dočekal, gólman Vervy se o puk postaral betonem. Před polovinou prvního dějství měla Kometa na kontě ještě jeden pokus. Tansey z levé strany hledal před bránou nepokrytého Zbořila, jenž v klíčové chvíli nedokázal trefil kotouč z voleje.

Po vhazování se pokoušel propálil Čiliaka Patrik Zdráhal, ale i brněnský brankář byl přesný jako švýcarské hodinky. První třetina byla velmi disciplinovaná a nepřinesla vyloučení na žádné straně, herní projev týmů byl hodně kostrbatý. Hráči těžko přecházeli do útočné třetiny a hledali prostor k případné střele. Litvínov se snažil skórovat po Stříteského střele od modré čáry, kterou se ještě pokoušel nasměrovat za záda domácího gólmana Matúš Sukel, ale ani nedokázal uklidit puk do brněnské brány. Úvodní dvacetiminutovka gól nepřišla a do druhého dějství se vstupovalo za stavu 0:0.

Prostřední část utkání byla na šance bohatší. Ve 24. minutě dostal nabídku ke střele Andrej Kudrna, ale na Čiliaka nevyzrál. O 2 minuty později přišlo první vyloučení a na trestnou lavici zamířil Peter Mueller po souboji se Strejčkem. V početní převaze předložil Zdráhal kotouč Petru Strakovi na hranici brankoviště. Druhý jmenovaný se pokoušel o bekhendové zakončení mezi betony brněnského brankáře, ale ten zůstal nadále stoprocentní. 30. minuta patřila Vervě a Čiliak měl plné betony práce. Útočná vlnu pod vedením Kudrny předložila puk v přečíslení 3 na 1 puk Zdráhalovi, který okamžitě zakončoval.

Domácí brankář však přečetl Zdráhalovy úmysly a šanci Vervy zlikvidovala. Následovalo další přečíslení chemiků, kdy Kudrna postupoval znovu s Patrikem Zdráhalem, jenž dostal nabito na volej, ale ani tentokrát brněnského gólmana nepřekonal. Ve 35. minutě byla v ohrožení také Godlova klec, když Mueller vystihl špatnou rozehrávku Vervy, ale kličkou do bekhendu na Denise Godlu nevyzrál. Gólový účet zápasu otevřel Andrej Kudrna střelou z levého křídla, která zamířila do protějšího růžku domácí branky - 0:1. Stříteského rozehrávku posléze zastavil na modré čáře Mueller, který poslal puk na pravý kruh, kde byl Petr Holík připravený ke střele, ale litvínovskou klec minul. V závěru druhé třetiny Verva odskočila na rozdíl dvou gólů. Do útočného pásma zavezl kotouč František Gerhát a lehkým bekhendovým zakončením překonal Čiliaka mezi betony - 0:2.

Závěrečná dvacetiminutovka byla v režii chemiků. Už ve 42. minutě, kdy se Kučeříkovi nepodařilo vyhodit puk, tak se kotouč dostal k Matúši Sukelovi. Ten na sebe navázal brněnskou obranu a bekhendem překonal Čiliaka nad vyrážečku 0:3. O minutu a půl později zaznamenal kapitán Vervy 900. kanadský bod v nejvyšší soutěži. Povedená akce Litvínova odstartovala ve středním pásmu, když se hosté řítili do přečíslení 3 na 2. Viktor Hübl nahrávku na Martina Havelku a ten prostřelil brněnského brankáře mezi betony, kapitán Litvínova zaznamenal jubilejní kanadský bod v extralize - 0:4. Když se Kometě nedařilo přehrát chemiky herně, začala alespoň hrát důrazněji a dohrávala osobní souboje. To na vlastní kůži pocítil Gerhát, který se z ledové plochy zvedl za pomoci kustoda.

Až jedenáct minut před koncem třetího dějství byla Verva přistižena při nedovoleném zákroku a na trestnou lavici zamířil Marek Hrbas. V početní převaze pálil Peter Mueller z levého kruhu, jeho střela se od Godly odrazila až do ochranné sítě. Tři vteřiny před koncem přesilové hry kapituloval litvínovský brankář. Nejprve gólman chemiků úspěšně vykopl střelecký pokus Roth, ale nápor Komety pokračoval. Kotouč se dostal na Bartejse, jehož střelu ještě usměrnil za záda hostujícího maskovaného muže Andrej Kollár - 1:4. Domácí se pokoušeli utkání ještě zdramatizovat, ale Litvínov hrál ze zabezpečené obrany a Kometa neměla šanci dostat se k Denisu Godlovi a chemici kontrolovali tříbrankový náskok. Straka v 59. minutě poslal kotouč na modrou čáru na Balinskise, který si vyhlédl na kruhu volného Aarona Irvinga a ten vstřelil pátou branku chemik - 1:5. Třetí třetinu zpomalovala přerušení z důvodu předmětů na ledové ploše. Utkání se nakonec dohrálo až do závěrečné sirény a Litvínov vyloupil tři body v Brně.

HC Kometa Brno

Jiří Kalous

Utkání se mi hodnotí velmi těžce, byl to hodně nepovedený zápas z naší strany. Tým může prohrát, ale ne po tak bezkrevném výkonu. Absolutně jsem postrádal emoce, nějakou bojovnost. Nevím, jestli si hráči uvědomují, o co hrají. Pro mě je to obrovské zklamání. Jsem naštvaný, říkám to upřímně. Nebylo tam nic, žádné souboje, žádné ohrožení branky. Nedokážu si to vysvětlit, je moc krátce po zápase. Dusím to v sobě. Jsme schopni odehrát skvělá utkání proti Třinci, proti Spartě a pak přijde další zápas, který je jako den a noc. Omlouvám se fanouškům za to, co jsme předvedli.

Vladmír Růžička

Od první třetiny jsme hráli parádně. Soustředili jsme se na obranu a rychlé protiútoky. Hráli jsme disciplinovaně, nedělali jsme žádné fauly, vyvarovali jsme se chyb a minel vzadu. Věděli jsme, že Brno je silné mužstvo, ale my jsme hráli o hodně. Od druhé třetiny jsme měli převahu, gólově jsme to protrhli na konci této části zápasu. To nás uklidnilo, čekali jsme složitou třetí třetinu, ale měli jsme do ní dobrý vstup, dali jsme dva góly, uklidnili jsme se a minutu a půl před koncem už jsem věřil, že vyhrajeme. Chtěl bych poděkovat hráčům, jak k tomu dnes přistoupili.