Zápasy 02. 02. 2020, Ondřej Mach

Litvínov proti Třinci dotahoval marně, Ocelářům podlehl 2:3

L i t v í n o v - V rámci 43. kola české nejvyšší soutěže se Verva postavila třineckým Ocelářům. Chemici se ujali vedení po 47 vteřinách hry, hosté ale ve třinácté minutě skóre otočili. Dvě minuty nato srovnal v přesilovce Richard Jarůšek, vedení Třinci vrátil ještě před koncem první třetiny Martin Růžička. Další branka už na severu Čech nepadla, černožlutí tak na loňského mistra nestačili 2:3.

5376

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 1. M. Hanzl (Jarůšek, Pospíšil), 15. Jarůšek (Pospíšil, M. Hanzl)

Branky a nahrávky HC Oceláři Třinec: 10. M. Stránský (Chmielewski, Gernát), 13. Martin Růžička (P. Vrána, M. Doudera), 18. Martin Růžička (P. Vrána, Wolski)

1:0, 1:2, 2:2, 2:3

Hradil, Šindel – Kajínek, Komárek

Honzík (20. Janus) – J. Říha, Moravčík, Ščotka (A), Aliu, Kudla, Baránek, Štich – Pospíšil, M. Hanzl (A), Jarůšek – Petružálek, V. Hübl (C), F. Lukeš – Helt, Gerhát, Válek – Zygmunt, Jurčík, Trávníček

Kváča (Štěpánek) – M. Doudera, Galvinš, D. Musil, Gernát, Roth – Wolski, P. Vrána, Martin Růžička (A) – M. Stránský, Marcinko, Hrňa – Hrehorčák, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Adamský (C), Novotný, Dravecký (A) – Chmielewski

Bláznivé první dějství

Chemici do zápasu vlétli opravdu s vervou a skóre otevřeli už po 47 vteřinách hry. Jarůšek za hostující brankou získal kotouč a našel před brankou Martina Hanzla, který zblízka prostřelil Kváču. Domácí nadále hýřili aktivitou, což mohutným aplausem oceňovali litvínovští fanoušci. Jediným, kdo si zatím nesáhl na kotouč, byl brankář Honzík.

Hra se v následujících minutách poměrně vyrovnala, Litvínovu se ale dařilo velmi dobře forčekovat. Po chybě Jarůška sám na domácí branku ujížděl Wolski, tváří v tvář maskovanému muži Vervy ovšem neuspěl. Oceláři po této šanci přidali na aktivitě, černožlutí se museli dlouho bránit drtivému třineckému tlaku, další pokus Wolského lapil Honzík.

Na konci první desetiminutovky se ale začínalo od začátku. Přihrávku za domácí obranu dostal Matěj Stránský, na jehož svižnou střelu byl Honzík krátký. Litvínovský nápor ze začátku utkání byl pryč, v ojedinělé příležitosti zahrozil před Kváčou Pospíšil. Z ničeho nic se však Oceláři dostal do vedení, Vrána vyzval k zakončení Martina Růžičku, a ten z pravého kruhu překonal Honzíka.

Ve třinácté minutě se hákováním provinil Novotný a domácí čekala první přesilovka. Hra v početní výhodě sice není litvínovskou doménou, tuhle přesilovou hru se však týmu podařilo využít. Pospíšil poslal puk před branku, kde ho do sítě tečoval Richard Jarůšek. Slezané ale za malou chvíli znovu odskočili, vysokou přihrávku Vrány napálil do sítě Martin Růžička

Drtivý třinecký tlak

Vstup do druhé třetiny vypadal podobně jako v první části hry, Hanzlova formace notně zaměstnala třinecké obránce. Oceláři ale předvedli svoji obrovskou útočnou sílu, na pozoru se tak musel mít Jaroslav Janus, který v brance po dvaceti minutách nahradil Honzíka. Ve vlastním oslabení poté prověřil Kváču nejlepší střelec Vervy Jarůšek, brankář hostí si ale s jeho ránou poradil.

Otěže utkání držel v této fázi hry v rukou Třinec, Janus se měl opravdu co činit. Na domácím gólmanovi si postupně vylámali zuby Hrňa nebo Wolski. Ke slovu se v útoku dostali i chemici, Kváča ale neměl mnoho práce, většina domácích střeleckých pokusů branku minula. Mírný tlak Vervy v branku nevyústil, Oceláři dobře bránili a stále drželi těsné vedení.

Duel se přehoupl do druhé poloviny, diváci na Zimním stadionu Ivana Hlinky nyní mnoho šancí neviděli. O trochu více ze hry měli Slezané, kteří zamkli Severočechy v jejich pásmu a začali nebezpečně kroužit kolem Januse. Domácímu brankáři následně v obrovské šanci Hrňi pomohla branková konstrukce, hostující nápor trval.

Litvínov v závěru prostřední části hry opravdu nestačil, a navíc se po faulu Helta musel bránit ve čtyřech. Druhá přesilová hra hostí rovněž nebyla nějak výrazněji nebezpečná, Třinec ovšem pořád hýřil aktivitou a branka visela ve vzduchu. V posledních vteřinách třetiny se ještě po delší době dopředu podívali černožlutí, Kváču však příliš ohrozit nedokázali.

Verva už srovnat nedokázala

Třinec v úvodu poslední části hry pokračoval v tlaku z konce druhé třetiny. Chemici se do šancí dostávali poměrně těžko, Oceláři vytvořili na modré čáře dobrý obranný val. Patnáct minut před koncem měli Severočeši obrovské štěstí, po akci Ondřeje Kovařčíka poskakoval kotouč kolem brankové čáry, nikdo z hostí ale puk nezvládl dorazit do branky.

Pěknou akci předvedl obránce Gernát, který svou přihrávkou do brankoviště způsobil zmatek před Janusem. Domácí by měli dohánět jednobrankové manko, prozatím ale čelili soustavnému třineckému náporu. O vzrušení před Kváčou se postaral zhruba jedenáct minut před poslední sirénou obránce Štich, jeho nahození si ale cestu do sítě nenašlo.

Kýžený tlak domácích stále nepřicházel, hrálo se především v obranném pásmu Litvínova. Fanoušky Vervy nadzvedla ze sedadel až dělovka Lukeše, která ale hostující klec minula. Až zhruba šest minut před koncem se černožlutí začali nadechovat, další pokus na brankáře Třince vyslal matador Hübl. Dobrou příležitost dostali v podobě přesilové hry po faulu Rotha.

I tuto přesilovku sehráli hokejisté Vervy velmi dobře, veškeré střelecké pokusy domácích pochytal brankář Kváča. Rozhodčí čtyřicet vteřin před koncem potrestali Galvinše za zdržování hry a chemici zkusili štěstí v šesti proti čtyřem. V infarktovém závěru už se Severočechům srovnat nepodařilo, s Třincem tak prohráli 2:3.

Sestřih

Jindřich Kotrla

„Odehráli jsme slušné utkání. Bohužel rozhodla první třetina, kdy jsme udělali dvě hrubé individuální chyby. Soupeř to dokázal potrestat. Nám se už nepovedlo srovnat.“

HC Oceláři Třinec

Václav Varaďa

„Cením si třech bodů. I přes nešťastný začátek jsme odehráli velmi dobrý zápas. Ve druhé třetině i přes velkou snahu domácích jsme vedení udrželi. Ve třetí třetině to byl tuhý boj. Pro nás jsou to skvělé tři body proti soupeři, který hraje poslední dobou výborně a sbírá body.“