Zápasy 26. 01. 2020, Ondřej Mach

Litvínov proti Kometě ztratil náskok a padl 3:4 po samostatných nájezdech

B r n o - Střetnutí 40. kola Tipsport Extraligy mezi Brnem a Litvínovem vyhráli hokejisté Komety. Chemici sice na Moravě ve druhém dějství vedli o tři branky, domácí však manko dokázali smazat a obrat završili v samostatných nájezdech. První utkání v černožlutém dresu v letošní sezoně odehráli Akim Aliu, Josef Stříbrný a Jurij Žolobov.

7203

Branky a nahrávky HC Kometa Brno: 27. Kucsera (Orsava, Kusko), 36. Zaťovič (Mueller, M. Erat), 52. Zaťovič (Mueller, Orsava), rozh. náj. L. Horký

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 8. Válek (Aliu, Zygmunt), 13. T. Pavelka (F. Lukeš), 27. Ščotka (Stříbrný, Válek)

0:3, 3:3

Hradil, Šindel – Rožánek, Špůr

Vejmelka (Klimeš) – O. Němec (A), Bartejs, Baranka, D. Krenželok, Svozil, Gulaši, Malec – M. Erat, Plekanec (A), Zaťovič (C) – Mueller, Rákos, Š. Stránský – Kucsera, Kusko, Orsava – L. Horký, Střondala, Plášek ml.

Honzík (Janus) – J. Říha, Moravčík, Ščotka (A), Aliu, Baránek, T. Pavelka, L. Doudera – Petružálek, V. Hübl (C), F. Lukeš – Žolobov, M. Hanzl (A), Jarůšek – Stříbrný, Gerhát, Válek – Zygmunt, Jurčík, Trávníček

V sestavě chemiků dostali příležitost dva hráči z první ligy, ve druhé formaci se představil Jurij Žolobov, ve třetí pak Josef Stříbrný. Utkání mělo od samého začátku rychlý spad, už po minutě Hübla ve stoprocentní šanci vychytal Vejmelka, na druhé straně zase hrozil Mueller.

Povedená první třetina

Prvním vyloučeným se ve třetí minutě stal Orsava, který se provinil sekáním. Přesilová hra se hostím zprvu příliš nedařila, zajímavý pokus si v její druhé polovině připsal až debutant Aliu. Litvínov sice občas chyboval v obraně, v útoku ale předváděl velmi dobrý výkon. Další pokus měl na svědomí Ščotka, jehož skrytou ránu lapil brněnský brankář.

A úvodní aktivita Vervy byla odměněna. Velký podíl na první brance měl obránce Aliu, jenž zavezl kotouč do útočného pásma, následně po přihrávce Zygmunta našel před brankou volného Lukáše Válka, a ten pěknou kličkou překonal Vejmelku. Domácí měli možnost srovnat skóre na konci desáté minuty, kdy na trestnou lavici zamířil Baránek.

Kometa toho však v přesilové hře moc nevymyslela a za svoji neefektivitu byla potrestána. V nenápadné akci se totiž kotouče mezi kruhy zmocnil Tomáš Pavelka a díky nedůrazu domácích obránců ho poslal do horního růžku Vejmelkovy branky.

Útočné akce Moravanů nebyly prozatím výrazně nebezpečné, modrobílí se naopak museli mít na pozoru před rychlými kontry hostí. Závěr prvního dějství se nesl ve znamení mírného hostujícího tlaku, Vejmelka ale nemusel likvidovat žádné velké příležitosti.

Kometa se začíná zvedat

Vstup do druhého dějství byl v podání domácích o něco aktivnější. Černožlutí obránci měli plné ruce práce, několikrát tým podržel brankář Honzík. Litvínov si mohl vydechnout po faulu Baranky, který byl odměněn dvouminutovým trestem. Při hře v početní výhodě byl ve dvou obrovských šancích Lukeš, tentokrát ale na Vejmelku nevyzrál.

Velmi dobře sehraná přesilovka chemiků nakonec branku nepřinesla. Aktivní útočná hra ale Kometě stále dělala velké problémy, vědět o sobě dal i Žolobov, který stejně jako jeho spoluhráči pohořel na maskovaném muži Brna. Domácí ovšem nemohli tlaku odolávat věčně, což se o chvíli později potvrdilo. Verva rychlý protiútok vyřešila parádně: Stříbrný přenechal kotouč pod sebe Janu Ščotkovi a hostující obránce z mezikruží zamířil přesně do horní poloviny Vejmelkovy klece.

V tuto chvíli to s chemiky vypadalo velmi dobře, brněnským hokejistům ale na snížení stačilo pouhých jedenáct vteřin. Jednoduchou akci zakončil střelou přes obránce Lukáš Kucsera, Honzík svoji lapačku natahoval marně. Rychlá hra s řadou šancí pokračovala, vynikající Vejmelka následně zneškodnil v jasné příležitosti další pokus Žolobova.

Kometa poté podruhé v utkání okusila hru v početní výhodě, Honzík se v ní vyznamenal zejména proti Muellerově tvrdému projektilu. Další přesilovku po faulu Hübla už ale domácí využili. Mueller viděl na brankovišti brněnského kapitána Martina Zaťoviče, který dorazil puk do prázdné branky. V posledních minutách druhé periody završili Brňané přesilovkový hattrick, obrovský tlak domácích nakonec ve vyrovnání nevyústil.

Manko smazal Zaťovič

Poslední dvacetiminutovka začala povedenou litvínovskou pasáží, Kometa ale postupně rozjela velký nápor a chemici se začali strachovat o výsledek. Hostující obránci museli řešit několik závarů před svojí brankou, z ojedinělého výpadu na druhé straně zase zahrozil Gerhát. Pěknou individuální akcí se necelých patnáct minut před koncem blýskl Zaťovič, v pádu ale vyrovnat nedokázal.

Černožlutí se omezili jen na vyhazování kotouče mimo vlastní obranné pásmo a postavili na modré čáře val, přes který se brněnským těžko přecházelo. Situaci severočeskému celku zkomplikoval Pavelka, jenž deset minut před poslední sirénou odjel na trestnou lavici za držení. Následná přesilová hra se Brnu ale příliš nepovedla, až dvě vteřiny po Pavelkově návratu se domácí prosadili.

V nepřehledné situaci a skrumáži před brankou se nejlépe zorientoval Martin Zaťovič a zblízka dostal puk za bezmocného Honzíka. Verva se po třetím inkasovaném gólu trochu probrala a po delší době ohrozila Vejmelku. Chvilkový tlak vedl k vyloučení Muellera, jenž si musel odpykat dvě minuty za nedovolené bránění.

V infarktovém závěru a ve vlastním oslabení jel dvakrát sám na litvínovskou branku Plekanec, Honzík ale podržel Severočechy a počtvrté se překonat nenechal. Hra v poslední pětiminutovce trochu ztratila na tempu, oba brankáři si mohli na chvíli vydechnout. Ani jeden tým už nedokázal vstřelit rozhodující branku, duel tak dospěl až do prodloužení.

V první minutě nastaveného času ujížděl sám na Vejmelku Gerhát, ještě před zakončením mu ale kotouč odebrali domácí obránci. Na druhé straně nebezpečně tečoval Kusko, v další šanci vychytal Němce litvínovský brankář Honzík. Dravým průnikem se prezentoval obránce Aliu, poslední překážkou na jeho cestě za rozhodnutím se stal gólman Vejmelka. Vítěze napínavého klání tak musely určit až nájezdy, v nichž měli větší štěstí hokejisté Brna.

HC Kometa Brno

Kamil Pokorný

Kdyby to byl fotbal, tak řeknu, že to byl zápas dvou naprosto odlišných poločasů. Změna hry po našem velmi špatném začátku přišla s gólem Lukáše Kucsery, který 11 sekund po zvýšení hostů na 0:3 snížil na 1:3. Myslím, že tam nastal ten zásadní obrat. Začli jsme víc bruslit, vynutili si fauly, dostávali jsme se do tlaku. Dali jsme kontaktní gól, v závěru druhé třetiny jsme mohli dokonce srovnat. Měli jsme tam hodně závarů v brankovišti. Vyrovnat se nám povedlo v závěru další přesilovky ve třetí třetině, za což jsme samozřejmě rádi. Díky nájezdům, v nichž jsme dnes byli šťastnější, jsme zápas otočili. Samozřejmě, ten úvod byl opravdu velmi špatný. Soupeř mohl odskočit na víc gólů, podržel nás Karel Vejmelka. Musíme ale ocenit mužstvo za sílu a za to, že se zvedlo a zápas otočilo ve svůj prospěch.

Jindřich Kotrla

Do poloviny utkání jsme byli lepším týmem. Plnili jsme věci, které jsme si řekli. Dostali jsme Brno pod tlak. Využili jsme své šance a dali góly. Zhruba v polovině zápasu jsme začli hrát nedisciplinovaně, udělali jsme zbytečné fauly. Brnu jsme dali přesilovky, které využili. Zápas skončil 3:3. Prodloužení a nájezdy, to už je vabank. My si bohužel odvážíme jenom bod.