Zápasy 09. 08. 2018, Ondřej Vlk, foto: E. Beneš

Litvínov před skvělou kulisou smetl Kladno! Spěšný vychytal nulu

M o s t - Litvínov musel kvůli rekonstrukci strojovny odehrát první domácí utkání na mosteckém zimním stadionu. Na utkání dorazila výborná návštěva, která atakovala tři tisíce diváků. Chemici si tentokrát s Kladnem v odvetě vedli jednoznačně a porazili svého soupeře 5:0. Brankář Patrik Spěšný vychytal za Vervu svou premiérovou nulu.

přát., 09.08.2018, ZS Most
logo Rytíři Kladno
HC VERVA Litvínov Rytíři Kladno
5 0

0:0, 2:0, 3:0

Spěšný (Zajíček) – Sörvik, Baránek, Ščotka, Doudera, Šesták, Strejček – Hanzl, Mikúš, Petružálek – Myšák, Hübl, Lukeš – Černý, Gerhát, Trávníček – Jurčík, Válek, Matoušek.

Brízgala (Jiroušek) – Kehar, Zich, Veber, Kvapil, Zelingr, Svedlund, Volráb – Kaut, Schildhabel, Filip – Vildumetz, Kubík, Strnad – Bláha M., Zikmund, Š. Bláha – Patyk.

Litvínov nastoupil k odvetě s Kladnem na ledě partnerského Mostu. Už od příchodu hráčů na led je vítala skvělá kulisa diváků, kterých do Mostu dorazilo přes dva tisíce. Chemici začali zostra, Petružálek už v úvodní minutě prověřil pozornost Brízgaly. Ve 4. minutě zahrozili hosté, ale Patyk sám před Spěšným nezakončil přesně. Litvínov se dostal do tlaku a Válkovu pumelici zastavila až tyč Brízgalovy branky. V 10. minutě měli domácí výhodu přesilové hry, ale Litvínovští spíše kombinovali a Rytíři se v oslabení ubránili.

Kritická situace byla pro Litvínov ve 14. minutě. Nejdříve byl vyloučen Sorvik, po něm i Baránek a Kladenští měli téměř minutu dlouho dvojnásobnou přesilovku. Chemici se ale ubránili, a to hlavně díky obětavosti Matouška s Jurčíkem, kteří zblokovali tři střely hostujících hráčů. Největší šanci Kladna měl Vildumetz, ale napálil jen tyč za zády Spěšného. V další přesilovce pro domácí měl velkou šanci Hanzl po Mikúšově přihrávce, ale Brízgala výborně zasáhl betonem. Litvínov i přes velký tlak s vedením do kabin po první třetině neodcházel.

Ve druhé třetině měl zpočátku více práce Spěšný, ale Kladno nevyužilo ani další přesilovou hru. Ve 27. minutě se po rychlém přečíslení k puku dostal Tomáš Matoušek a poslal domácí do vedení. Ve 30. minutě měli Kladenští další přesilovku, ale chemici ji opět ubránili. Předvést se musel Spěšný, když vychytal ve stoprocentní šanci pálícího Vildumetze!

V závěru druhé periody zatápěl domácím kladenský Kubík, ale Spěšný si dokázal s jeho pokusy poradit a podržel svůj tým. Ve 39. minutě nahodil puk na branku Mikúš a Jakub Petružálek přesně tečoval jeho střelu a zaznamenal tak svůj první gól od návratu do Litvínova. O pár vteřin později našel Hübl mladíka Myšáka, ale ten tísněn obráncem ve velké šanci netrefil odkrytou bránu. Chemici nemuseli ani tak smutnit, protože si ve druhé třetině vypracovali dvoubrankový náskok.

Třetí třetina byla jednoznačně v režii Litvínova. Chemici si vytvářeli řadu gólových příležitostí. Nejdříve Myšák vybojoval puk, poslal ho Hüblovi, který prodloužil k Františku Lukešovi, a ten střelou do horního rohu branky nedal Brízgalovy žádnou šanci. O 31 vteřin později se před brankou ocitl Michal Trávníček a litvínovský kapitán se nemýlil.

Litvínovský tlak završil Juraj Mikúš, který si nabruslil mezi kruhy a mezi rukou a tělem prostřelil Brízgalu. Kladno po páté brance utkání jen dohrávalo a ve velké šanci se opět objevili Litvínovští. Hübla ale po parádní přihrávce od Myšáka vychytal Brízgala. Po utkání si oba týmy vyzkoušely prodloužení a nájezdy. V obou disciplínách ale byli šťastnější hosté.

Milan Razým (HC VERVA Litvínov): V prvním zápase jsme se moc nepředvedli, tak nás těší, že se nám druhý zápas z hlediska herního povedl daleko víc. Nekoukáme na výsledek, nevím jak Kladno trénuje. Výsledek nás samozřejmě potěšil, ale nejvíce nás potěšila předvedená hra i oproti tomu minulému zápasu.

Rytíři Kladno

Jan Kregl (Rytíři Kladno): Do zápasu jsme nastoupili po velikém tréninkovém plánu, který je pro kluky náročný. Hráli jsme na tři lajny, pořád se snažíme dávat prostor mladým klukům. Od toho se možná odvíjelo i tempo utkání. Jednu třetinu jsme se snažili držet úroveň, jenže pak jsme dostali zbytečný gól. Po dvou třetinách to stále bylo hratelné, ale ve třetí třetině nám asi trochu došly síly a Litvínovu se podařilo skórovat. My tam měli hluchou pětiminutovku, kdy jsme utkání bohužel ztratili. Máme ale náročný tréninkový program, spousta kluků tady ještě není a myslím, že jsme na začátku zápasu předvedli velice dobrý výkon.V pozdější fázi ale Litvínov ukázal svoji kvalitu v zakončení, kde my zatím hledáme optimální složení, a zaslouženě vyhrál.