Zápasy 20. 03. 2013, Redakce

Litvínov po heroickém boji nakonec poražen

Po vyrovnaném boji s favorizovanou Plzní, protaženém na maximální počet utkání a velmi dramatickém sedmém duelu, Litvínov v play off 2013 končí.

7. ČTF (ČT), 20.03.2013, ČEZ Aréna Plzeň
logo HC ŠKODA PLZEŇ
HC ŠKODA PLZEŇ HC VERVA Litvínov
4 3

1:0, 1:3, 2:0

Mazanec - Frolo, Jeřábek, St. Pierre, Havíř, Slovák, Mozík, Boháč - Vampola, Vlasák, Straka, Kašpařík, Lev, Sedláček, Kovář, Hollweg, Dvořák, Sýkora, Petruška, Johnson, Pletka. Připraven Svoboda

Francouz - Kousalík, Kubát - Stříteský, Zeman - Gula, Brejčák - Posmyk, Sklenička - Martynek, Lukeš, Hübl - Černý, Hanzl, Ručinský - Trávníček, Piroš, Pšurný - Baláž, Lapšanský, Gerhát. Připraven Franěk

HCVL vyhrával lichá utkání série (první, třetí, páté), až to poslední, sedmé, ve středu na plzeňském ledě 3:4 prohrál. Byť ještě na začátku poslední části 3:2 vedl.

Do utkání postavili trenéři Vervy změněnou sestavu. Hrát nemohl Rapáč, kterého v první formaci nahradil Martynek. Do středu druhé formace se ze čtvrté posunul Hanzl, Piroš šel z druhé do třetí a Lapšanský do čtvrté řady, kterou doplnil Baláž. Do obrany se ke Stříteskému vrátil Zeman, k Posmykovi se posunul Sklenička. Mezi osmičku beků se tentokrát nevešel Jareš. Plzni scházeli Hanzlík a Kratěna, poprvé Západočeši napsali do Zápisu Ústečana Sýkoru.

Škoda tlačila hned při prvním střídání svou v minulém utkání nově poskládanou první řadou, ale Litvínov ukázal, že bude aktivní hned z prvního protiútoku. Ve 3. minutě mohl otevřít skóre mezi kruhy Lukeš, Mazanec vyrazil a Kubátova tvrdá dorážka už na branku neprošla. Několik hraničních zákroků domácích hráčů trestem neskončilo, až Petruška pykal za držení hole Lukeše. Nebezpečná byla v přesilovce Kousalíkova rána od modré, o dorážku se ještě snažil Martynek. První zaváhání v defenzívě hostů mohl využít Lev.

Ve druhé polovině třetiny se poměr vyloučení obrátil (11. - příliš mnoho hráčů na ledě, 15. - Hübl a 19. - Černý). Poslední vyloučení bylo klíčové, sběhlo se takto: Francouz zasáhl, Kovář šátral v jeho výstroji, Černý do něj najel a byla z toho třetí přesilovka Plzně. Ranou nahoru jí minutu před přestávkou využil Slovák.

Druhá třetina a hodně oleje přilito do ohně... Litvínov ji vyhrál 3:1!

Obrat mohl začít Lapšanský, pálil z mezikruží. Frolo vyhodil puk mimo led, přesilovka hostů. Vyrovnal - Zbyněk Sklenička! V pádu vystřelil Kubát a litvínovsko-ústecký univerzál prodloužil a usměrnil jeho střelu k tyči, 1:1. Hübl se hned po buly v útočném pásmu dostal do osamocené koncovky, přestřelil.

Jenže pak to přišlo, Ručinský šel ven a méně než půl minuty po něm také Gula, zase za obranu svého brankáře. Kovář využil dvojnásobnou výhodu, opět střela pod horní tyčku, 2:1. Při vyloučení St. Pierre předvedli ťukes levá - pravá - levá tři útoční tahouni Vervy, Ručinský, Lukeš a do odkryté klece zakončující Hübl. Hokejová paráda, 2:2!

Baláž dostal menší trest za zákrok na Straku, ale skóre umožnil zvrátit černožlutým Hollweg. Ostrý zákrok na Gulu odnesl vyloučením na pět minut a do konce zápasu, pro Gulu však zápas pro zranění také skončil. Trenér Razým se přesto nevěřícně ptal sudích: "To byl faul?"

Pak ještě Kašpařík nedovoleně bránil Martynka a také Litvínov, byť si na to jeho fanoušci museli počkat, využil dvojnásobnou početní výhodu. Mazanec ještě vykopl Trávníčkovu koncovku, na Posmykův příklep v předposlední minutě třetiny už nestačil, 2:3! Do kabin se tak šlo radostně.

Po návratu na led se stalo to, co se stát pro hosty nemělo, hned ve 42. minutě Plzeň po šťastném odrazu puku srovnala, 3:3. Vzápětí měl možnost Kovář, Francouz se štěstím udržel puk ve výstroji. Pak přišly klíčové chvíle zápasu a pro hosty hodně smolné. Po Lukešově bombě a odrazu puku od Frola padal puk do klece. Zastavila jej tyč... Ve 47. minutě jel sám na Mazance Martynek! Blafák mu nevyšel, dorážka Kubáta se odrazila znovu od tyče!

"Měli jsme víc štěstí a to rozhodlo," znělo po zápase od obránce Plzně Slováka. Po jeho střele po vyhrané buly se dostali domácí znovu do vedení, opět v tom byl odraz puku, 4:3. Šest minut ze závěru odehrál Litvínov ve čtyřech, Trávníček dostal 2+2 minuty za vysokou hůl. Jen co se vrátil, přešel Litvínov do tlaku, ale vzápětí byl vyloučen Zeman za podražení, i když dříve než protihráče zasáhl kotouč... To byl "Hribik" do litvínovské rakve. Oslabení v 58. minutě prakticky znemožnilo stihnout power play a ve středu šťastnější tým slavil postup.

Po druhé třetině by na vyřazení černožlutých vsadil málokdo, hráli jeden z nejlepších zápasů série a po zásluze vedli. Domácím pomohlo brzké vyrovnání na 3:3, pak měli dvakrát velké štěstí a dokázali dokonat finální obrat na 4:3. Litvínov se nemá za co stydět, za celou sérii a nejméně pak za její vyvrcholení. Nezbývá, než černožlutý sen snít dál...

HC ŠKODA PLZEŇ

Milan Razým: "První dvě třetiny se nesly ve znamení využití přesilových her. Dvakrát jsme vedli, aby to Litvínov záhy otočil. Před poslední dvacetiminutovkou jsme opět stáli těsně před vyřazením. Padla i ostřejší slova, že jestli nechceme, aby to bylo posledních dvacet minut sezony, musíme náš herní projev změnit. Ve třetí třetině se to nastartovalo vyrovnávací trefou a pak se hrál velmi dobrý hokej, kdy obě mužstva mohla strhnout vedení na svou stranu. My byli nakonec šťastnější."

Vladimír Jeřábek: "Dnešní zápas byl vyvrcholením celé série, která byla perfektní a musela se divákům líbit. Bylo tam všechno, co k hokeji patří. Pěkné góly, nasazení, špičkoví gólmani. Udělali jsme chybu v první minutě třetí třetiny, kdy jsme nechali Plzeň srovnat. Kdybychom odehráli bez inkasovaného gólu sedm, osm minut, myslím, že by Plzeň by znervózněla. Tam byl klíč k tomu, jak zápas dotáhnout do vítězného konce. Plzeň pak dala šťastný gól po buly a jestli to v závěru byly nebo nebyly fauly nebudu rozebírat. Chtěl bych před hráči smeknout za to, co předvedli v celé sezoně."