Zápasy 25. 11. 2018, Šimon Kadeřávek

Litvínov na Kometu nestačil, Brnu podlehl 2:3

L i t v í n o v - Poslední listopadová neděla patřila Vervě, jenž na svém ledě hostila brněnskou Kometu. Oba týmy mají nelichotivou bilanci tří porážek v řadě. Litvínov nestačil v pátečním utkání na hradecký Mountfield a po výsledku 3:2 přijel domů s prázdnou. Kometa svedla tuhý boj proti Karlovým Varům, ale ani čtyři vstřelené branky na výhru nestačily. Šťastnějším týmem bylo nakonec Brno, které v závěru vstřelilo branku a bere tři body.

5345

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 16. Válek (Petružálek, Ščotka), 29. F. Lukeš

Branky a nahrávky HC Kometa Brno: 11. Mueller (P. Holík, Zaťovič), 35. Kašpar (P. Holík, O. Němec), 58. L. Čermák (Dočekal)

0:1, 2:1, 2:3

Hradil, Úlehla – Gerát, Hynek

Janus (Hanuljak) – Ščotka, Porseland, L. Doudera, Hunkes, Suchánek, Březák, Romančík – Válek, J. Mikúš, Petružálek (C) – F. Lukeš, V. Hübl (A), Myšák – Korkiakoski, J. Kloz, D. Tůma – Matoušek, M. Hanzl, M. Havelka.

Kašík (Vejmelka) – Barinka, O. Němec (A), Gulaši, Štencel, Malec, Bartejs, Schaus – Mueller, P. Holík, Zaťovič (A) – Kašpar, L. Čermák (C), R. Zohorna – Mallet, Hruška, Dočekal – Köhler, Střondala, L. Horký.

Úvodní buly vyhrála Kometa, avšak už po deseti vteřinách se kotouč stěhoval na hole domácích. Petružálek se dostal ke střele, jeho pokus však brněnský Kašík pouze vyrazil. Po rychlé rozehrávce se hra přesunula před Januse. Po krátkém přerušení, kdy slovenský brankář ne svojí vinou upadl, se dostal do velké šance Mallet, nicméně domácí gólman zůstal jistý v kramflecích a kanadského útočníka vychytal.

Hrál se pohledný hokej a jedna šance střídala druhou. Nejprve nevinně nahazoval Ščotka a Kašík proti jeho pokusu předvedl nepřesný zákrok. Mohl tak děkovat puku, že se šťastně odrazil na branku, a ne do branky. U zrodu další šance hostů stál domácí obránce Suchánek, jehož nahrávku na modrou zachytila brněnská obrana, která kotouč přenechala Kašparovi. Bývalý hráč bratislavského Slovanu se umně prokličkoval přes dva hráče, ale na domácího brankáře nevyzrál.

První trestné minuty se rozdávaly ještě v první polovině úvodní třetiny. Lukeš nešťastně podrazil hostujícího Holíka a musel si tak nedobrovolně odpočinout na trestné lavici. Paradoxně největší šanci v brněnské přesilovce měla Verva. Mikúš si vyměnil puk s Válkem a na druhého jmenovaného čekala prázdná branka. Gólu však zabránil Ondřej Němec, jenž předvedl výborný obranný zákrok a kotouč skončil v ochranné síti.

Po nepříliš vydařené přesilové hře se dostala ke slovu opět Kometa. Horký prostrčil touš na Köhlera, ten byl před Janusem zcela sám a otestoval brankářovy betony třemi dorážkami. Prešovský rodák všechny pokusy ustál a zabránil tak vstřelení branky.
Předzvěstí prvního gólu se stalo další vyloučení. Do plexisklového vyhnanství opět mířil Lukeš, jenž se provinil zdržováním hry. Hosté se dlouho snažili něco vymyslet až to na sebe vzal Holík, který vyslal milimetrovou přihrávku na Petera Muellera. Ten na nic nečekal a tvrdě vystřelil do levého rohu Janusovy branky, rázem šla Kometa do vedení.

První branka zápasu měla za výsledek zrychlení utkání. Oba týmy se snažily vstřelit branku, avšak ani jeden si nevypracoval žádnou větší šanci. Tento stav přerušil až rozhodčí, který poslal na trestnou lavici Čermáka. Přesilovou hru dokázal využít i Litvínov. Ščotkova střela od modré způsobila Kašíkovi značné problémy, poněvadž nedokázal puk udržet. Ke kotouči se dostal Petružálek, avšak ani jeho dorážka neprošla za záda brněnského gólmana. Na tento okamžik čekal Lukáš Válek, jenž se nejlépe zorientoval a svou třetí brankou ve dvou zápasech srovnal účty.

Ještě před první části zápasu mohl poslat Kometu do vedení Köhler, který opět dorážel na Januse, nicméně jeho pokus skončil ve výstroji domácího brankáře. V úplném závěru se dostali do šance černožlutí a to, když Tůma zkoušel překonat Kašíka zpoza branky. Ani tento pokus však gólem neskončil a do kabin se šlo za vyrovnaného stavu.

První vhazování druhé třetiny patřilo Kometě, která zahájila útočení. Holík si vybruslil na pozici levého křídla a zkoušel nahozením překvapit Januse, ten však zůstal ledově klidný a chytil kotouč do své lapačky. Úvodní minuty poznamenalo vyloučení, dvouminutový trest za zdržování vyfasoval Štencel. Ve druhé severočeské přesilovce se jako první prosadil Hunkes, kterému nahrál Hübl. Jeho pokus však betonem vykryl brněnský Kašík.

Litvínov byl ve druhém dějství při chuti, Hunkes využil nepřesné rozehrávky Horkého a přihrál Ščotkovi, který nebezpečně vystřelil na branku hostů. Jeho pokus opět zlikvidoval betonem Kašík. Poté se znovu hrálo ve středu hřiště a utkání se nepříjemně kouskovalo. Psal se čas 28:09, když celý stadion explodoval radostí. Rozhodčí signalizovali vyloučení, čehož využil František Lukeš, který překonal bývalého brankáře Amuru Chabarovsk nádhernou střelou z mezikruží.

Neuběhla ani minuta a Litvínov se mohl radovat znovu, domácí vybojovali puk na středové lajně a šli do přečíslení. Tůma přistrčil kotouč Březákovi, který z pravého kruhu prověřil brankáře hostí. Jako by se po vstřelení třetí branky roztrhl pytel se šancemi. Hruška projel domácí obranou, našel Malleta, který mu kotouč rychle vrátil, hostující útočník však neměl štěstí v zakončení. Pokažené střídaní Vervy využil Schaus, jenž šel sám na Januse. Slovenský brankář měl více štěstí a amerického obránce vychytal.

Hra se rychle přesouvala ze strany na stranu a začal se hrát atraktivní hokej. Další pokus měl na svědomí Kloz, jenž v Litvínově zaskakuje z nedalekých Litoměřic. Našel rozjetého Douderu, ten však pálil těsně nad Kašíkovu svatyni. Když utkání načínalo svou druhou polovinu, přivítala trestná lavice dalšího zákazníka, tentokrát usedl vedle časoměřičů Kloz. Kometa zavětřila šanci, kterou realizoval po několika chvílích Lukáš Kašpar. U začátku celé akce stál Němec, který našel Holíka, a ten zpozoroval volného Kašpara u levé tyče. Brněnský útočník se nemýlil a začínalo se opět od začátku.

Další minuty přinesly nové šance, Petružálek našel před brankou Válka, který nedokázal zkrotit neposedný puk a netrefil branku. V závěru třetiny si Verva zahrála přesilovou hru, poněvadž Mueller zasáhl Suchánka holí do obličeje a musel si tak odpykat dvouminutový trest. Větší šance černožluté přesilovky přišla až v jejím závěru. Válek našel Petružálka, který však nedokázal Kašíka překonat, a tak i druhá třetina skončila nerozhodně.

Od závěrečné třetiny se čekal tuhý strategický boj. V úvodních vteřinách se předvedl Petružálek, který vyslal na Kašíka nevýraznou střelu. Hra rychle ubíhala, ale po žádné větší šanci nebylo ani vidu ani slechu. Aktivní tempo přerušilo vyloučení Malleta, který zezadu podsekl Korkiakoskiho. Následující přesilovku Verva nevyužila, většina šancí končila mimo Kašíkovu branku.

Kometa se pomalu probouzela k životu, důkazem tomu byla spanilá jízda Horkého, který se snažil prodrat skrze obránce a vystřelit na Januse. Obě věci se mu podařily, avšak jeho střela mířila těsně vedle Janusovy branky. Do další šance se dostal Zohorna, avšak ani jeho forhendová klička neskončila gólem.

Trestný hattrick završil Lukeš, jenž potřetí usedl mimo ledovou plochu. Další přesilová hra nebyla pro Brno příliš úspěšná, Litvínovu se především díky Klozovi podařilo několikrát osvobodit. Lukešovi zbývaly ještě čtyři vteřiny jeho trestu, když se na trestnou lavici odporoučel Schaus a Litvínov měl k dispozici skoro dvouminutovou přesilovku. V té Kometě jasně dominoval, ale nedokázal si vypracovat větší šanci.

Čtyři minuty před koncem mohl rozhodnout Lukeš, jenž těsně přestřelil branku. Ve znamení rčení „nedáš, dostanes“ dala branku Kometa. Verva trefila tyč a z následného přečíslení šel vpřed Dočekal s Čermákem, a právě Leoš Čermák překonal domácího Januse. Litvínov si v závěru vytvořil tlak, ale kýžený gól nedokázal vstřelit, a tak s Kometou prohrál 3:2.

Sestřih

Radim Skuhrovec

My jsme do utkání šli s tím, že chceme prolomit šňůru neúspěšných utkání. Myslím si, že utkání bylo vyrovnané. První třetinu byl lepší soupeř, ve druhé jsme to trošku srovnali. Byla tam spousta neproměněných šanci, jak na jedné, tak i na druhé straně. Ve třetí třetině to bylo kdo s koho. Na jedné straně nejsme schopní proměnit gólovou šanci a ze situace 2 na jednoho jsme inkasovali. V závěrečné power play už se nám branku vstřelit nepodařilo. Myslím si, že náš výkon nebyl úplně špatný a věřím, že od takové hry se můžeme odrazit.

HC Kometa Brno

Kamil Pokorný

Utkání se hrálo ve výborném tempu, byl to opravdu pěkný zápas. My jsme byli v první třetině o něco lepší, měli jsme víc šancí. Proměnili jsme přesilovku, ale soupeř vzápětí také, takže po první třetině to bylo 1:1. Ve druhé třetině převzal otěže zápasu Litvínov, dost nás litvínovští napadli a my jsme s tím měli problém. Ale i tato třetina, kde jsme měli asi tři vyložené šance po brance Lukeše, ukázala, že nám to nejde tak, jak bychom chtěli, ale i přesto jsme z přesilovky vyrovnali. Ve třetí třetině to bylo kdo s koho. V 58. minutě se naplnilo pravidlo „nedáš, dostaneš“, kdy domácí trefili tyčku, puk se odrazil k nám a my jsme z brejku o zisku tří bodů. Chtěl bych hráčům poděkovat hráčům za bojovnost, poblahopřát majiteli – kouči k pětačtyřicetinám a hlavně fanouškům, kteří nás provázeli na tomto tripu. Fanoušci byli úžasní a jsem rád, že jsme jim mohli udělat radost.