Zápasy 02. 02. 2021, Ondřej Mach

Liberecká dominance. Litvínov inkasoval šest branek a končí bez bodů

L i t v í n o v - Úterní střetnutí proti Bílým Tygrům se hokejistům Vervy výsledkově ani herně nepovedlo. Liberec na ledě od druhé třetiny vládl, nasázel šest branek a po zásluze bere tři body. Na domácí straně skóroval pouze obránce Patrick Kudla.

0:0

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 31. Kudla (Zygmunt, Jarůšek)

Branky a nahrávky Bílí Tygři Liberec: 6. Lenc (Rosandić, T. Hanousek), 21. Birner (T. Hanousek, Rosandić), 28. Gríger (A. Musil, Najman), 47. Birner (Lenc, Knot), 48. J. Vlach (T. Hanousek, R. Pavlík), 56. R. Pavlík (P. Jelínek)

0:3, 1:3, 1:6

Jeřábek, Vrba – Frodl, Komárek.

Godla (Zajíček) – Balinskis, Cibulskis, Demel, Štich (A), Irving, Ščotka, Kudla – Pospíšil, V. Hübl (C), F. Lukeš – P. Zdráhal, Žejdl, Látal – Zygmunt, M. Hanzl (A), Jarůšek – L. Stehlík, Gerhát, Jícha.

Vitásek, Knot, Rosandić, T. Hanousek, Kunst, Kolmann, Štibingr – Birner (A), Bulíř, Lenc – Najman, Gríger, A. Musil – J. Vlach, P. Jelínek (C), R. Pavlík – Rychlovský, Šír, Průžek.

Trenér Vladimír Országh udělal před utkáním řadu změn v útočných řadách, do sestavy se po více než měsíční pauze vrátil slovenský útočník František Gerhát. Mezi třemi tyčemi byl připraven Denis Godla.

Aktivní nástup Litvínova utnul Lenc

Domácí chemici do zápasu vstoupili s chutí, brankáře Kváču v úvodních minutách zaměstnal Látal. Na jeho akci navázali Hanzl a navrátilec po zranění Gerhát. První nebezpečnou akci Bílých Tygrů obstaral Musil, Godla jeho pokus vyrazil ramenem.

Skóre se poprvé měnilo v 6. minutě. Radan Lenc vyjel zpoza branky na pravý kruh a povedenou ránou otevřel brankový účet duelu. Jeho trefa modrobílým pomohla, do další šance se následně tlačil Pavlík, který litvínovským obráncům předvedl svou rychlost.

Černožlutí přidali na tempu a vybojovali si přesilovku, na trestnou lavici zamířil obránce Kolmann. Verva dlouho operovala v obranném pásmu Liberce, hostující brankář však neměl mnoho práce. Dlouhý tlak ovšem domácím prospěl, nyní měli herně mírně navrch.

Jenže v útočných choutkách nezůstávali pozadu ani Tygři, z čehož pramenilo vyloučení Irvinga. Libereckým hráčům se ale hra v početní výhodě příliš nedařila, až v její druhé polovině se dostali k několika zajímavým příležitostem. Další branku už však první dvacetiminutovka nenabídla.

Dominance Bílých Tygrů

Z druhé třetiny uběhlo pouze padesát vteřin, když se hosté podruhé prosadili. Obránce Rosandič nahodil na litvínovskou branku a kotouč za Godlu šikovně tečoval nejproduktivnější hráč libereckých Michal Birner. Opařená Verva tak trochu vypadla z role, na její klec se valil jeden útok za druhým.

Liberecká dominance pokračovala, v další velké šanci Bulíř netrefil odkrytou klec. Výsledkem sebevědomého vstupu do prostřední periody byla třetí trefa hostů: Musil v předbrankovém prostoru přesně našel Dávida Grígera, který kotouč snadno doklepl do sítě.

Ve 29. minutě měl snížení na hokejce Žejdl, litvínovský útočník se po přihrávce Zdráhala v dobré pozici špatně zorientoval. O minutu a půl později už ale Kváča poprvé kapituloval. Hned při svém prvním střídání se ke střele dostal obránce Patrick Kudla a z pravého kruhu vymetl horní růžek liberecké klece.

Jeho zásah vlil chemikům krev do žil. V závěrečných pěti minutách druhého dějství už ale hru kontrolovali zase hosté, nebezpečně pálil například Lenc. Na druhé straně se dravým průnikem prezentoval Stehlík, bekhendové zakončení domácího mladíka ale v síti neskončilo.

Godlu z brankoviště vyhnal Vlach

Poslední část začala podobně jako ta druhá, Tygři okamžitě hrozili v útočném pásmu. Po krátké odmlce se na zteč vydali i černožlutí, dobrý pohyb předvedla čtvrtá útočná řada. Domácí si cestu za případným vyrovnáním zkomplikovali trestem obránce Šticha.

Druhá liberecká přesilovka vypadala velmi dobře, a nakonec vyústila ve čtvrtý gól hostů. Nabito na pravý kruh dostal Michal Birner a nekompromisní ránou se podruhé zapsal mezi střelce. A za půl minuty namířil parádní dělovku pod horní tyč Jaroslav Vlach, čímž vyhnal Godlu z branky.

Zápas byl rozhodnutý, naděje chemiků na zvrat klesly na bod mrazu. Jejich pozici navíc ještě zhoršil Žejdl, jenž se provinil hákováním. Další přesilová hra už se Tygrům tolik nepovedla, to je ale nemuselo vůbec mrzet. Do konce zbývalo něco kolem pěti minut a modrobílí měli komfortní čtyřgólový náskok.

Souboj dvou severočeských celků se víceméně dohrával. Čtyři minuty před poslední sirénou upravil po rychlém protiútoku na konečných 1:6 Radovan Pavlík. Třetí vzájemné střetnutí v ročníku vyznělo jasně pro Liberec.

Sestřih

Vladimír Országh

„Myslím, že první třetina byla z naší strany celkem solidní, tam to bylo vyrovnané. Začátek druhé třetiny ovlivnil celý zápas, dostali jsme gól z prvního střídání a dalších deset minut jsme měli šílených. Nemohli jsme se dostat ven z pásma, obránci tam byli hrozně dlouho a nemohli vystřídat. Hosté nás zavřeli a vytvořili si třígólový náskok. Pak jsme dali na 1:3 a ještě jsme tam měli nějaké šance. Soupeř nám dnes dal lekci z moderního hokeje, všechny malé věci dělal lépe. Byl rychlejší, důraznější, trestal nás. Zasloužené vítězství hostí.“

Bílí Tygři Liberec

Patrik Augusta

„S výsledkem i předvedenou hrou jsme spokojení. Kromě dvouminutového výpadku ve druhé třetině jsme hru kontrolovali. Hráli jsme velice dobře a byli jsme silní na kotouči. Gratulace do kabiny.“