Zápasy 12. 12. 2021, Lukáš Bolech

Góly Strejčka a Svobody přinesly Vervě tři body

Ve 32. kole Tipsport extraligy ledního hokeje zavítal na led Vervy Liberec. Utkání přineslo velmi vyrovnaný průběh, ve kterém uspěl domácí celek. Vítěznou branku vstřelil ve vlastním oslabení Jan Strejček již v 17. minutě utkání. Pojišťovací trefu si v 53. minutě připsal Přemysl Svoboda a upravil tak skóre na konečných 2:0.

1000

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 17. Strejček, 53. P. Svoboda (Irving, Balinskis)

2:0

Svoboda, Pražák – Gebauer, Hlavatý

Godla – Balinskis, Irving, Hrbas, Strejček, Demel, Stříteský – Chalupa, Estephan, Svoboda – Straka, Hübl, Jarůšek – Kudrna, Sukeľ, Lukeš – Zygmunt, Gerhát, Jurčík.

Kváča – Rosandič, Štibingr, Ivan, Kolmann, Derner, Šedivý – Birner, Klepiš, Zachar – Ordoš, Gríger, Faško-Rudáš – Vlach, Jelínek, Klapka – Rychlovský, Najman, Šír.

Úvodní dějství nabídlo svižný hokej. Jako první se dostal do šance Jakub Klepiš, jehož pokus zlikvidoval Denis Godla. Následovalo vyloučení Viktora Hübla, které však zvládl litvínovský celek bez větších problémů ubránit. Zanedlouho se mohla situace opakovat, ale vyloučení Matúše Sukeľa odvolal u rozhodčích Michal Birner a oba týmy tak pokračovaly v plném počtu. Od 10. minuty začala mít Verva více ze hry. Střelu Marka Hrbase z prostoru mezikruží následoval pokus Giorgia Estephana. Liberecký brankář byl však připraven a nedovolil domácím skórovat. To mohl změnit Viktor Hübl, jehož hledal před brankou Richard Jarůšek. Přihrávka ale nebyla dostatečně přesná a kotouč Hüblovu hůl přeletěl.

V 15. minutě byl za podrážení vyloučen Aaron Irving a libereckým Tygrům se tak nabídla další možnost ke skórování. Byl to ovšem domácí tým, který otevřel skóre. Chybnou rozehrávku Liberce ve středním pásmu zachytil obránce Jan Strejček a ze samostatného úniku Kváču ve vlastním oslabení prostřelil. Další šance se ve stejné minutě nabídla Petru Strakovi, který mohl pro přečíslení využít navrátivšího se Irvinga, ale ve finální fázi ztroskotal na jednom z libereckých obránců. Dvoubrankový náskok mohl domácím zařídit také Richard Jarůšek, ten ale z bezprostřední blízkosti neuspěl.

Druhou třetinu začali domácí dvěma přesilovkami. Nejprve byl za hrubost vyloučen Adam Klapka a půl minuty po jeho návratu hráli hosté v šesti. Během druhého vyloučení bylo Litvínovu nařízeno trestné střílení a na jeho provedení byl vyslán Richard Jarůšek. Brankář Kváča se však nenechal nachytat a kličku litvínovského forvarda vyrazil mimo branku. Ve 28. minutě byl jako třetí domácí hráč vyloučen Matěj Chalupa. Hosté však ani jeho přestupek za sekání potrestat nedokázali.

Litvínovské hráče naopak ubráněné oslabení nabudilo a několika dobrými šancemi si vynutili další vyloučení. Konkrétně byl za držení potrestán Lukáš Derner. Domácím se ani přes spoustu střeleckých pokusů skórovat nepodařilo. To mohli napravit ve 35. minutě, neboť šel za podrážení pykat Mislav Rosandič. Tentokrát však odehráli domácí poněkud méně aktivnější úsek utkání a vlastními chybami se připravili o možnost zvýšit svůj náskok. Napilno měl oproti svému kolegovi v černožlutém Petr Kváča i nadále. Zatímco hokejisté Liberce vyslali na Denise Godlu za celou dvacetiminutovku pouze čtyři střely, četnost pokusů domácích nebyla nejmenší. Ani jeden z nich ale nebyl pro hostujícího brankáře natolik problémový, aby jej donutil kapitulovat a díky němu se drželi hosté nadostřel jediné branky.

Do třetí části utkání vstoupili aktivněji hosté. Při snaze srovnat skóre se jim podařilo zamknout jednu z domácích formací na dobré dvě minuty. Naštěstí pro domácí dokázali hosté z tohoto tlaku vytěžit pouze vyloučení Irvinga, které následně tým z Podkrušnohoří poměrně lehce ubránil. V čase 48:15 měl na holi slibnou příležitost Jakub Klepiš, lapačka Denise Godly byla proti. V 51. minutě vystřelil z levého kruhu nebezpečně Viktor Hübl, jehož pokus zlikvidoval ramenem Kváča. Důležitý moment nadešel v 53. minutě. Chemici se usadili v útočném pásmu a po několika předávkách kotouče vystřelil Aaron Irving. Kváča přes zacloněný výhled vyrazil kotouč pouze před sebe, kde již číhal osamocený Přemysl Svoboda, jenž neměl se zakončením moc starostí.

Liberečtí ale nic nevzdávali a pokoušeli se o zakončení ze všech možných pozic. Domácí si pro uklidnění hry vzali tři minuty před koncem oddechový čas. Stejné možnosti využili po necelých 40 vteřinách také hosté. S tím rozdílem, že se rozhodli pro odvolání brankáře a chtěli zkusit štěstí se šesti hráči v poli. Početní výhoda však trvala pouze 20 vteřin, jelikož byl za podrážení již podruhé v dnešním utkání vyloučen Adam Klapka. Domácí během přesilové hry úspěšně hlídali dvoubrankový náskok v útočném pásmu Liberce. Hosté se ve zbytku utkání nedostali už ani k jedné střele a Denis Godla si tak připsal další čisté konto.

Vladimír Růžička

„Ten zápas byl vyrovnaný, bylo to kdo s koho. Nám se povedlo dát první gól v oslabení, kdy jsme ujeli a dali jsme na 1:0. Liberci nešly moc přesilovky, ale nám nešly už vůbec. Několikrát jsme si sami vyhodili kotouč z pásma. Poté se nám podařilo dát na 2:0. Perfektní výkon kluků, bránili, snažili se, lezli tam. Myslím si, že když takhle budou pracovat, tak si ukázali, že umí hrát i proti takhle silným mužstvům, jako je Liberec. Ten hokej zkrátka takovýhle je. Musím se opakovat, že takovýhle výkon bychom měli vícekrát potvrdit v dalších zápasech, protože jsme zklamaní z toho zápasu se Zlínem. Takže je to takové nahoru dolů, musíme se připravit na další zápasy. Jsme rádi za tři body.”

Bílí Tygři Liberec

Patrik Augusta

„Jsem zklamaný, že jsme nenavázali na ten zlepšený výkon, který jsme měli v posledních dvou zápasech s Vítkovicemi a s Hradcem. Zápas rozhodla naše slabá produktivita, moc šancí jsme si dnes nevytvořili a přesilová hra, ve které jsme si nepomohli a navíc jsme v ní obdrželi gól.”