Zápasy 14. 11. 2018, Šimon Kadeřávek

Gólové žně! Litvínov deklasoval Karlovy Vary 7:2

Po reprezentační přestávce se na čtyři zimní stadiony vrátila česká hokejová liga. Litvínov, který těsně před pauzou porazil v severočeském derby Chomutov, přivítal na svém ledě dalšího soupeře. Byla jím karlovarská Energie, ta zažívá po zpackaném vstupu do sezony procitnutí. Jejich šestizápasovou vítěznou sérii přerušil až Třinec. Nicméně v 17. kole porazili 4:1 Zlín a snaží se vrátit na vítěznou vlnu. Na Vervu však nestačili a po výsledku 7:2 odjíždějí z Litvínova s prázdnou.

4846

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 3. Gerhát (Trávníček), 6. Válek (Petružálek, J. Mikúš), 19. Trávníček, 36. Petružálek (Ščotka, M. Hanzl), 39. V. Hübl (J. Mikúš, Porseland), 45. J. Mikúš (Jurčík, Porseland), 55. Jurčík (V. Hübl, F. Lukeš)

Branky a nahrávky HC Energie Karlovy Vary: 17. Kovačevič (R. Vlach), 31. Flek (Plutnar, Šenkeřík)

2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 7:2

Hejduk, Svoboda – Ondráček, Pešek

Janus (17. Hanuljak) – Ščotka, Porseland, Sörvik, Baránek, Hunkes, Romančík – Válek, J. Mikúš (A), Petružálek – F. Lukeš (A), V. Hübl, Myšák (C) – Trávníček, Gerhát, Jurčík – Matoušek, M. Hanzl, Řehoř.

F. Novotný (Závorka) – Plutnar, Šenkeřík, Kovačevič, Podlipnik, Sičák (A), M. Rohan, Šafář – T. Rachůnek, Gríger, Flek – T. Mikúš, R. Vlach, O. Beránek – Stloukal, Skuhravý (C), Gorčík – Lapšanský, Balán (A), Kohout.

Domácí vstoupili do utkání aktivně, prakticky hned po úvodním buly se černožlutí hokejisté dostali před hostujícího brankáře Novotného. Obránci Energie dokázali kotouč vyvézt ze třetiny a mohli si na vteřinu vydechnout. Neuběhly ani dvě minuty od začátku zápasu a ruce nad hlavu zvedal František Gerhát, jenž otevřel skóre utkání. Trávníček našel Gerháta v mezikruží, který ihned po nahrávce prověřil betony karlovarského brankáře. Kotouč se odrazil od výstroje gólmana do míst, kde se právě nacházel litvínovský útočník, který tak poslal kotouč za Novotného záda.

Po vstřelené brance se o další snažil Myšák, ale jeho šanci karlovarský brankář kryl. Hosté se dostali pod tlak, a ocitli se tak pod palbou. Nejdříve pálil Jurčík a po několika chvílích prosvištěla kolem Novotného branky Matouškova střela. Severočeši se snažili tlak zužitkovat, velmi vehementně se snažil dostat puk do branky Petružálek, ale jeho gól nemohl být uznán, poněvadž prošel za brankovou čáru po hvizdu rozhodčího. Co se nepovedlo Petružálkovi, to napravil Lukáš Válek. Mikúš s Petružálkem zabojovali při vhazování, druhý jmenovaný našel Válka mezi kruhy, a ten tvrdou střelou vymetl pavučinu z růžku hostující branky.

Litvínov zažíval raketový start a využíval nekoordinovanosti karlovarské obrany. Ještě ke všemu opustil na dvě minuty hrací plochu Sičák, a domácí fanoušci tak hnali mužstvo k další brance. V přesilové hře se však Verva k žádné větší šanci nedostala. První velkou šanci Varů měl na starosti Gríger, který se dostal až před Januse, ale škvíru mezi jeho betony nenašel. Domácím poté chyběl Jurčík, jenž si za vražení na hrazení vysloužil dvou a desetiminutový trest. Prakticky po odpykání dvouminutového přečinu obdržela Verva další trest, tentokrát musel do plexisklového vyhnanství Trávníček. Podobně jako Verva, tak ani Energie si nevypracovala v přesilovce žádnou větší šanci.

První branka hostů přišla vteřinu po konci přesilové hry. Vlach se snažil zrychlit hru, proto poslal zpoza branky puk Sabahudinu Kavačevičovi. Slovinský střelec překonal Januse z kruhu a dal důležitý kontaktní gól. V závěru třetiny všem na stadionu zatrnulo, hostující Plutnar narazil hlavou do mantinelu. Srážka nevypadala vůbec dobře, ale mladý obránce nakonec opustil hrací plochu po svých.

Úplný závěr třetiny patřil Vervě. Dvě minuty před koncem prostřelil Novotného Michal Trávníček, jenž projel kolem karlovarské střídačky a dostal se až na dostřel hostujícímu brankáři. Šikovnou ranou mezi lapačku a tyč vrátil Litvínovu dvoubrankové vedení.

Do druhé periody naskočily lépe Vary, na ledě se dokonce objevil i Plutnar, který rovnou vyslal na Januse první střelu nového dějství. Domácí brankář byl ústřední postavou i další situace, tentokrát špatně odhadl situaci, když si chtěl jet za branku pro puk. Neposedný kotouč se však odrazil přímo ke Gorčíkovi, avšak ani on nedokázal touš zkrotit a mířil vedle. Nepříjemnou chvilku si prožil na druhé straně Novotný, Petružálek se výborně uvolnil, jeho pokus však skončil na tyči.

Další část hry se vyvíjela lépe pro hosty, poněvadž domácí zbytečně faulovali, a tak si Karlovy Vary zahráli během osmi minut dvě přesilovky. První oslabení bylo sehráno výborně, jediným ohrožením byla Kovačevičova střela od modré. Zato v druhé hře 5 na 4 už Verva takové štěstí neměla. Jakub Flek dostal od Plutnara vynikající přihrávku za obranu bekhendovým blafákem překonal slovenského brankáře.

Litvínov se snažil na gól hostů zareagovat. Velmi nadějnou akci rozjel Viktor Hübl, který našel Mikuše před brankou, domácí útočník však nebyl úspěšný v koncovce a minul Novotného branku. Na druhé straně kluziště se musel činit Jaroslav Janus, který vytáhl nádherný zákrok proti Kohoutovi. Karlovarský útočník neudržel nervy na uzdě a sekl brankáře po rukavici, za tento akt si vysloužil dvouminutový trest.

Kohoutův přečin byl zhruba po minutě potrestán. Ščotka zkoušel nahazovat od modré, jeho pokusu se ujal u tyčky stojící Jakub Petružálek a za přispění jednoho z obránců hostí zvýšil na 4:2. Domácí byli při chuti a začali opět útočit. V jejich atacích je nepřímo podpořil i karlovarský Balán, který si musel udělat dvouminutovou přestávku na trestné lavici.

Také toto vyloučení bylo tvrdě potrestáno. Nejdříve střílela od modré nová obranná posila Mathias Porseland, jeho pokus však Novotný pouze vyrazil před sebe. Kotouče se rychle ujal Mikuš a také vyzkoušel, zda má hostující brankář dobře postavené tyče. I tuto střelu Novotný kryl a podobně jako u Porselanda ji vyrazil před sebe. Do třetice všeho dobrého, k puku se dostal Viktor Hübl, který konečně bývalého sparťanského brankáře překonal. Poslední minuty pokračovala Verva v tlaku, ale žádná další šance už brankou neskončila a hokejisté šli do kabin za stavu 5:2.

Závěrečná třetina začala lépe pro hosty, lépe kombinovali a měli rychlejší pohyb, nicméně to nevedlo k vážnějšímu ohrožení branky. Fanoušci zbystřili, když se na trestnou odporoučel Balán. Cheza se přestěhovala do útočného pásma a snažila se vstřelit branku. Ke kotouči se dostal Porseland, jenž nahazoval od modré, jeho pokus tečoval Jurčík a povedenou souhru završil Juraj Mikuš, který dorážel puk za Novotného záda.

Po dlouhé době se v útoku předvedli také hosté, Flek se dostal do úniku, avšak jeho pokus vyrazil domácí Janus. Vary si mohly vzápětí zahrát přesilovku, Lukeš fauloval Plutnara a musel jít na trestnou lavici. Díky nepovedenému střídání, hostů bylo v jednom okamžiku na ledě sedm, se početní výhoda nekonala. Energie se marně snažila zakládat útoky, které však končily většinou už ve středním pásmu.

Po několika minutách hry měl Litvínov k dispozici další přesilovku, tentokrát se provinil Plutnar. V době, kdy stadion obkroužila mexická vlna, se snažili domácí o další branku. Přání bylo vyslyšeno a Ondřej Jurčík po souhře s Lukešem a Hüblem, vymetl zbytek pavučin v karlovarské brance. V závěru si hosté zahráli přesilovku a jako by Energii někdo dobil energii. Januse prověřil Kovačevič, ale jeho pokus bylo to poslední, co hosté stihli a domácí se tak mohli radovat z výhry 7:2.

Radim Skuhrovec

Nám se samozřejmě povedl vstup do utkání, šli jsme do dvoubrankového vedení. Bylo to hlavně naší hrou, kluci dobře bruslili a napadali. Zvládli krizové momenty, například když se k nám Vary přiblížily. Těší nás, že jsme dokázali vstřelit branky v přesilových hrách, protože poslední dobou se nám to moc nedařilo. Jak jsem řekl, dobře jsme bruslili, tlačili jsme se do brankoviště, což nám dřív trošku chybělo. Jsme rádi, že jsme utkání zvládli a mohl by to být odrazový můstek do dalších zápasů. Čekají nás neméně těžké zápasy a my bychom je chtěli zvládnout.

HC Energie Karlovy Vary

Tomáš Mariška

Nepovedl se nám vstup do utkání, pustili jsme domácí do dvoubrankového vedení. Myslím si, že po špatném vstupu do utkání jsme dali kontaktní gól v přesilové hře a potřebovali jsme dohrát první třetinu alespoň za stavu 2:1. Ale po nepřesnostech v našem obranném pásmu jsme dostali zbytečný třetí gól, což byl klíčový moment. Do druhé třetiny jsme vstoupili lépe, měli jsme lepší pohyb, vytvořili jsme gólové šance a dostali jsme se do kontaktu na 3:2. Poté jsme tam měli dvě gólové šance, ale místo vyrovnání jsme šli do oslabení a v přesilových hrách nás domácí potrestali. Byli bojovnější a produktivnější, a proto dneska zaslouženě vyhráli.