Zápasy 01. 03. 2020, Ondřej Mach

Důležitý krok k záchraně! Verva na domácím ledě vynulovala Rideru

L i t v í n o v - Důležitý zápas v rámci 50. kola Tipsport extraligy mezi Litvínovem a Vítkovicemi zvládli lépe domácí chemici. Proti Slezanům měli po celou dobu navrch a svému soupeři nakonec nastříleli čtyři branky. Autorem dvou z nich byl nejproduktivnější hráč týmu Richard Jarůšek, brankář Jaroslav Janus zaznamenal první čisté konto v ročníku.

5756

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 27. Moravčík (V. Hübl), 28. Jarůšek (Hedberg, Mahbod), 52. Mahbod (Jarůšek, J. Říha), 54. Jarůšek (Hedberg, Mahbod)

4:0

Pražák, Stano – Gerát, Hynek

Janus (Honzík) – J. Říha, Moravčík, Štich, Ščotka (A), Kudla, L. Doudera, Březák – Hedberg, Mahbod, Jarůšek – Pospíšil, V. Hübl (C), F. Lukeš – Jánský, Gerhát, Válek – Helt, Jurčík, Trávníček (A)

Dolejš (Mi. Svoboda) – Štencel, Trška, L. Kovář, Dudas, Výtisk (C), R. Černý, Gregorc – Šišovský, Hruška, Schleiss – Roberts Bukarts, O. Roman, Lakatoš (A) – Dej (A), R. Veselý, Mallet – Dočekal, Werbik, T. Kubalík

Domácí Litvínov vlétl do utkání velmi aktivně, brankář Dolejš si první zákrok připsal proti střele Hedberga. Chemici pokračovali v útočné hře a zaměstnávali hostujícího gólmana, Janus si na druhé straně zatím na kotouč nesáhl. Plynulost hry následně narušilo několik zakázaných uvolnění.

Úvodnímu gólu zabránil skvělý Dolejš

Ve čtvrté minutě nechal Dolejše z mezikruží zazářit Lukeš, prázdnou branku poté netrefil Říha. Na tuto příležitost navázal o chvíli později obránce Kudla, který mířil znovu do připraveného brankáře Vítkovic. Za Rideru zahrozil Mallet, který se přes Šticha propracoval až před Januse, domácí gólman si ale s jeho pokusem poradil.

Tlak Vervy stále trval, sám před Dolejšem na počátku dvanácté minuty selhal Jánský. Slezané se v útoku malinko osmělili, Janus ale prozatím neměl mnoho práce. Domácí hokejisté neustále naráželi na připraveného Dolejše, jenž v brankovišti dostal přednost před Svobodou a předváděl perfektní výkon.

V závěru první dvacetiminutovky se hra trochu vyrovnala, hosté začali nebezpečně kroužit kolem Janusovy klece. Aktivitou hýřil kanadský zadák Kudla, zhruba minutu a půl před první sirénou dostali litvínovští k dispozici první přesilovku. V početní výhodě měli černožlutí několik zajímavých příležitostí, skóre se však neměnilo.

Skóre otevřel až Moravčík

Vstup do prostřední periody hodně připomínal začátek té předchozí, Severočeši se znovu tlačili dopředu a snažili se otevřít skóre. Hlavní překážkou byl skvěle chytající brankář Dolejš, který na svoje konto zapisoval jeden zákrok za druhým. Na druhé straně kluziště se neúspěšně pokusil tečovat Bukarts.

Střeleckou smůlu se domácím podařilo prolomit ve 27. minutě. Hübl vyhrál vhazování pro Michala Moravčíka a nahození ex-plzeňského obránce zapadlo do vítkovické branky. A chemikům stačilo na další zásah pouhých 64 vteřin. Po střele Hedbegra se sám před Dolejšem dostal k dorážce Richard Jarůšek a brankáře Ridery si vychutnal pěknou kličkou do bekhendu.

Litvínov byl na koni a nenechával Vítkovice vydechnout. Hosté vzápětí přidali na tempu a pokoušeli se zvýšit aktivitu, Janus musel zasahovat proti nebezpečné střele Šišovského. Povedenou pasáž Slezanů uťalo vyloučení Malleta, který zamířil na trestnou lavici za hrubost. V přesilové hře měl nejzajímavější šanci Jarůšek, Dolejš jeho ránu vyškrábl betonem.

V posledních minutách druhého dějství se do útočné třetiny vrátila Verva, maskovaný muž Vítkovic měl opět plné ruce práce. Tlak ještě umocnila přesilová hra za další provinění Malleta, tato hra v početní výhodě ale domácím nevyšla podle představ. Těsně před druhou sirénou se před Januse tlačil Lakatoš, hostím se ale kontaktní branku vstřelit nepodařilo.

Pozor, pálí (znovu) Jarůšek!

Do konce zbývalo dvacet minut a Severočeši drželi dvoubrankový náskok. Ridera se hned po startu závěrečné třetiny snažila aktivně forčekovat a nutit litvínovské k chybám, obrana domácích si s tím však poradila. Slezané mohli poprvé překonat Januse v přesilové hře za nedovolený zákrok Doudery, ani teď jim však štěstí nepřálo.

Hosté si cestu za zdramatizováním utkání zkomplikovali nedisciplinovaností, na trestnou lavici odjel necelých třináct minut před koncem Štencel. Při hře v početní nevýhodě ale opět dominoval Dolejš, jenž famózně vychytal střílejícího Pospíšila. Ridera s přibývajícím časem trochu otevřela hru, z čehož pramenily rychlé kontry chemiků.

A právě z takové akce padla třetí branka severočeského výběru. Puku se u pravého mantinelu zmocnil Samson Mahbod, vzal to na sebe a z úhlu překvapil gólmana Dolejše. Vítkovicím nezbylo nic jiného než hrát vabank, z dalšího rychlého protiútoku mohl udeřit Pospíšil.

Definitivní razítko na výhru Vervy dal šest a půl minuty před koncem Richard Jarůšek. Hedberg z levé strany našel právě nejproduktivnějšího hráče černožlutých, a ten tvrdou ránou dopravil kotouč do sítě. Ridera si ještě před koncem zahrála dvě přesilové hry, Januse ale zůstal stoprocentní. Litvínov tak porazil Vítkovice 4:0 a do tabulky zapsal životně důležité tři body.

Jindřich Kotrla

Dneska jsme odehráli velmi dobrý zápas. Myslím si, že jsme soupeře celou dobu do ničeho nepustili, vytvořili jsme si šance. Vstoupili jsme do zápasu tak, jak jsme chtěli a dostali jsme soupeře pod tlak. Nepodařilo se nám sice dát gól, ale v té hře jsme pokračovali celý zápas. Dneska to bylo zasloužené vítězství a výborný výkon.

HC Vítkovice Ridera

Mojmír Trličík

Viděli jsme zasloužené vítězství domácích, kteří byli ve všech aspektech hry jednoznačně lepší - bruslení, vhazování, osobní souboje, zakončování. Mně nezbývá než jim sportovně pogratulovat k vítězství. My jsme sehráli asi jeden z nejhorších zápasů za posledních patnáct zápasů, co jsme takhle nějak pohromadě. Naše hra měla hodně málo společného s tím, jak by se mělo hrát o přežití.