Zápasy 18. 02. 2022, Šimon Kadeřávek

Drama na západě Čech se smolným koncem. Verva padla s Plzní v prodloužení

Litvínov čekal v pátek večer přetěžký úkol. Na ledě Plzně chtěl zapomenout na nedávné neúspěšné výsledky a konečně bodovat. Problém nastal už po dvou minutách, kdy se radoval Suchý. Verva sice vyrovnala, obratem inkasovala v oslabení. Na další góly se čekalo až do závěrečné třetiny, chemici otočili utkání během 25 vteřin, v poslední minutě ale Plzeň srovnala. V prodloužení slavil domácí Kaňák.

1000

Branky a nahrávky HC ŠKODA PLZEŇ: 2. F. Suchý (J. Kindl, Malát), 15. Blomstrand (Bulíř, L. Kaňák), 59. Schleiss (L. Kaňák, Bulíř), 65. L. Kaňák (Mertl)

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 14. P. Zdráhal (Hrbas, Irving), 42. Estephan (Strejček), 43. Fronk (Kudrna)

1:0, 1:1, 2:1, 2:3, 4:3

Pražák, Šindel – Gerát, Lederer

Pavlát – Kaňák, Kvasnička, Graňák, Kremláček, Budík, Kindl – Blomstrand, Kodýtek, Schleiss – Suchý, Bulíř, Přikryl – Malát, Mertl, Lang – Marcel, Thorell, Dufek.

Neužil – Kolář, Irving, Demel, Stříteský, Hrbas, Strejček, Zeman – Sukeľ, Estephan, Zdráhal – Straka, Gerhát, Jarůšek – Kudrna, Fronk, Chalupa – Zygmunt, Hübl, Havelka.

Do branky Litvínova se postavil brankář Neužil, ten sice sledoval, jak se Verva hnala do útoku. Jenže situace se rychle obrátila. Plzeňský Kindl vypálil od modré, jeho ránu gólman vyrazil, odraženého kotouče se však zmocnil nikým nehlídaný Filip Suchý. Domácí útočník si maskovaného muže položil a bekhendem zakončil.

Západočeská přetahovaná

Brzké vedení Litvínov probudilo a hosté se usadili v útočném pásmu. Výraznější ohrožení ale chemici nezaznamenali, a tak se šance ujali indiáni. V centru dění byl zejména Kvasnička, jehož dělovka měla sice gólové parametry, proletěla však vedle litvínovské svatyně. Verva chtěla srovnat, ale honbu za gólem musela odložit, protože se faulem připomněl Fronk. Následné oslabení trvalo jen 50 vteřin, jelikož si nedovoleně počínal také domácí Mertl.

Ve hře 4 na 4 zahrozil Kudrna, který se proháčkoval až před Pavláta a těšně minul vzdálenější tyč. Chemici promarnili zkrácenou výhodu, ale jen co Mertl vkročil na led, okamžitě mířil zpátky. Tentokrát se provinil podrážením. Verva chytla příležitost za pačesy, přestože přesilové hry jsou severočeskou Achillovou patou. Vyrovnání měl na svědomí Patrik Zdráhal, jenž umně tečoval Hrbasovu ránu.

Remíza vydržela jen pár vteřin, záhy totiž musel mezi časoměřiče Zeman a domácí tvrdě trestali. Bulíř našel na levé straně osamoceného Ludwiga Blomstranda a Neužil znovu kapituloval. Po inkasovaném gólu měli chemici další výhodu, ale tentokrát nedokázali napodobit své počínání. Díky tomu domácím vydržel jednobrankový náskok i do druhé dvacetiminutovky.

Bezgólové intermezzo

V prostředním dějství se Severočeši snažili, usadili se v pásmu a zatápěli Pavlátovi. Jeden z odražených kotoučů doklouzal až ke Kudrnovi, ten se ho snažil dostat bekhendem do sítě. Ve svém počínání však nebyl úspěšný. Další možnost dostali po vyloučení Dufka, jenže hostující hráči vše překombinovali a puk skončil na holích Plzně.

V polovině zápasu poznamenala hru řada nepřesností, a tak nebylo k vidění mnoho šancí. V závěru jako by se indiáni probrali, pomyslným impulzem bylo vyloučení Stříteského. Za Škodu vypálil Schleiss, ale jeho střelu Neužil vyrazil. Následovala další příležitost, tentokrát se z pravé strany přihnal Lang, ale ani on litvínovského gólmana nepřekonal. V samotném závěru viděli fanoušci dva zajímavé pokusy. Nejdříve ohrozil Pavláta Gerhát, poté nebezpečně tečoval Kodýtek.

Drama až do poslední minuty

V první třetině pálili v úvodních minutách domácí, v té závěrečné se této role ujali chemici. Nejdříve Verva rozjela akci, která se zdála neúspěšná, ale jeden z hostů překvapil plzeňského obránce. Kotouč následně putoval přes Zdráhala až na hůl Giorgia Estephana. Kanaďan si puk lehce přikopl a zavěsil do horního pravého rohu. Po pár vteřinách rozveselil litvínovskou střídačku Jiří Fronk. Mladý útočník využil společně s Kudrnou nedůrazné defenzivy a procedil kotouč do sítě.

Hosty čekal nelehký úkol, udržet důležité vedení a připsat si první tříbodovou výhru po devíti zápasech. Plzeň postupně přidávala na obrátkách, pět minut před koncem vznikla před Neužilem skrumáž, kterou se domácí snažili propálit. Trenér Škody si vzal dokonce oddechový čas, následoval Thorellův pokus, jenž ale rychle vychytal Neužil. Indiáni sáhli ke hře bez brankáře, a tak Litvínov čekaly krušné chvíle. Risk však Západočechům vyšel, Kaňák posunul na Jana Schleisse, který do dělovky dal všechny možné síly. Utkání díky tomu zamířilo do prodloužení.

V nastaveném čase byli více aktivnější indiáni, výhru měl na čepeli Bulíř, ale jeho pokus minul litvínovskou branku. Po zaváhání obránců však slavil Lukáš Kaňák, který zařídil domácím výhru.

HC ŠKODA PLZEŇ

Václav Baďouček

„Věděli jsme, že přijede tým, který bojuje o to, aby unikl z nepříjemných pater tabulky. Věděli jsme, že budou hrát nepříjemný, agresivní hokej a to se také potvrdilo. Šli jsme do utkání s tím, že chceme tři body, ale jsme hrozně rádi alespoň za dva body. Od druhé třetiny se nám hra nedařila, Litvínov hrál výborně. Situaci jsme si zkomplikovali dvěmi fatálními chybami na začátku třetí třetiny, kdy jsme soupeři góly darovali. Musím tým pochválit, že jsme se s tím takhle poprali a ve finále jsme za dva body hrozně rádi.“

Vladimír Růžička

„My jsme měli špatný vstup do zápasu, dostali jsme navíc velmi rychlý gól. Poté jsme se ale do zápasu dostávali, ve druhé třetině jsme měli poměrně dost šancí a dostali jsme se i do tlaku. Plzeň je samozřejmě výborné mužstvo, věděli jsme, že má dobré protiútoky. Nám se povedlo ve třetí třetině během chvilky otočiT na 3:2, bohužel v závěru jsme udělali chybu a dostali gól. Prodloužení jsme opět chybovali a zase jsme inkasovali.“