Zápasy 19. 02. 2019, Šimon Kadeřávek

Domácí trápení, Litvínov prohrál se silným Třincem 0:5

L i t v í n o v - V rámci 46. kola Tipsport extraligy na sebe narazily dva celky, které řeší úplně jiné starosti. Domácí Litvínov balancuje na hraně postupu do play-off, oproti tomu Oceláři z Třince atakují třetí místo tabulky. Průběh zápasu byl nakonec jednostranný. Hosté se v první třetině třikrát prosadili a o osudu zápasu bylo prakticky rozhodnuto. V dalších dvou třetinách přidali Oceláři po jednom gólu a slaví jednoznačné vítězství.

3167

Branky a nahrávky HC Oceláři Třinec: 8. Raška II (Marcinko, D. Musil), 9. Martin Růžička (P. Vrána), 10. Gernát, 23. Svačina (D. Musil, Hrubec), 54. Martin Růžička (P. Vrána)

0:5

Pešina, Horák – Špůr, Ganger

Janus (23. Petrásek) – L. Doudera, Ščotka, Trončinský, Březák, Graborenko, Šesták, Strejček – Petružálek (A), M. Hanzl, Trávníček (C) – Válek, V. Hübl (A), F. Lukeš – Kašpar, J. Mikúš, Jurčík – Helt, Svoboda, M. Havelka.

Hrubec (Kantor) – Gernát, Roth, Galvinš, D. Musil, M. Adámek, Matyáš – Svačina, P. Vrána, Martin Růžička (A) – Dravecký (A), Marcinko (C), Hrňa – Werek, Polanský, Novotný – Chmielewski, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Raška II.

Vstup do zápasu se lépe vydařil hostům. Po úspěšném vhazování se dostal do první šance obránce Roth, ale do jeho střely se obětavě vrhl domácí kapitán Trávníček. Oceláři si ihned na začátku vypracovali tlak, který vydržel i do dalších minut, všechny příležitosti ale končily na slovenském brankáři v litvínovské brance.

Pět minut hrůzy

Až do 4. minuty museli vydržet domácí fanoušci, aby viděli první šanci Litvínova, kterou měl na svědomí Válek. Jeho pokus se však nevešel mezi tři tyče. Po „třineckém“ začátku se domácí nadechli k několika zajímavým střelám, největším ohrožením byla střela Jakuba Petružálka. Po litvínovském útočném intermezzu se začalo opět útočit na druhé straně. Paradoxně k další šanci pomohl hostům domácí Trávníček, který špatně rozehrál o mantinel. Odraženého puku se ujal Růžička, který nakonec nedokázal neposedný puk zkrotit a jeho pokus mířil vedle.

Další ataky na sebe nenechaly dlouho čekat. Marcinko našel rozjetého Adama Rašku, a ten bekhendovou střelou překonal Januse. První gól zafungoval pro Třinec jako živá voda, netrvalo dlouho a Oceláři zvedali ruce nad hlavu znovu. Ex-sparťan Vrána vybídl ke střele Martina Růžičku. Třinecký útočník zakončoval k levé tyči a zvýšil náskok na dvě branky.

Na začátku deváté minuty přišel další šok. Domácí ztratili kotouč na půlce, čehož využili hosté a řítili se v přečíslení na Januse. K puku se nakonec dostal Martin Gernát, který tvrdou střelou uzavřel pětiminutovku hrůzy. Po gólovém kolotoči se dostali k puku konečně litvínovští, do šance se dostal domácí benjamínek Svoboda, ale jeho příležitosti chyběla přesnost.

Ve stylu zákonu o akci a reakci, přišla reakce na aktivitu Vervy. Ke kotouči se dostal Roth, jenž tvrdě vystřelil na Januse. K převaze hostí se přidala ještě jedna důležitá výhoda. Kapitán Trávníček fauloval a musel se odporoučet na trestnou lavici. Velmi blízko gólu byl v početní převaze Chmielewski, který orazítkoval tyč Janusovy brány. V závěrečných minutách už se nedokázal ani jeden tým projevit a do šaten se šlo za stavu 0:3.

Nepovedené přesilovky a Svačinův gól

Do druhého dějství vstoupily oba týmy stejným způsobem, prezentovaly se zakázanými uvolněními. Poté se do útočné třetiny přesunul Třinec, nejdříve se snažil domácího gólmana prostřelit Galvinš. Lotyšský hráč se neprosadil, což se zřejmě nelíbilo jeho spoluhráčům, kteří rozjeli další akci. Na jejím počátku byl Musil, jenž od levého mantinelu našel Vladimíra Svačinu, a ten překonal Januse.

Čtvrtá branka v síti domácích znamenala konec pro Jaroslava Januse, kterého nahradil Michael Petrásek. S novým brankářem jako by přišel nový elán. Verva zkoušela konečně útočit, Mikúš zkoušel neúspěšně propálit třineckou obranu. Dalším zlomem bylo vyloučení na straně Třince, domácí tedy mohli pokračovat v útočení. Ale jejich snaha přišla vniveč a herní převahu nedokázali hráči Litvínova využít.

Vzácnou příležitost hry 5 na 4 dostali také hosté, ale ani oni se nedokázali v přesilové hře prosadit. Po několika minutách se opět vylučovalo. Nejdříve na straně Vervy, ale Třinec si opět nedokázal vypracovat větší šanci, poté se provinil na straně hostů Hrňa. Ale ani čtvrtá přesilová hra nepřinesla branku. V závěru druhého dějství byl velmi blízko vstřelení gólu Ondřej Jurčík. Domácí útočník překonal Hrubce, ale puk z branky dostali třinečtí obránci.

Litvínovské šance branku nepřinesly

Třetí část začala lépe pro Vervu. Hrubec se musel vytáhnout pořádným zákrokem proti dělovce Trončinského. V dalších šancích se předvedl Svoboda s Heltem, ale i proti těmto pokusům brankář hostí obstál. První desetiminutovka závěrečné etapy zápasu se Litvínovu povedla, protože se konečně propracoval do útočné třetiny. Velmi dobrou příležitostí se prezentoval Ondřej Jurčík, jenž dokázal střílet přes třinecké obránce. Jeho pokus však chyběla přesnost.

Když se zápas přesouval do své poslední desetiminutovky, začali se do útoku pomalu vracet hosté. Vše vyeskalovalo v 53. minutě, kdy Vrána našel bekhendem před bránou stojícího Martina Růžičku, a ten svým druhým gólem v utkání navýšil náskok. Po inkasované brance dostali domácí velkou příležitost na vstřelení čestné branky. Nejdříve se do plexisklového vyhnanství odebral Werek, po několika vteřinách ho následoval Matyáš. Přesilovou hru 5 na 3 nedokázal tým ze severu Čech využít a Třinec pokračoval ve svém tlaku. V posledních minutách už branka nepadla a Oceláři mohli slavit vítězství 5:0.

Milan Razým

Dnes to bylo utkání jednoho týmu, my jsem snad do něj ani nenastoupili. Před dvěma dny jsme celý zápas prohrávali, dotahovali a kluci o to bojovali. Nechci nějak dnes snižovat výkon hostů, kteří byli jednoznačně lepší, ale nedovedu si to vysvětlit, jak jsme dnes do zápasu vstoupili. My jsme udělali všechno obráceně, než jak jsme si řekli. Dělali jsme přesně to, čeho jsme se chtěli vyvarovat. Nedělám to, abych pomlouvat hráče, radši to nebudu hodnotit vůbec. Jen nezbývá než se omluvit našim fanouškům. Já se prvně v životě stydím za to, co jsme předvedli.

HC Oceláři Třinec

Václav Varaďa

Chtěl bych hráčů poděkovat za odvedený výkon, který byl samozřejmě podpořený první brankou. V posledních utkáních jsme rychle inkasovali a to nás ve hře sráželo. Dnes si kluci výkonem zasloužili vyhrát. Vytvořili jsme si spoustu dalších příležitostí, které zůstaly bez odezvy. Po těžkých utkáních, ve kterých jsme padli, je to pro nás další dobrý krok směrem kupředu. Věříme, že to hráčům také pomůže a získají zase sebevědomí, které bylo nalomené a v některých fázích minulých utkání nám chybělo.