Zápasy 15. 02. 2019, Ondřej Mach

Derby pro Vervu! Vary po prodloužení přestřílela 5:4

L i t v í n o v - Poslední Podkrušnohorské derby ovládli hokejisté Litvínova. V napínavém utkání, které nakonec dospělo až do prodloužení, zvítězili 5:4. Po první třetině chemici vedli gólem kapitána Trávníčka, po pětibrankovém druhém dějství byl stav nerozhodný. V poslední periodě oba týmy skórovaly ještě jednou, vítěze tak muselo určit až prodloužení, ve kterém se trefil Juraj Mikúš.

4456

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 9. Trávníček (Piché), 25. Piché (Gerhát), 38. J. Mikúš (Trončinský, F. Lukeš), 54. Jurčík (Trončinský, M. Hanzl), 62. J. Mikúš (Ščotka)

Branky a nahrávky HC Energie Karlovy Vary: 22. Gorčík (Skuhravý, Eminger), 23. Flek (Gríger, Plutnar), 33. Flek (Gríger), 44. Kverka (Eminger, Stloukal)

1:0, 1:2, 2:2, 2:3, 3:3, 3:4, 5:4

Bejček, Hejduk – Lučan, Hlavatý

Petrásek (Janus) – Trončinský, Ščotka, Graborenko, Piché, Hunkes, L. Doudera, Šesták – Petružálek (A), Gerhát, Trávníček (C) – Válek, V. Hübl (A), F. Lukeš – Kašpar, J. Mikúš, Helt – Jurčík, M. Hanzl, M. Havelka

F. Novotný (Kuchař) – Plutnar, Šenkeřík, Eminger, Kozák, Sičák (A), M. Rohan, Podlipnik – T. Rachůnek, Gríger, Flek – T. Mikúš, R. Vlach, Kohout – Balán (A), Skuhravý (C), Gorčík – Stloukal, Kverka, Šik

Gól kapitána a ubráněná přesilovka 5 na 3

Úvodní buly vyhráli karlovarští hokejisté a ihned zaútočili, z jejich útoku ale nic nebylo a domácí otočili hru. Naopak z jejich ataku pramenila první střela, kterou měl na svědomí nejlepší nahrávač černožlutých Petružálek, mezi tři tyče ji však nevměstnal. Svůj pozdrav Petráskovi poslal Skuhravý, domácí brankář ještě v tomto případě nemusel zasahovat. Na začátku třetiny byl k vidění opatrný hokej, oběma celkům bylo jasné, o co se hraje. Klidný průběh se pokusil narušit litvínovský Piché a na druhé straně Vlach, oba neúspěšně. První pětiminutovku uzavřely dva pokusy Kašpara, ten první branku minul, o ten druhý se postaral brankář Novotný.

Verva byla nadále aktivní a snažila se otevřít skóre. Potvrdil to Jurčík, proti jehož střele z úhlu musel maskovaný muž Energie znovu zasahovat. Nepřesnosti zamezily domácím v dalším ohrožení Novotného branky, k puku se dostali hosté. Navíc se zajímavě dostali do pásma, Gorčík byl však o puk připraven domácí obranou. Po této akci už mohli slavit černožlutí. Od modré čáry vypálil Sébastien Piché a puk těsně před Novotným sklepl do sítě kapitán chemiků Michal Trávníček. Litvínov vstřelená branka nabudila a aktivně se tlačil za další, tentokrát střílel Petružálek, leč hodně nepřesně.

První vyloučeným se stal v 11. minutě Kanaďan Piché, když v přečíslení podrazil jednoho z hráčů Energie. Sedm sekund po startu přesilové hry vyhodil Ščotka kotouč mimo kluziště, čímž si vysloužil dvě minuty za zdržování hry a litvínovským velmi zkomplikoval situaci. Vary na dlouhou dobu zavřely domácí v jejich třetině, chemikům se ale nakonec podařilo vyhodit. Poté už se sice dostaly ke střeleckému pokusu, stopku jim však vystavil pozorný Petrásek. Černožlutým se povedlo znovu vyhodit a kritický moment zvládli. Sami se pak mohli vydat dopředu, jejich průnik ale zastavili karlovarští beci.

V další šanci byli opět domácí, Válek vybojoval kotouč za brankou a poslal jej na Trávníčka, jemuž střela nesedla podle představ. Útok Energie poté Litvínov zastavil jen za cenu zakázaného uvolnění, hra se tak stěhovala před Petráska. K ohrožení domácí branky se následně dostal ex-liberecký Plutnar, se skákavým pukem si domácí brankář poradil. V závěru prvního dějství se oba týmy rychle střídaly u puku, vážnější šance ale k vidění nebyla. Půl minuty před první sirénou to ze strany zkusil kapitán Skuhravý, jeho přízemní projektil ale branku netrefil.

Druhé dějství ve znamení gólové smršti

Druhou třetinu odstartoval svojí ránou obránce Plutnar, Petrásek si dokázal poradit. I domácí se pokusili ohrozit Novotného branku, puk po nahození Hübla nepřesně dorážel Lukeš. Ve 22. minutě zavládlo v litvínovské hale ticho. Sebastián Gorčík nabral rychlost a dostal se až před litvínovského gólmana, jemuž nejprve naznačil blafák, a poté puk poslal pod horní tyčku domácí branky. To však nebylo všechno, Karlovy Vary dokázaly bleskově strhnout vedení na svou stranu. Střelu Plutnara od modré tečoval Gríger, a po něm kotouč do sítě dopravil Jakub Flek. Brankové hody pokračovaly, dalším na řadě byla Verva. Za minutu a pár vteřin nabil Gerhát na levý kruh Sébastienu Pichému, jenž propálil Novotného a srovnal brankový účet zápasu.

Litvínov se dostal do tlaku a obléhal branku hostí, Trončinského nahození se však neujalo. Ke slovu se poté dostala i Energie a centrem dění byl znovu kapitán Skuhravý, který trefil jen připraveného Petráska. Na opačném konci kluziště zase zafungovala spolupráce Trončinský – Kašpar, druhým jmenovaný ale svojí střelou branku minul. Hostím se nedařil přechod přes střední pásmo a na zteči byli znovu domácí, o vzrušení před Novotného brankou se staral Lukeš. Převahu černožlutých ukončilo až zakázané uvolnění, hra se přesunula před Petráska. Další akci předvedl Rohan, když pěknou přihrávkou našel Šika, jenž ztroskotal na skvělém Petráskovi.

Energie nakonec přeci jen zužitkovala útočné snažení. Gríger z pravé strany poslal puk na Jakuba Fleka, a ten z těsné blízkosti překonal domácího brankáře. Po reklamní přestávce se hosté vrhli do další akce, tu však zastavil ofsajd. Další střelou se prezentoval Trončinský, ta si ale ani tentokrát cestu do sítě nenašla. Vylučovalo se i na straně hostí, Sičák si musel odpykat dvě minuty za držení. Hosté sice vyhodili puk ze svého pásma, následně si ale situaci zkomplikovali dalším trestem za Šenkeříkovu vysokou hůl. A dvojnásobnou přesilovou hru dokázali černožlutí využít. Juraj Mikúš dostal na levou stranu přihrávku od Trončinského a z úhlu prostřelil brankáře Novotného. Zbytek přesilové hry už Energie ustála bez úhony. Deset vteřin před koncem druhé třetiny ještě dostal trest za podrážení Tomáš Mikúš, Litvínov tak začínal poslední periodu přesilovkou.

60 minut vítěze neurčilo, výhru trefil v prodloužení Juraj Mikúš

Po necelé minutě třetí třetiny byl vyloučen i druhý z bratrů a síly na ledě se vyrovnaly. Ve zkrácené přesilovce hostí se dostal do šance Gríger, kterého vyslal do jízdy Rachůnek, pozorný Petrásek ale útočníkovi Energie nedovolil zakončit. Domácí následně vyhodili kotouč až k Novotnému a ubránili se. Minutu po skončení přesilové hry už byly Vary znovu ve vedení. Eminger objel domácí branku a nahrál na levou stranu Jaromíru Kverkovi, jenž se z dobré pozice nemýlil. Chemici zaútočili a chtěli rychle vyrovnat, nakonec se ale sami museli bránit po faulu Kašpara. Další přesilová hra karlovarských začala jejich zakázaným uvolněním po nepřesné rozehrávce. Poté už se však v pásmu usadili a vytvořili si přesilovkový tlak, Petrásek musel zlikvidovat střelu Balána. Vary v rozletu znovu zastavily nepřesné přihrávky a Litvínov se zvládl osvobodit.

Další střelu vyslal na svatyni Energie Bělorus Graborenko, ta naneštěstí pouze orazítkovala mantinel za brankou. Vysokou holí se provinil obránce Plutnar a domácí si zahráli přesilovou hru, která skončila už po 36 vteřinách. Na trestnou lavici za stejné provinění jako Plutnar putoval i litvínovský Hübl. Hra čtyř proti čtyřem velkou šanci nepřinesla, oba celky dbaly na defenzivu opravdu pečlivě. Zkrácená přesilová hra hostí také k ničemu nevedla, černožlutým se povedlo vyhodit a ubránit se. Dobrou akci předvedl Jurčík, který si pokryl puk a nahrál přesně Kašparovi, jehož střelu ale s klidem zneškodnil Novotný. Další komplikací na cestě za vyrovnáním bylo vyloučení Trávníčka, který si musel odpykat trest za hákování.

Přesilová hra se však hostím nedařila podle představ a půl minuty před jejím koncem explodoval Zimní stadion Ivana Hlinky radostí. Trončinský od modré čáry nahodil puk před branku, kde jej šikovnou tečí usměrnil za Novotného záda Ondřej Jurčík. V době, kdy se měli domácí nadechovat k závěrečnému tlaku, se nechal vyloučit Graborenko a před černožlutými byly další dvě perné minuty. Energie naopak vycítila šanci a zamkla domácí v jejich pásmu. Litvínov se po delším tlaku osvobodil a vyhodil puk až k Novotnému, další pokus Rachůnka o získání pásma byl neúspěšný. Minutu a pár sekund před koncem základní hrací doby to litvínovskou halou jen zahučelo, když jeden z domácích hráčů trefil tyč! Dorážka Válka v síti neskončila, po šedesáti minutách tak byl stav nerozhodný 4:4.

Prodloužení začalo svižně, po zmařeném útoku litvínovských se ke střele dostal Kohout, který trefil jen Petráskovo rameno. Po 65 vteřinách tak prodloužení ukončil Juraj Mikúš, jenž si sjel mezi kruhy a prudkou střelou nedal Novotnému šanci.

Radim Skuhrovec

První třetina byla velmi dobrá, pak už to bylo horší. Dotahovali jsme vedení soupeře, který dneska hrál velmi dobře. Se štěstím se nám podařilo srovnat a vytvořit si pár šancí před koncem, které jsme neproměnili. Šli jsme do prodloužení a tam se nám podařilo dát vítěznou branku za dva body. Jak říkám, Karlovy Vary hrály velmi dobře a my jsme dneska rádi, že se nám v prodloužení podařilo vstřelit branku. Takových utkání se nám letos moc nepovedlo. Za dva body jsme šťastní a musíme pokračovat dál.

HC Energie Karlovy Vary

Tomáš Mariška

Neměli jsme úplně ideální vstup do utkání, domácí byli v první třetině aktivnější a zaslouženě šli do vedení. Moc nám toho v první třetině nepovolili, my jsme jediný tlak a šance měli v přesilovce pět na tři, kterou jsme nesehráli špatně, ale bohužel jsme ji nedokázali proměnit. Od druhé třetiny se náš výkon výrazně zvedl a dostali jsme se do kontaktu i do vedení. Co mě dneska mrzí je, že jsme se do vedení dokázali dostat třikrát a nedokázali jsme ho udržet. Rozhodující moment byl, když jsme ho nedokázali udržet ani v naší přesilové hře. Mrzí nás to, body v téhle fázi potřebujeme stejně jako všechny ostatní týmy. Nemuseli jsme mít nic, odvážíme si bod za který jsme rádi, ale myslím si, že dneska jsme ten zápas měli rozehraný tak, že jsme ho měli dohrát za více než jeden bod.