Zápasy 26. 11. 2019, Ondřej Mach

Derby pro Vervu! Energii porazila 2:1 a přerušila sérii porážek

L i t v í n o v - Po více než třech týdnech se hokejisté Litvínova dočkali extraligového vítězství. V Podkrušnohorském derby proti Karlovým Varům se už po třinácti vteřinách hry trefil Richard Jarůšek, vyrovnání v sedmé minutě zařídil hostující Martin Rohan. V patnácté minutě však domácí zásluhou Tomáše Pavelky zužitkovali dvojnásobnou přesilovku a tato branka se ukázala jako vítězná. Brankář Jaroslav Janus zaznamenal 29 úspěšných zákroků.

3682

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 1. Jarůšek (Mahbod, Jánošík), 15. T. Pavelka (Mahbod, Petružálek)

Branky a nahrávky HC Energie Karlovy Vary: 7. M. Rohan (T. Kubalík)

1:0, 1:1, 2:1

Svoboda, Pražák – Klouček, Špringl

Janus (Honzík) – Jánošík (A), L. Doudera, Kudla, Ščotka, Baránek, T. Pavelka – Petružálek, V. Hübl (A), F. Lukeš – Mahbod, M. Hanzl, Jarůšek – Myšák, Helt, Zygmunt – Kašpar (C), J. Mikúš, Trávníček – Jurčík

Bednář (F. Novotný) – Šenkeřík, Stříteský, Graňák (A), Plutnar, D. Mikyska, Eminger, M. Rohan – T. Rachůnek (A), Gríger, Flek – V. Polák, T. Mikúš, O. Beránek – Kohout, Raška I, T. Kubalík – Koblasa, Skuhravý (C), Vondráček

Opravdu bleskový start předvedli hokejisté Vervy. Puku se zmocnil kanadský útočník Mahbod, našel na pravém kruhu stojícího Richarda Jarůška, který svižnou střelou poprvé překonal karlovarského gólmana Bednáře. Úvodní branka domácí nakopla a ve druhé minutě už to mohlo být o dva góly. Dobrou ránu na hostující klec vyslal Hanzl, puk však pouze orazítkoval tyčku.

Vedení strhl zpátky na domácí stranu Pavelka

Energie následně zahrála v šesti a musela se bránit početní převaze. Přesilová hra chemiků by se dala zařadit do kategorie povedenějších, všechny střelecké pokusy ale lapil maskovaný muž Karlových Varů. V páté minutě si přesilovou hru vyzkoušeli i hosté a chvíli po jejím skončení vyrovnali. Od modré čáry nahodil Martin Rohan a puk přes několik hráčů propadl až za překvapeného Januse.

Pár vteřin po druhé brance zápasu se hákováním provinil Polák a domácí před sebou měli další přesilovku. I v tomto případě střelci černožlutých zaměstnali Bednáře, který jim však další gólovou radost nepovolil. Následovala vyrovnaná pasáž hry, kterou narušilo až vyloučení Šenkeříka a následně Skuhravého, což znamenalo jediné: Litvínov měl téměř minutovou přesilovou hru pět na tři.

A tu i přes špatnou produktivitu dokázal zužitkovat. Mahbod v přesilovkové kombinaci posunul kotouč na Tomáše Pavelku, jenž tvrdou ránou příklepem trefil přesně horní růžek Bednářovy branky. V závěru první periody ještě domácí ubránili oslabení po faulu Hanzla. Branka nepadla ani ve hře čtyř proti čtyřem, po dvaceti minutách tak Litvínov vedl nad Energií 2:1.

Aktivní hra bez vstřelené branky

Na začátku druhého dějství nejprve útočili domácí hokejisté, následně však přišla dlouhá pasáž, v níž karlovarští zavřeli Severočechy v jejich pásmu. Nejvýraznější šancí v této fázi hry byla Kubalíkova tyčka, karlovarský útočník trefil zblízka brankovou konstrukci a z dorážky neuspěl ani Raška. Litvínovští zase mohli navýšit vedení v přečíslení tří proti jednomu, Petružálek ale svůj pokus zápěstím namířil jen do Bednáře.

Energie nebezpečně kousala, Janus musel znovu několikrát zasahovat. Vědět o sobě ovšem dali i černožlutí, z otočky pálil Mahbod a následně Bednáře prověřil Hanzl. Průvan v litvínovských zadních řadách udělal Polák, který nejprve předvedl pěknou individuální akci a poté zblízka přestřelil. Nebezpečnou situaci ukončil až Janus, když schoval kotouč v lapačce.

Třetí branku Vervy měl z ničeho nic na holi Mahbod, k němuž se puk příhodně odrazil, kanadský forvard ale branku Karlových Varů přestřelil. Divácky atraktivní hokej pokračoval, oba brankáři museli být velmi pozorní. Nepříjemný zákrok si Bednář připsal při nahození Baránka, na opačném konci kluziště zase Janus vytěsnil tvrdý projektil Rachůnka.

Prostřední dějství se pomalu chýlilo ke svému konci a na gól se v něm stále čekalo. Změnit se to pokusil střelec první branky Jarůšek, proti jeho střele se však výtečně přesunul brankář Energie. V poslední minutě před druhou sirénou litvínovské fanoušky vystrašil Kohout, který nejprve nebezpečně tečoval a pak se ještě pokoušel dorážet. Kotouč nakonec do branky na druhé straně protlačil Petružálek, přezkoumání však odhalilo, že se tak stalo několik sekund po skončení druhé třetiny.

Hektický závěr Verva zvládla

Hned po návratu z kabin se do dobré šance dostal Mahbod, bohužel pro domácí se mu ale nepovedlo optimálně zakončit. Po velmi dobré práci Grígera u mantinelu mohl vypálit Flek, Janus však byl připraven a jeho ránu zneškodnil. Zajímavou příležitost měl Myšák, když si vybruslil až před Bednáře, karlovarský gólman ale situaci zvládl.

S ubývající hrací dobou se hra značně přitvrdila a před oběma brankami došlo k několika šarvátkám. Hrát musely především Vary, černožlutí spíše vyčkávali a čekali na brejkové situace. Velké starosti působila obráncům Energie Hanzlova formace a z další dobré sekvence před brankou hostí pramenila přesilová hra Vervy.

Tým z lázeňského města se nadechoval k závěrečnému náporu, aktivní hra domácích jim ale příliš nepovolovala. Hosté si navíc dohánění jednobrankového manka zkomplikovali dalším trestem, už podruhé v tomto duelu pykali za příliš mnoho hráčů na ledě. Při hře v početní výhodě zahrozil těsně před brankovištěm Jarůšek, proti Bednářovi však neuspěl.

Rozhodnutí napínavého klání měl na hokejce Jarůšek, kterého v přečíslení vybídl ke skórování Mahbod, z levého kruhu ale netrefil branku. Minutu a sedmnáct vteřin před koncem odvolal trenér hostí brankáře a Vary zaútočily v šesti. V hektické poslední minutě neproměnil samostatný únik Trávníček, domácí však už těsný stav udrželi a slaví vítězství 2:1.

Sestřih

Radim Skuhrovec

Jsme strašně rádi za to, že se nám podařilo urvat vítězství. Myslím, že jsme vyhráli díky týmovému výkonu a bojovnosti. Z mého pohledu to kluci odmakali a celý tým šel za vítězstvím, které se nám podařilo uhájit až do konce.

HC Energie Karlovy Vary

Tomáš Mariška

Dnešní utkání jednoznačně rozhodla první třetina, potažmo hned první střídání, které jsme nezvládli. Nechali jsme si dát laciný gól a zvedli jsme domácím hlavu. Druhý aspekt první třetiny byl ten, že jsme měli pět vyloučených hráčů a v podstatě jsme čekali, kdy nás domácí potrestají. Proto jsme první třetinu prohráli, zaplaťpánbůh jen 1:2. Domácí pozorně bránili, do tlaku nás moc nepouštěli. My jsme šli pořád po plné obrany a bylo to pro nás hrozně těžké. Bohužel jsme vyrovnávací gól nedokázali dát. Možná nám chybělo trochu štěstí z předchozích utkání, a proto domácí zaslouženě berou tři body.