Zápasy 28. 02. 2018, Redakce, foto: J. Jindra

Čtvrtou porážku s Pardubicemi snížení v závěru neodvrátilo

Až v 59. minutě při power play vyzrál Mikúš poprvé na brankáře Kacetla a snížil tak na 1:2. Byl to výsledek konečný, Litvínov tedy ztrátu na třináctou Jihlavu nezmenšil.

50. kolo, 28.02.2018, Tipsport arena Pardubice
logo HC Dynamo Pardubice
HC Dynamo Pardubice HC VERVA Litvínov
2 1

0:0, 1:0, 1:1

Kacetl – Trončinský, Čáslava, Ščotka, Wishart, Hrabal, Mojžíš – Sýkora, Marosz, Rolinek (C) – Svoboda, Tomášek, Treille – Kaut, Poulíček, Perret – Bojko, Dušek, Beran. Připraveni Klouček a Holland. Trenéři Holaň, Marek, Janecký

Petrásek – Iberer, Sørvik – Kubát, Čutta – Baránek, Šesták – 15. Doudera – Černý, Mikúš, Růžička – Trávníček (C), Gerhát, Hanzl – Lukeš, Hübl, Jánský – Jurčík, Válek, Vandas. Připraven Kantor. Trenéři Šlégr, Stránský, Weissmann, Skuhrovec

Trenéři vybrali k utkání sedm obránců a tucet útočníků. Do branky se v extralize poprvé od 12. ledna postavil Michael Petrásek, který předtím naskočil v přípravě proti Chomutovu. V útoku se vrátil do zápasové sestavy v nejvyšší soutěži poprvé od 3. ledna Michael Vandas.

Litvínov mohl zaútočit na předposlední Jihlavu a přiživit své šance na záchranu, Pardubice hrály o definitivu předkola play off, případně i o "šestku". Vyhrály všechny tři předchozí vzájemné duely této sezóny, obraly Vervu o osm z devíti možných bodů.

Aktivněji začali domácí, ale už po půlminutě hry je zastavil faul Sýkory, který podrazil ve středním pásmu Růžičku. Jedna nebezpečnější Lukešova rána na gól v přesilovce nestačila, až při hře pět na pět přišla další od Růžičky.

V 6. minutě první větší možnost Pardubic (Sýkora) a vzápětí byl postrčen do klece Rolinek a Vandas musel ven. Ani Dynamu se však v početní výhodě mnoho nevedlo. Na jedné straně pak zahrozili Vandas střelou přes obránce a Hanzl s Ibererem, na druhé Sýkora s Maroszem.

Ve 13. minutě smolný okamžik pro Kubáta, po srážce s protihráčem odjel z ledu za pomoci po jedné brusli a v zápase pak už nepokračoval. Do hry naskočil Doudera.

V 16. minutě se nejrychleji u skákavého puku před Petráskem objevil Svoboda a plácl do něj, dobře to však pro hosty dopadlo. Za obličej se chytil v 17. minutě Sørvik. Vyloučen byl chvíli na to Čutta. Litvínov se v oslabení znovu ubránil.

V 19. minutě přitlačil na tvrzené sklo Baránek Poulíčka, který pak zůstal chvilku na ledě. A ještě dvě události v poslední minutě první třetiny: Sýkorovi v úniku vypíchl puk Baránek a domácí Svoboda pak skočil na led předčasně, čímž oslabil svůj celek za příliš mnoho hráčů na ledě.

Ve větší části přesilovky po přestávce, která se protáhla kvůli závadě na brance, přišly dvě možnosti HCVL. Vyrovnání bylo blízko, ale pak hned rychlý brejk soupeře zakončený v sólu Kautem, 1:0. Litvínov pak začal být nebezpečný, ale ani jeho největší příležitosti se neujaly. Vandas v podobné pozici jako Kaut pálil do Kacetla, Hüblovu střelu ze středu zlikvidoval také gólman.

Následovaly šance Dynama: Treille se uvolnil po křídle a trefil břevno, Kauta vychytal Petrásek. Byl u toho ale i faul Sørvika. V oslabení největší šance Vervy! Hübl jel po Lukešově kolmici sám (32.), neuspěl ale ani on, ani později Válek (35.) a Baránek (38.).

Hübla v dalším pokusu o únik hned po změně stran nedovoleně atakoval Ščotka, změnu skóre nepřinesl tento faul ani pak následný Ibererův trest. Ve 47. minutě byla k vidění první šarvátka.

Osm minut před koncem přibrzdilo plány žlutých na vyrovnání Hüblovo vyloučení. A hlavně pak Maroszův gól, puk se dostal za brankovou čáru po jeho střele a Petráskově zákroku od tyčky.

Verva ještě nabrousila zbraně a pokusila se o zteč. Dvě minuty před koncem základní hrací doby po oddechovém času odvolala gólmana a 50 vteřin na to Mikúš zblízka vyrovnal. Pokračující hra bez brankáře už další gól nepřinesla, Pardubice tak letos porazily Litvínov i počtvrté.

HC Dynamo Pardubice

Miloš Holaň: "Vždy po pauze mám před utkáním obavu, jak to dopadne. I tento zápas byl opatrný se snahou hlavně neudělat chybu, bylo tam málo střel a šancí. Já se našim hráčům ani moc nedivím, protože my jsme mohli ztratit, zatímco soupeř přijel s tím, že nemá co ztratit. I to možná hráče trochu svazovalo. Když jsme měli ve druhé třetině problémy, podržel nás Ondřej Kacetl. Bylo to o tom, kdo vstřelí první gól, a za tím jsme si šli. Ve třetí třetině jsme to chtěli vyloženě dokopat k vítězství, neudělat nějakou hloupost a nenechat se vylučovat. Chtěl bych v tento moment poděkovat hráčům a fanouškům za to, co se letos v Pardubicích podařilo. Jistota play off je pro nás obrovským úspěchem. Ale samozřejmě doufám, že tímto nekončíme."

Darek Stránský: "První třetina byla z obou stran opatrná a defenzivní, moc šancí nebylo, rozhodně ne vyložené. Ve druhé třetině jsme špatným střídáním po vlastní přesilovce pustili soupeře ke gólu, ale poté jsme se trochu zmátořili a měli pár solidních šancí i jeden samostatný nájezd, nicméně branku jsme nevstřelili. Ve třetí třetině jsme měli přitlačit, abychom měli naději na bodový zisk, ale to se nám nepodařilo a celá třetina byla od nás špatná. Nedostali jsme se do tlaku ani do šancí, navíc jsme v závěru zápasu inkasovali. Hra bez brankáře už pak měla pramalou šanci na to, aby zápas zvrátila."