Zápasy 13. 03. 2021, Šimon Kadeřávek

Bojovný výkon na výhru nestačil. Verva padla s Hradcem potřetí a v play-off končí

Třetí klání na domácím ledě odstartovala branka hradeckého Šaldy. Do konce třetiny se hosté prosadili ještě dvakrát. Mountfield slavil v prostředním dějství znovu, tentokrát zásluhou Zachara a Smoleňáka. Poslední část hry přinesla trefu domácích, radoval se Jarůšek. Po prohře 1:5 Severočeši ve vyřazovacích bojích končí.

0:0

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 45. Jarůšek (Cibulskis)

Branky a nahrávky Mountfield HK: 5. Šalda (Perret, Lev), 17. Blain (Kevin Klíma), 18. Orsava (V. Růžička), 27. M. Zachar (Perret, V. Růžička), 28. Smoleňák

0:5, 1:5

Hradil, Svoboda – Brejcha, Axman

Godla (21. Zajíček) – Irving, Ščotka, Balinskis, Cibulskis, Demel, D. Zeman, Kudla – P. Zdráhal, Žejdl, Jarůšek – Pospíšil, V. Hübl (C), F. Lukeš – P. Svoboda, M. Hanzl (A), Látal – M. Havelka, Gerhát, Zygmunt.

Mazanec (Š. Lukeš) – Nedomlel (A), Blain, Šalda, F. Pavlík (A), Čáp, Graňák – Kelly Klíma, Kevin Klíma, Jergl – J. Sklenář, V. Růžička, Orsava – Perret, Lev, M. Zachar – R. Pilař, Koukal, Smoleňák (C) – J. Veselý.

Do sestavy chemiků se vrátil kapitán Viktor Hübl. A právě formace zkušeného útočníka zatápěla hradeckému brankáři. První střelu si připsal Lukeš, domácí měli velmi aktivní začátek. Mountfield se nedokázal vymanit z černožlutého sevření, Jarůšek se ocitl v těsné blízkosti Mazance, ale nedokázal na něj vyzrát. Záhy se hosté uvolnili, tvrdě pálil Zachar.

Nevyužité přesilovky

Verva se prezentovala aktivní střelbou, jako první však vstřelili gól hosté. Ke kotouči se nachomýtl Radim Šalda, aktivní obránce měl dostatek prostoru a od mantinelu se dostal až před Godlu. Slovenský brankář neměl proti zakončení z bezprostřední blízkosti šanci. Obdržená branka ale nezastavila litvínovské ataky. V dalších minutách ohrozil Mazance Jarůšek, který se snažil o překvapení z horního kruhu.

V polovině první třetiny zkoušel hradeckého maskovaného muže překvapit Demel, jeho pokus od modré však v síti neskončil. Následující pasáž přinesla několik tvrdých hitů, ty měl na svědomí hostující obránce Nedomlel. Verva ale pokračovala v aktivním výkonu a zásobovala Mazance nadějnými pokusy, hradecký gólman si však do play-off přenesl vynikající formu. Díky ní dobře vytěsnil příležitost Pospíšila.

Ve 14. minutě putoval na trestnou lavici Nedomlel a domácí měli příležitost přesilové hry. Tu nevyužili, přestože si připsali několik dobrých střel. Během nepovedeného střídáni zůstalo na ledě šest litvínovských hráčů, a tak se vylučovalo i na straně domácích. Téměř padesátivteřinovou výhodu hosté zužitkovali.

Jérémie Blain překvapil Godlu od modré, velký podíl na brance měl Lev, který stínil litvínovskému brankáři. O několik chvil později slavili hosté znovu. Růžička naznačil střelu, rychle kotouč ale přenechal Jakubu Orsavovi. Opařený Litvínov měl v závěru dvacetiminutovky další přesilovou hru, ale ani tentokrát neskončila úspěšně.

Další hradecké rány

Do druhého dějství nezasáhl Denis Godla, první minuty v play-off si připsal Šimon Zajíček. Litvínov měl více ze hry, snažil se kombinovat, ale výraznější příležitost chyběla. Po jedné z chyb využil zaváhání Marek Zachar, v samostatném úniku neomylně zakončil. Podobně jako v první třetině udeřil Hradec znovu.

Litvínovská obrana se nedohodla, z toho těžil Radek Smoleňák. Útočník ukořistil kotouč za brankou, než se Zajíček stačil přesunout, rychle vsítil gól. Chemikům, kterým se vzdalovalo play-off, štěstí nepřálo. V další příležitosti pálil vedle Hübl, během šance byl však faulován. Další početní převaha zůstala nepomstěna. Litvínov ani v druhé třetině nenašel recept na těsné hradecké řady.

Čestný zásah

Třetí část hry začala výhodou domácích, protože ještě v předešlém dějství fauloval jeden z hráčů Mountfieldu. Domácí ji sice nevyužili, gólové mlčení ale prolomil ve 45. minutě Richard Jarůšek. Ostřílený forvard vybruslil do levého kruhu a svižnou ranou nedal Mazancovi šanci. Litvínov se díky zásahu probudil a zásoboval hradeckého brankáře nepříjemnými střelami. Další gól mohl vstřelit Látal.

V poslední desetiminutovce sice Verva zlobila, ale Hradec Králové jasně kontroloval hru. Velkou šanci měl na svědomí Zachar, jenž znovu ujel litvínovské obranně. Brankář Zajíček však na hradeckého hráče vyzrál. Závěr už překvapení nepřinesl a Verva v sezoně, která byla poznamenána koronavirem, skončila.

Sestřih

Vladimír Országh

„Měli jsem celkem solidní začátek, ale udělali jsme tam chyby, které nás trochu srazily na zem. Za stavu 3:0 si to hosté už pohlídali a udržovali si příznivý stav. Snaha se nadá upřít, ale soupeř už byl natolik silný, že už jsme s tím nedokázali nic udělat. Soupeři gratuluju, postoupil zaslouženě.“

Mountfield HK

Vladimír Růžička

„Vstup do zápasu měl Litvínov trochu lepší. Věděli jsme, že do toho půjdou úplně na doraz, protože budou chtít něco udělat s tím, že jsme vedli 2:0 na zápasy. My jsme si to ale pohlídali, vychytal tam nějaké šance náš gólman.“