Zápasy 13. 02. 2013, Redakce

Ani Pardubice litvínovskou šňůru nepřetrhly!

A to ani jednu - Litvínov dosáhl osmé výhry doma v řadě a sedmé (ze sedmi!) nájezdů v sezóně! Jestliže před středou chyběl týmu k zajištění účasti v play off krok, teď už je to jen krůček...

47. kolo, 13.02.2013, ZS Ivana Hlinky
logo HC Dynamo Pardubice
HC VERVA Litvínov HC Dynamo Pardubice
3sn 2

1:0, 0:1, 1:1 - 0:0, 1:0

Francouz - Kousalík, Kubát - Stříteský, Zeman - Gula, Brejčák - Posmyk, Jareš - Majdan, Hübl, Lukeš - Martynek, Piroš, Ručinský - Rapáč, Černý, Pšurný - Baláž, Smolka, Trávníček. Připraven Franěk

Růžička - Benák, Kočí, Píša, Vašíček, Gawryletz, Mocek, Marušák, Hudec - Bartek, Cetkovský, Somík - Radil, Kousal, Buchtele - Endál, Zohorna, Rolinek - Tybor, Nosek, Semorád. Připraven Salfický

Poprvé po 14 zápasech s kapitánem Michalem Trávníčkem nastoupila Verva do boje s "hraničním" (rozuměj hraničně-postupovým) týmem Pardubic. Na křídle čtvrté formace nahradil Trávníček Bojera, to byla jediná změna oproti úspěšné sestavě z přelomu ledbna a února, která bodovala v pěti utkáních v řadě.

Zhurta začátek předvedli Verváci, za prvních 27 vteřin musel Růžička dvakrát do akce a navrch Kočí fauloval Lukeše. Litvínov se okamžitě usadil v pásmu a pálil, pak se hosté osvobodili. V závěru přesilovky byl ostře na mantinel atakován Majdan, v dalším střídání diváci třikrát nespokojeně pískali po zákrocích pardubických hráčů, vzápětí pískali sudí, ale sporné zakázané uvolnění domácích. A to běžela teprve 4. minuta. Teprve v té další poprvé vážněji zasahoval Pavel Francouz. Ven šli poté domácí (Hübl), ale Východočeši toho mnoho nepředvedli. Ručinský se pustil do odvážného průniku proti dvěma protihráčům a vykoledoval si faul. Přesilovku rychle využil střelou od modré Ručinský, 1:0.

Poté výrazněji zahrozili hosté, ale Francouz byl pozorný. Přesně v polovině zápasu se strhla mela v rohu za litvínovskou brankou. Vašíček v souladu se svým předzápasovým tvrzením opravdu „přibrousil“ a vrhl se do rvačky s Kubátem. Dostal o dvě minuty víc (diváci mu skandováním „Róman Vopat“ škodolibě připomněli dřívější potyčku s někdejším litvínovským kapitánem na ledě Slavie). Vzápětí sudí poslali ven Martynka.

Pardubičtí hráči dobře bruslili a v další výhodě (Jareš) usilovali o srovnání. Černý s Lukešem dokázali ohrozit Růžičku i v oslabení. Okamžiky Vervy" za vtipnou a nebezpečnou teč před brankou sklidil potlesk Ručinský, Rapáč po buly těsně minul a vzápětí mu další šanci vyrazil gólman. Tři minuty před první sirénou fauloval Semorád, 70 vteřin před přestávkou Baláž, 11 vteřin hrál v obličeji vysokou holí Mocek. Lukeš málem trefil odkrytou klec. Škoda rozbití jinak zajímavého zápasu tolika tresty.

Ve 22. minutě odhalili sudí na ledě příliš mnoho hráčů domácích a jak bylo zbytečné toto vyloučení, tak byl pro Litvínov zbytečný i gól - Rolinek měl dost času vybruslit před branku a i napodruhé zakončit, 1:1.

Obdobné, tedy z kategorie hloupých, nešťastných či smolných, byl i první trest Pardubic po přestávce. Kousal vyhodil puk do hlediště. 28 vteřin na to Zohorna přidržel Ručinského a když mu byl rozhodčím signalizován trest, ještě mu zatleskal, takže následovala „panenka“. Tři na pět hosté ubránili.

Zápas trochu ztrácel tempo, bylo znát, že v hlavách hráčů se často „dohrává“. Rapáč inkasoval deset minut za nesportovní chování, ve 29. minutě dostal menší trest Kousalík. Francouz změnu skóre nepřipustil, vyznamenal se hlavně proti Noskovi, který byl proti němu zcela sám, ale na zakončení bekhendem po kličce mu gólman nenechal místo. Endálův trest neutralizovali „Pojišťováci“ rychlým přístupem ke kombinujícímu soupeři. Ve 34. minutě odešel pykat Baláž, jeho spoluhráči udrželi fotbalové skóre v nezměněné podobě. V útoku se v těchto fázích domácí příliš neprosazovali, nedařilo se jim přesně založení akce. Druhá část hlavně ze strany HCVL za tou první zaostala.

Do třetího dějství vjeli lépe domácí, ale ve 42. minutě musel ven Brejčák, po jeho návratu zase pardubický navrátilec Rolinek, ale nic podstatného se nestalo. Pěkné pokusy vyslali na branku soupeře Ručinský a Martynek. První litvínovskou gólovku třetiny měl Rapáč, Růžička vyrazil. Francouz lapil ránu Bartka. Udeřil Lukeš! Prolétl po pravém křídle, elegantně se zbavil obránce a zavěsil. Krásný gól, 2:1. V 57. minutě byl za krosček vyloučen Brejčák. Hosté se neodhodlali k power play, ale po dvojité dorážce přece jen srovnali z hranice brankoviště Somíkem. V 58. minutě šel pykat Ručinský, stihl se pak ještě vrátit do hry a v posledním okamžiku po brejku s Hüblem nastřelit spojnici tyče a břevna! V infarktové poslední minutě měl předtím ještě šanci Bartek.

V prodloužení gól nepadl a to domácím nevadilo. Poté, co Somík vyrovnal Hüblův zásah (Lukeš s Bartkem před nimi neuspěli) a nedal Ručinský, chvělo se prodloužení unikátní domácí nájezdové série v základech. Ale Hübl v nastavení nájezdů uspěl i podruhé, zatímco Somík ne. Sedmé nájezdy, sedmá výhra! O to cennější, že v prvním duelu po pauze se ne všechno dařilo.

Verva navýšila svůj čistý náskok na play off na 12 bodů a náskok na "šestku" po porážce Kladna na čtyři. Znovu se prosadil její nejlepší střelec Lukeš a o podílu na výhře gólmana Francouze nejlépe svědčí fakt, že na něj šlo 51 střel. Rozhodne se už v pátek?

Vladimír Jeřábek: "Viděli jsme od první chvíle, že Pardubice jsou na nás dobře připravené. Projevilo se to i v přesilovkách, které nám tentokrát moc nešly. Nabádali jsme kluky k jednoduchosti, abychom stříleli a nedělali fauly. Dvě třetiny jsme ale hráli přesně obráceně. Remíza byla myslím zasloužená. Trestná střílení jsme zvládli a jsme za to rádi."

HC Dynamo Pardubice

David Pospíšil: "Odehráli jsme myslím dobré utkání, musíme kluky pochválit za nasazení a bojovnost. Ale jako v minulých zápasech "umíráme" na koncovku. Nedokážeme dát branky v pravý čas a neustále tak dotahujeme. Pozitivem je přístup kluků a předvedená hra, má hlavu a patu a je vidět, že kluci chtějí. Odvedli jsme dobrou práci a nemáme se za co stydět."