Zápasy 25. 02. 2014, Redakce

A-TÝM: Po boji, ale přece: Litvínov zdolal Vary a posílil své postupové šance!

Gólový příděl vyčerpala Verva za necelých osm minut (pak trefovala tyčky), ale na tři body to stačilo: Litvínov zdolal Karlovy Vary 2:1, polepšil si a soupeře prakticky poslal mimo play off.

48. kolo, 25.02.2014, ZS I. Hlinky
HC VERVA Litvínov HC Energie Karlovy Vary
2 1

2:0, 0:1, 0:0

Francouz – Pavlík, Šlégr - Gula, Kousalík - Stříteský, Chaloupka – Jánský, Hübl, Lukeš – Martynek, Hanzl, Ručinský – Černý, Piroš, Trávníček – Majdan, Válek, Jurčík. Připraven Nechvátal. Trenéři Rulík a Hořava

Závorka - Bičánek, Rýgl, Drtina, Šmach, Gulaši, Dresler - Zaťovič, Balán, Pohl, Kytnár, Vlach, Micka, Dlouhý, Vachovec, Zucker, Koblasa, Hruška, Tomeček. Připraveni Řehoř a Schusser. Trenéři Mlejnek a Kverka

S juniorem Válkem (dostal se nakonec do hry jen na několik střídání, ale debut zaznamenal) a ještě bez obránců Zemana a Posmyka, kteří dohánějí tréninkové manko, vyrukovala Verva na Energii. Energii žlutočerným barvám měl dodat i návrat uzdraveného Martina Ručinského.

Hlad po hokeji a gólech byl znát na obou týmech. Kdo ví, jak by se zápas vyvíjel, kdyby hned po dvaceti vteřinách nevyrazil Francouz střelu Zaťoviče zblízka. Nebo kdyby brankou skončil jeden z častých varských pokusů od modré čáry při vyloučení Guly ve 3. minutě. Jenže mezitím přišla krásná akce domácích, Lukeš našel kolmicí Jánského za beky a ten ze sóla vymetl šibenici. Zápas se tak začal naklánět na domácí stranu.

Hodně vzruchu přinesla 6. minuta. Ostrý zákrok na Jurčíka rozhodčí k fouknutí do píšťalky nepřinutil. Pak jel Hübl zleva nerušen na branku, přihrával, ale adresátovi se puk na hůl nedostal. Z protiútoku pak nedůrazně (a zadovkou) zakončil přečíslení dva na jednoho Pohl. Rušná minuta...

Pak už přišla další branka. Opět rychlý brejk a téměř do stejného místa zavěsil kotouč Černý po ideálním Trávníčkově prostrčení, 2:0. Ideální možnost k navýšení náskoku se Vervě naskytla v polovině třetiny, Zucker a Šmach poslali svými nedovolenými zákroky Litvínovské do dvojnásobné výhody, ale pojišťovací gól nepřišel. Jen tyč, z hole Lukeše od modré. Pak ještě Lukeš vybídl ke gólové teči Hübla a Pavlík si vykoledoval ve třetině už druhý faul protihráče (Kytnár).

Ani po změně stran nic komplikacím s vývojem zápasu nenasvědčovalo. Hned ve 21. minutě jeli Jánský s Hüblem dva na jednoho, vyměnili si puk dvakrát, ale nakonec z toho koncovka nebyla, možná proto, že druhá výměna už byla navíc. Z protiútoku mohl snížit volný Pohl, Francouz jeho bombu vyrazil. Nádhernou akcí se blýskl Lukeš, obešel tři protihráče a radost mu zkazil až Závorka.

Po Šmachově vyloučení následovala série přesilovek Energie. Za katr šli Kousalík, Hübl a Jánský, který nejprve fauloval a ve výhodě soupeře vzápětí znovu. To jeho spoluhráči přečkali, ale Hüblův trest skončil předtím gólem, od modré prošla do sítě rána Drtiny, 2:1. Sedm vteřin před sirénou dostali hosté puk za čáru znovu, ale evidentně po odpískání.

Třetí dějství začalo zase dvěma slepenými šancemi: žlutočerné příznivce mohl rozjásat Lukeš, uplatnil důraz na brankovišti, ovšem puk se odrazil od břevna, jak potvrdil záznam hry. Z protiútoku čelil Francouz sólu, ale o litvínovské opoře už bylo napsáno hodě a zaskvěla se i tentokrát! Po jedné přesilovce na každé straně (Hanzl a Zaťovič, při Martynkově šanci po Ručinského uvolnění), Hüblova možnost šest minut před koncem a krátká power play hostí po oddechovém čase - tak vypadal závěr zápasu. Domácí v něm ohrožovali prázdnou klec, ale ani stav 2:1 jim závěrečnou radost nezkazil.

Litvínov měl zápas výborně rozjetý, pak se o výsledek strachoval, ale počítají se body. Také soupeř hrál o hodně, vlastně skoro o všechno, a prohrál. HCVL navýšil náskok na play off na pět bodů, z desítky vypadla Slavia. Ta teď bude hrát čtyřikrát doma. Na Liberec Verva udržela náskok dva body, zbývají čtyři kola...

František Lukeš: "Jak nám tahle výhra pomůže v boji o play off? Hrozně moc, musíme dělat body a dnešní výhra je proto hodně důležitá. Máme ještě čtyři zápasy, z toho tři venku, tak o to víc. Bude ještě hodně těžké se do desítky dostat."

Jakub Černý vstřelil druhý gól: "Udělali jsme dneska první krok k postupu. Výhra doma je vždycky povzbuzující. Musíme ještě zvítězit dvakrát- třikrát."

Radim Rulík: "Utkání rozhodla první třetina. Karlovy Vary začaly forčekingem, napadaly nás, nepamatuju si, že by tady takto hrály poslední utkání. Oni na nás vlétli, ale nakonec se jim to nevyplatilo, protože jsme dvakrát ujeli a získali náskok. S tím určitě nepočítali a pro nás to byl výborný úvod do utkání. Ve druhé třetině jsme trochu vypadli z role, ale Vary z přesilových her naštěstí nedokázaly vyrovnat, i když jim měli dost a myslím, že víc než my. Třetí třetinu jsme sehráli lépe než druhou a šli za vítězstvím. Výborně nám zachytal brankář Francouz. Vítězství jsme ubojovali, potřebovali jsme je. Dnes ani tak nezáleželo na předvedené hře, důležitý je zisk tří bodů."

HC Energie Karlovy Vary

Karel Mlejnek: "Dnešní utkání ovlivnil náš vstup do zápasu. Nepokryli jsme dvě brejkové situace a soupeř je dokázal potrestat a šel do vedení. Od druhé třetiny jsme byli myslím víc než vyrovnaným soupeřem. Pomohly nám k tomu přesilové hry, bohužel jsme z nich dali pouze jednu branku. Snažili jsme se, ale vyrovnat se nám nepodařilo. Je to škoda, ale nedá se nic dělat, takový je hokej a gratuluji soupeři k vítězství. Dnešní duel pro nás nebyl možná ještě klíčový, ale... Hraje se o 12 bodů a my teď ztrácíme osm."