Zápasy 31. 08. 2012, Redakce

Nižněkamsk vzdoroval, ale náporu neodolal

V domácí generálce na Tipsport extraligu Litvínov přehrál Nižněkamsk 4:2 v zápase, který se líbil divákům a který vyvrcholil v poslední třetině.

přát., 31.08.2012, ZS Ivana Hlinky
logo Neftěchimik Nižněkamsk
HC VERVA Litvínov Neftěchimik Nižněkamsk
4 2

1:0, 0:0, 3:2

Francouz - Posmyk, Kubát, Stříteský, Jareš, Kousalík, Gula, Brejčák, Ejem - Majdan, Hübl, Lukeš - Černý, Hanzl, Ručinský - Baláž, Frolík, Kubinčák - Kafan, Smolka, Gerhát

Dalton - Berezin, Bělov, Plechanov, Rozin, Blochin, Kolář, Koukal, Osala, J. Alševskij, Chochrjakov, A. Alševskij, Subotin, Polygalov, Milovzorov, Komaristyj, Jefremov, Cibák, Mamašev, Pestuško, Selujanov

Litvínov nastoupil v brance s Francouzem a bez zraněných Zemana, Trávníčka a Jurčíka, do obrany si půjčila 20-letého Ejema z juniorky. První se ke střeleckému pokusu osmělil Ručinský. Ve 2. minutě z přečíslení sám před Daltonem neuspěl Hanzl, to už byla vyložená možnost. Po třech minutách hry odešel za katr J. Alševskij a trest mu zkrátila pěkná přihrávka Hanzla před branku, která našla hůl Ručinského – 1:0. V 7. minutě vážně ohrozil Francouze Cibák, gólman obstál a vyrazil. Hanzl poté nedovoleně bránil Bělova a Francouz si v klidu počkal na střelu Pestuška. Plekanov v 10. minutě mstil lehké Majdanovo zajetí do svého brankáře, na trestnou lavici zamířili oba. Gula zastavil brejk chemiků a ještě nadruhé straně přihrál do šance Gerhátovi, ze slušně zaplněných tribun se - ne v zápase poprvé ani naposledy - ozval potlesk. Ve 14. minutě šel Pestuško tvrdě po Černém, až si vysloužil dvě minuty. Stejně ocenil sudí Turčan i strkanici Brejčáka a Polygalova. Vcelku svižná první třetina přinesla slušný výkon domácích, kteří jej po zásluze přetavili v malý náskok. Po změně stran oplácel Posmykovi jeho tvrdý atak Kolář. V přesilovce se pěkně uvolnil Kubinčák, Dalton jeho střelu vyrazil. Ve 24. minutě při signalizované výhodě už byl Francouz překonán, ale Stanislav Alševskij u tyčky nestihl puk propasírovat do sítě. Vyloučení Jareše mohl v samém závěru potrestat Milovzorov, ale odkrytou část branky bekhendem přestřelil. V polovině zápasu pronikl středem Kubát, jeho ošemetný pokus Dalton vyrazil a dokázal zkrotit i Hüblovu dorážku, která už vyhlížela velice nadějně. Při tom fauloval Berezin. Gól ve výhodě na holi měl Majdan, ale Dalton se stihl přemístit. Hanzla podrazil Kolář, ale rozhodčímu se zdálo, že pádu přidal a tak se hrálo čtyři na čtyři. Ve 34. minutě se dostalo do menšího klinče několik dvojic hráčů, sudí poslali ven jen Polygalova. Přitvrdila se muzika: než se vyloučený vrátil, usedl za katr Černý a po něm ještě Baláž – 91 vteřin pět na tři pro hosty. Litvínov ale několikrát vyhodil, těžkou chvilku zápasu zvládl bravurně. Mamaševův následný trest a dobrý výkon Vervy způsobily, že domácí dohráli třetinu v útočném pásmu. Ve třetím dějství zahrozila slovenská dvojice Baláž – Gerhát, po signalizovaném vyloučení ruského hráče Chochrjakova se do sebe pustili S. Alševskij a Ejem. V přesilovce to před Daltonem hořela, ale všechny pokusy se od něj odrazily, asi největší možnost měl Černý. Stříteského podražení skončilo vyrovnáním, od modré čáry prošel do branky puk po ledě. Už za tři minuty ale přichystali domácí odpověď, z několika metrů přesně zamířil Majdan. Stejný hráč sedm a půl minuty před koncem kolmou přihrávku přes dvě třetiny kluziště a Daltona prostřelil – 3:1. Soupeři chuť po korekci nechyběla, po zpětné přihrávce od zadního mantinelu se pět minut před koncem prosadil Polygalov. V čase 56:02 absolvovali pěstní souboj Kubinčák a Pestuško a pro oba zápas skončil. Hrálo se čtyři na tři a domácí napsali "takovou pěknou tečku za tím naším zápasem": po pěkné kombinaci zvedl puk zblízka obránce Kubát. A diváci po utkání odměnili hráče potleskem.