Vzájemná utkání jsou ve znamení úporného boje, ve 3. hracím dni nestačili chemici na jejich ledě a prohráli 1:2. V odvetě se z výhry radoval Litvínov, který čtyřbodovému zisku Richarda Jarůška vyválčil vítězství 4:3. Pikantní bude také postava trenéra Pardubic. Milan Razým totiž strávil na severu Čech celou minulou sezonu.

Přesilovky a oslabení

Když do Litvínova mířil nový kouč, věděl, že týmu se nedaří především v přesilových hrách. V této disciplíně patří Severočechům chvost tabulky. V utkání s Plzni se k této problematice přidala ještě hra v oslabení. Verva inkasovala ve čtyřech ze sedmi a domácím indiánům dala možnost k jednoduchému skórování.

Přitom chemici šli rychle do vedení zásluhou Pavelky, jež se prosadil už po 40 vteřinách hry. Jenže Škoda patří k nejlepším celkům tabulky, a tak Vervě udělila cennou lekci z produktivity. Během dvou minut slavil gól Straka, Pulpán a Němec. Celou třetinu hrůzy uzavřela branka Milana Gulaše, který si v utkání s černožlutým týmem připsal čtyři kanadské body.

Do druhého dějství nastoupila lépe Verva, protože měla k dispozici dlouhou přesilovku 5 na 3. Tu nakonec využila díky Kašparovi. Plzeň si nenechala své postavení ohrozit a dvakrát odpověděla. Nejdříve skóroval Čerešňák, poté protlačil kotouč za Honzíkova záda Gulaš. V posledním dějství se sice Litvínov zvedl, ale branku vytěžit nedokázal. Smolné utkání odehrál Jaroslav Janus, který čtyřikrát inkasoval a ještě tým oslabil zbytečným faulem.

„My jsme dneska odehráli velmi špatné utkání, nehráli jsme vůbec disciplinovaně,“ řekl upřímně Jindřich Kotrla. „Hráči vůbec neplnili pokyny, které měli. Propadali jsme v útočném pásmu, navíc se soupeřem jako je Plzeň, je tohle smrtící,“ hledal marně důvody debaklu. „Dělali jsme zbytečné fauly, dneska jsme neměli nejmenší šanci s tímto výkonem v Plzni uspět,“ uzavřel spěšně.

Ve světě statistik se zaměříme na černožluté brankoviště. Verva nemá jasnou jedničku a mezi třemi tyčemi se střídá Jaroslav Janus a David Honzík. Prvně jmenovaný odehrál 19 utkání, ve kterých inkasoval 56 branek. Honzík je letní posila, která se objevila ve 13 střetnutí, za svá záda pustil pouze 34 gólů. Jeden start si připsal také junior Šimon Zajíček, v utkání s Mladou Boleslaví nebyl během dvaceti minut překonán ani jednou.

Poslední Pardubice

Tradiční klub z východních Čech se plácá na čtrnácté příčce, na třináctý Litvínov schází pardubickým pět bodů. Dynamo sice před reprezentační pauzou vyhrálo dvě utkání za sebou, ale po konci přestávky je to stále stejná písnička. Ve 27. kole prohrály Pardubice na ledě Mladé Boleslavi 1:4. V minulém utkání narazili perníkáři na karlovarskou Energii.

Energetikům zajistil pohodový vstup Rachůnek, jehož o šest minut později napodobil Polák. Stejný hráč otevřel gólový účet druhé třetiny a vyhnal Kacetla z branky. Toto střídání jako by bylo pro hráče v bílých dresech impulzem. Nejdříve se gólově předvedl Tybor, na svého spoluhráče navázal Juraj Mikuš.

Pardubická ofenziva pokračovala v řádění a díky brankám Machaly a Mandáta zhořkl zápas také Novotnému. Zeleného brankáře střídal jeho kolega Horák. Ten však po pěti minutách inkasoval a vypadalo to, že Pardubice kráčejí za výhrou. Karlovy Vary se vzepjaly a dvěma brankami v závěru se vrátily do utkání. V následném prodloužením stačilo hostům pouhých 15 vteřin na vstřelení branky. Dva body zajistil Energii Beránek.

„Do utkání jsme vstoupili špatně, hned v prvním střídání jsme inkasovali a pak udělali dva nesmyslné fauly, z čehož plynula dvouminutová přesilovka pět na tři,“ pustil se do hodnocení nový trenér Milan Razým. „Zdálo se, že o osudu utkání je rozhodnuto, ale kluci ukázali, že určitá síla v našem mužstvu je. Zlepšili pohyb a důraz, což se hned odrazilo ve hře,“ ocenil kouč. „Nepříznivý stav otočili. I po páté brance jsme na hráče apelovali, že není rozhodnuto, přesto se hostům podařilo vyrovnat. V prodloužení jsme nepokryli hráče na ose a pustili ho do samostatného nájezdu. V dané situaci je pro nás bod málo,“ uzavřel rázně pozápasovou konferenci.

V brankovišti Východočechů je situace složitější. Jasnou jedničkou je Ondřej Kacetl, který odehrál 21 mačů a inkasoval 49 branek. Jeho novým parťákem se stal Pavel Kantor, bývalý brankář Třince si připsal aktuálně 3 starty, kdy lovil ze sítě kotouč třináctkrát. Ještě donedávna hájil pardubický dres Jakub Štěpánek, ten má na svém kontě 6 zápasů s devatenácti obdrženými góly. Mezi třemi tyčemi Pardubic se také objevil Michal Borovička, Vojtěch Nečas či Tomáš Vlk. Všichni tři mladíci odehráli pouze dílčí část utkání.

Sestavy z posledních utkání:

HC VERVA Litvínov: Janus (21. Honzík) – L. Doudera, Jánošík (A), T. Pavelka, Kudla, Baránek, J. Říha, Kubát – F. Lukeš, V. Hübl (C), Petružálek – Jarůšek, M. Hanzl (A), Kašpar – Trávníček, Mahbod, Hedberg – Jurčík, J. Mikúš, Válek

HC Dynamo Pardubice: Kacetl (22. Kantor) – Kolář, Ivan, Eklund, Voráček, J. Mikuš, Zdráhal, Nedbal – Mandát, Kousal, Tybor – Harju, R. Vlach, Kindl – Machala, Poulíček, Látal – Beran, Pochobradský, Kusý