Dočasná změna přinesla ovoce a body

Pojďme se vrátit v čase. Je začátek února, Litvínov poráží ve Zlíně domácí Berany v prodloužení. Vítězství, které vykřesalo naději, že může tým ze severu Čech pomýšlet na vyřazovací boje. Vše vypadalo fajn, černožlutí sice utrpěli prohru 1:4 od rivala z Chomutova, ale pak dokázali dvakrát uspět v prodloužení.

Poté přišlo tvrdé vystřízlivění, tři prohry během šesti dní. Nejdříve debakl s Třincem, poté dosti obdobný výkon proti silnému Hradci. V samém závěru přišla prohra na domácím ledě s mistrovskou Kometou. Neúspěch zlomil vaz litvínovském kouči Milanu Razýmovi, jehož dočasně nahradil Jiří Šlégr.

Verva chtěla favorita překvapit, což se jí povedlo. Už v 9. minutě slavil branku Kašpar, ale poté přišla velmi studená sprcha. Hosté vstřelili tři branky a byli rázem na koni. Jejich dominanci zmírnil svým gólem Jurčík. V samém závěru padla na obou stranách branka a na světelné tabuli se zobrazil výsledek 4:3 pro Kometu. Dalo by se říci, že tato prohra byla nejbolestivější, protože Verva předvedla velmi dobrý výkon, ale na body to bohužel nestačilo.

„Je to třetí prohrané utkání v řadě v boji o desáté místo,“ řekl Radim Skuhrovec v době, kdy už byl Litvínov bez trenéra. Ihned po utkání skončil na lavičce Vervy Milan Razým. Bývalého kouče Plzně dočasně nahradil generální ředitel Litvínov, Jiří Šlégr.

„Po dnešním zápase jsme se rozhodli odvolat trenéra Razýma. Jsme v situaci, kdy jsme po přestávce z pěti zápasů získali čtyři body, což není dobré. Máme čtyři zápasy do konce a chceme mužstvu do těch posledních zápasů dát impuls,“ okomentoval bývalý obránce trenérské změny. „Sezonu dotrénuji já, po boku Josefa Beránka a Radima Skuhrovce,“ odpověděl na otázku ohledně realizačního týmu.

Vítěze olympijského turnaje v Naganu čekal nadlidský úkol. Musel během několika dní nasměrovat Vervu za postupem. A aby to bylo ještě těžší, tak Severočechy čekal první Liberec. Domácím se však podařilo favorita zaskočit, už ve 3. minutě slavil branku Válek.

Jak už to je u Litvínova zvykem, tak poté přišlo adrenalinové intermezzo. Tygři se prosadili dvakrát během pěti minut. Verva si však nechala sladké překvapení do druhé třetiny, ve které se dvěma góly prosadil navrátilec Kašpar a jednu branku přidal Bělorus Graborenko. Liberečtí zvládli vstřelit před koncem druhého dějství vstřelit kontaktní gól, nicméně domácí už další obrat nedovolili. V poslední části hry se prosadil Jurčík a Trávníček, který svou brankou pečetil výhru 6:3.

„My jsme měli jasný úkol a plán - jít do zápasu s novým systémem, který jsme si naordinovali během tohoto týdne,“ načal pozápasové hodnocení Šlégr. „Cítil jsem ale z kluků, že systémově jim to vyhovuje,“ komentoval hru. Dokladem je i překonaný strašák – přesilovky. Verva měla k dispozici tři a dvě dokázala využít. „Musím celé mužstvo pochválit za to, jak k tomu přistoupilo a jdeme do dalších bojů,“ nastínil vyhlídky dočasný trenér.

Nejlepším hráčem z hlediska kanadských bodů je František Lukeš, jenž dokázal vstřelit 13 branek a na dalších 19 nahrát. Druhé místo si přivlastnil Jakub Petružálek (7+20). Vedoucí trojku uzavírá litvínovská legenda Viktor Hübl (13+12). Nejproduktivnějším obráncem je Jan Ščotka (7+11).

Sparta v problémech

Pražané zažívají období útlumu. Tým pod taktovkou Uwe Kruppa jako by chtěl napodobit Litvínov. V posledních zápasech Sparta dvakrát jednoznačně prohrála, nejdříve s Olomoucí a o několik dní později se Zlínem.

V dohrávce 48. kola čekal tým z hlavního města silný Třinec. Před zápasem se v kuloárech nemluvilo o nikom jiném než o Jaroslavu Hlinkovi, který měl trápící se Spartě pomoci. Nejproduktivnější hráč v historii klubu naskočil za Spartu po necelém roce. „Udělám ale všechno pro to, abych své Spartě a klukům v kabině v této situaci pomohl, jak nejlépe budu umět,“ burcoval tým bývalý hráč Colorada Avalanche.

Faktor Hlinka nakonec nezabral. Do zápasu vstoupili lépe Oceláři, nicméně Sparta se dvěma brankami dokázala vrátit do zápasu. Výhru na svou stranu nakonec přetáhl Třinec, za který se prosadil obránce Roth a poté slovenský útočník Dravecký.

„V prvních deseti minutách jsme byli svázaní, hráči byli možná trochu nervózní,“ komentoval úvod zápasu Krupp. „Hráči po většinu zápasu odváděli dobrou práci. Rozhodně převažují pozitiva nad negativy,“ pokračoval. „Musíme získávat body, to jediné se teď počítá,“ uzavřel hodnocení německý kouč.

Podobnou optikou viděl utkání také útočník Lukáš Klimek. „První třetina od nás nebyla ideální od celého týmu, Třinec nás trochu zavřel,“ shodoval se hráč se svým koučem. Vyjádřil se také na adresu Jaroslava Hlinky. „Jarda je skvělý kluk do kabiny, má respekt všech hráčů, ale dokáže i mladším poradit a povzbudit je. Jeho přítomnost nám určitě moc pomáhá,“ dodal útočník.

V dalším zápase se Sparta utkala s karlovarskou Energií. V utkání se vedení přelévalo z jedné strany na druhou, ale nakonec se stali úspěšnějšími Pražané. Střetnutí se totiž protáhlo až do samostatných nájezdů, rozhodující proměnil lotyšský hokejista Bukarts. Sparta si díky vítězství 4:3 udržela před Vervou náskok, ale bude to stačit?

„Byli jsme na puku, přehrávali jsme soupeře. Ale nedávali jsme góly, takže tam se to začalo pomalu zasekávat,“ nastínil problematiku Jaroslav Nedvěd. „Jsme rádi, že máme dva body, které mohou být důležité pro ten rozhodující, těžký závěr,“ komentoval bodový zisk.

Mezi Pražany vede bodování Lukáš Pech (14+18), druhé místo patří dnes už třineckému útočníkovi Petru Vránovi. Ale pomineme-li tento faktor, tak stříbrná medaile připadne Miroslavu Formanovi (7+20). Na třetí příčce se objevuje jméno Jeremie Blain (11+13), který je rovněž nejlepším obráncem Sparty.

Dokáže Verva Spartu přetlačit? Kdo vyjde ze „souboje“ bývalých obránců lépe? Utkání začíná v neděli v 15:00.