Severočeši v aktuálním ročníku dokázali Kladno porazit. Důležitou přetahovanou v rámci 13. kola rozhodli až v prodloužení, kdy Godlu prostřelil Petružálek. Připomeňme, zajímavý faktu z odehraného utkání. Za Rytíře se tehdy prosadil také Jaromír Jágr, za hosty slavil branku Jan Myšák. Oba tyto hráče dělí neskutečných třicet let.

Obrat se nekonal

Trenér Kýhos dodal mužstvu nový impulz, který se projevil v předehrávce 33. kola proti Mladé Boleslavi. Chemici dokázali během jedné třetiny nasázet soupeři pět branek a urvat vítězství. Fanoušci očekávali, že poměrně jiný scénář uvidí proti Olomouci. Tu mohli v případě výhry přeskočit a přiblížit se k elitní desítce.

Mora sice nepatří k nejnebezpečnějším týmům, ale proti Vervě hrozila už během první třetiny. Šance a příležitosti zužitkoval Klimek, který tečoval Dujsíkovo nahození. V druhém dějství mohli hosté srovnat krok, kovovou konstrukci rozezvučel přesnou střelou Jarůšek. Nicméně se jednalo o ojedinělou šanci, více příležitostí ke skórování měli domácí.

V závěru druhé dvacetiminutovky si Mora vytvořila tlak, který využila v poslední minutě. Olesz našel na levém kruhu Koloucha, a ten přesnou střelou překonal Januse. V poslední části hry Verva předvedla povedenější pasáže.

Dvě minuty před koncem přišel dokonce první černožlutý gól, který padl dokonce v přesilové hře. Měl ho na svědomí Samson Mahbod. Poslední slovo řekli domácí, trenér Kýhos zariskoval a odvolal brankáře. Domácí útočníci tuto troufalost potrestali, když se druhým gólem prezentoval Kolouch.

„V první třetině nás soupeř přebruslil, dostal nás pod tlak a dal branku,“ řekl poměrně stručně a jasně Jindřich Kotrla. „Pak jsme rozhýbali nohy a hru jsme vyrovnali,“ popsal prostřední pasáž hry, při které sice Verva inkasovala, nicméně šla výkonnostně nahoru.

„Ve třetí části se nám povedlo vytvořit si tlak, jenže jsme neproměnili šance,“ asistent trenéra Kýhose měl na mysli velkou šanci Hübla či individuální akci Petružálka. „Na jeden gól bohužel nelze vyhrát,“ povzdechl si na závěr pozápasové tiskovky Kotrla.

Chemici nedokázali navázat na výhru proti Vítkovicím a Mladé Boleslavi, a tak se usadili na dvanácté příčce. Zajímavostí je, že jediná branka Vervy padla v početní výhodě, což není běžné. Z hlediska střelby držel Litvínov s Olomoucí krok, ve výsledku byl stav střel 29:27 pro domácí.

Kdo vévodí litvínovské tabulce střelců? První místo hájí Richard Jarůšek, který dokázal skórovat už desetkrát. O dvě branky méně má Viktor Hübl. Mezi obránci poměrně jasně vede Adam Jánošík, ten si své statistiky vylepšil především v zápase s Vítkovicemi.

Konečně výhra

Program Extraligy byl ke Kladnu nemilosrdný, na přelomu listopadu a prosince narazili Rytíři na Plzeň, Spartu a Brno. Ze tří zápasů nezískali Středočeši ani bod. Šanci na reparát měli v neděli proti Mladé Boleslavi. Ta se chtěla také nastartovat a zapomenout na blamáž, kterou prožila s Vervou.

Do utkání vstoupili lépe domácí, za které skóroval Machač. Pravdou je, že mladoboleslavští odpověděli zhruba po dvou minutách prostřednictvím Vondrky. Gól do šatny ale neuhasil kladenský chtíč po bodech. V 6. minutě druhé třetiny dorážel Lakosovu střelu Redlich. V závěru potvrdil výhru přesilovkovým gólem Stach.

„Pro nás to byl po třech porážkách strašně důležitý zápas. Chtěli jsme bojovat za tři a díky naší bojovnosti a obětavosti celého týmu se nám to povedlo,“ začal hodnotit utkání David Čermák. „Máme tři dlouhodobě zraněné útočníky,“ komentoval problémy na pozápasové konferenci.

Rytíři hledají náhradu, a tak ukázali na zkušeného Petra Vampolu. Ten aktuálně hájí barvy pražské Slavie, která spolupracuje právě s Mladou Boleslaví. „Plán byl na tento víkend, ale teď k dohodě nedošlo, protože Boleslav nechtěla, aby proti ní hrál,“ řekl o transferu Čermák. „Uvidíme, jak to bude pokračovat,“ uzavřel.

Rytířům chybí Jágr, Valský a Réway. Po krátké pauze se na led vrátil brankář Godla a ihned asistoval u výhry. „Denis chytá výborně a hodně nás dnes podržel,“ ohodnotil brankářům výkon útočník Redlich. Kladnu aktuálně patří desátá příčka. „V Litvínově to bude opět důležité a před reprezentační pauzou bychom chtěli urvat další body,“ řekl Redlich.

Nejvíce gólů nastřádal Jaromír Jágr, má jich na svědomí osm. Na záda mu dýchá čtveřice hráčů se sedmi zářezy. Jedná se o útočníky Tomáše Redlicha, Ladislava Zikmunda a Davida Stacha. Posledním hráčem, jenž nastřílel sedm branek je obránce Austin Brady.

Sestavy z posledních utkání:

HC Verva Litvínov: Janus (Petrásek) – L. Doudera (A), Jánošík, T. Pavelka, Kudla, Kubát, J. Říha, Baránek – F. Lukeš (C), V. Hübl, Petružálek – Jarůšek (A), M. Hanzl, Mahbod – Kašpar, J. Mikúš, Myšák – Trávníček, Helt, Válek

Rytíři Kladno: Godla (Cikánek) – Austin, Nash, Lakos, Kehar, Zelingr, Barinka, Zajíc – Bílek, Stach, Zikmund – Hajný, T. Kaut, O´Donnell – Redlich, Machač, J. Strnad – O. Bláha, Melka, Š. Bláha