Černožlutý zmar

Nový ročník české nejvyšší soutěže v podání litvínovských hokejistů je zatím velmi neúspěšný. Tým, který na papíře působí velmi kvalitně, se potácí u dna tabulky a výher nasbíral jako šafránu. Chemici na desátou příčku ztrácí už sedm bodů, na šestou pak sedmnáct. Jak z krize ven?

S tím si určitě láme hlavu celý trenérský štáb vedený Jiřím Šlégrem. Kromě špatných přesilovek je velkým problémem i produktivita, nepřesvědčivé výkony podává i obměněná obrana. Po vyrovnaném utkání s pražskou Spartou přijela v pátek na sever Čech Mladá Boleslav.

Aktivnější start do zápasu měli domácí, kteří si ale nedokázali vytvořit žádnou větší příležitost a Bruslaři je za to potrestali. Nejprve otevřel skóre Pavel Kousal, pár minut nato se prosadil Ondřej Najman a osmiminutovku hrůzy uzavřel třetím zásahem Michal Vondrka.

Pro opařený Litvínov to byla drsná sprcha, na kterou nezvládl zareagovat a ve druhé části ještě inkasoval z hole Adama Zbořila. Až v posledním dějství se černožlutým podařilo duel zdramatizovat, branky Lukáše Doudery a Samsona Mahboda ale přišly pozdě. Definitivní pečeť na výhru hostí dal tři minuty před koncem Žiga Jeglič.

Pozápasové hodnocení asistenta trenéra Radima Skuhrovce tak bylo opravdu stručné. „Z naší strany to bylo jednoznačně jedno z nejhorších utkání v této sezoně. Nenavázali jsme na zlepšený výkon, který jsme předvedli v utkání se Spartou,“ pravil.

„Řekli jsme si spoustu věcí, abychom neztráceli kotouče u modrých čar a samozřejmě, naše přesilovky jsou hrozné, takže Boleslav zaslouženě vyhrála,“ doplnil bývalý zadák chemiků.

Podobně skleslým dojmem působil i útočník Filip Helt, po jehož chybě padla první branka. „Nebyla to úplně ideální nahrávka, ale na téhle úrovni se s tím musím popasovat. Zkazil jsem další přihrávku, chtěl jsem to prohodit. Byl to risk a nevyplatil se. Je to moje chyba, můj gól. Jde to za mnou,“ smutnil Helt poté.

Jednadvacetiletý forvard se vyjádřil i k pískotu fanoušků, který se po třetím gólu opakovaně začal snášet z litvínovských tribun. „Nebodujeme stabilně, takže fanoušci nemohou být spokojení, chápu je. Hrajeme pod tlakem a nelíbí se nám to. Byli bychom rádi, kdyby nás fanoušci podporovali a nepískali, ale není se čemu divit. Dá se to pochopit,“ reagoval.

Nejproduktivnějším hráčem Severočechů je Richard Jarůšek (7+8), stejný počet bodů má Jakub Petružálek (5+10). Z obránců se nejvíce daří Janu Ščotkovi (1+4), v brance se střídají David Honzík a Jaroslav Janus.

Křeč Mountfieldu

Hokejový Hradec se ani v nejmenším nenachází v patrech tabulky, kde by to kdokoliv očekával. Mužstvo od příchodu známého kouče Vladimíra Ružičky vyhrálo jen dvakrát z osmi utkání a spadlo na osmou příčku extraligové tabulky. Mountfield má přitom mnohem blíž k sestupovým bojům než k čelu tabulky.

Východočeši za sebou momentálně táhnou pětizápasovou sérii porážek. V pátečním klání s Kometou ale byli velmi blízko k vítězství. V souboji dvou trápících se celků nakonec uspěli brněnští hokejisté, pojďme ale popořádku.

Domácí Brno poslal do vedení na konci první třetiny Martin Zaťovič, stejný hráč navýšil vedení Moravanů v prostřední periodě. Hradečtí se zmátořili až v poslední části hry. Nejprve kontaktní branku vstřelil Aleš Jergl a minutu a půl před třetí sirénou srovnal Rudolf Červený. V nastaveném čase však svoji velkolepou show zakončil hattrickem Zaťovič.

„Od začátku bylo vidět, v jakém rozpoložení se oba týmy nachází. Hra byla neurovnaná, nervózní z obou stran. Kometa si pomohla přesilovkami, které ji dostaly na koně,“ začal hodnocení trenér Mountfieldu Tomáš Martinec.

„Do třetí třetiny jsme šli s tím, že chceme zlepšit pohyb a aktivitu. Kometa se hodně brzo zatáhla, bránila výsledek a nám se podařilo v přesilovkách zápas zremizovat. Tým ukázal charakter, bodu si vážíme a je pro nás cenný. V prodloužení bohužel přišel zbytečný faul a Kometa rozhodla o druhém bodu,“ přidal.

Šanci na reparát jeho svěřenci mají v neděli na domácím ledě. První vzájemné střetnutí ovládli Severočeši, kteří před vlastními fanoušky v říjnu zvítězili 6:5.

Hradecké bodování vede kapitán Radek Smoleňák (8+8), druhá pozice patří Rudolfovi Červenému (4+9). Zadním řadám kraluje Filip Pavlík (3+4), jedničkou v brance je Marek Mazanec.

Sestavy z posledního utkání

HC VERVA Litvínov: Honzík (Janus) – Jánošík (A), L. Doudera, Baránek, Ščotka, Štich, T. Pavelka – Mahbod, V. Hübl (A), Válek – Petružálek, M. Hanzl, Jarůšek – Myšák, J. Mikúš, F. Lukeš – Jurčík, Helt, Kašpar (C) – Zygmunt

Mountfield HK: Mazanec (D. Dvořák) – Linhart, Zámorský, Šalda, F. Pavlík, Rosandić, Nedomlel – Červený (A), Koukal, Jergl – R. Pavlík (A), Cingel, Smoleňák (C) – M. Chalupa, Rákos, Vincour – Perret, Klíma, Vopelka – R. Pilař